MoMA siūlo mėgautis šiuolaikiniu menu ir plėsti žinias iš namų

MoMA įėjimo eksterjeras po renovacijos 53-ojoje gatvėje, Manhatane. © Iwan Baan / MoMA

Vienas garsiausių pasaulyje modernaus meno muziejus MoMA, įsikūręs Manhatane, Niujorke, siūlo atrasti ir mėgautis mūsų laikmečio menu bei mokytis iš namų nemokamai. Priemonių, kurias yra paruošęs muziejus žinioms ir įgūdžiams plėsti, gausa itin didelė, o turinys – iš vienų geriausių savo srities ekspertų ir žinomų žmonių lūpų. 

Šiandien nuolat augančią kolekciją sudaro beveik 200 tūkst. kūrinių iš viso pasaulio, ji apima paskutinių 150 metų laikotarpį.

MoMA suteikia galimybę susipažinti su 84 tūkst. šiuolaikinio meno kūrinių iš muziejaus kolekcijos. Taip pat kviečia dalyvauti nuotoliniuose kūrybiniuose kursuose, mokytis šiuolaikinio meno istorijos, žiūrėti pažintinius vaizdo įrašus, klausytis tinklalaidžių ir interaktyviai susipažinti su muziejaus istorija.

84 tūkst. šiuolaikinio meno kūrinių

MoMA kaupia šiuolaikinio meno kūrinius nuo tada, kai buvo įkurta 1929 metais. Šiandien nuolat augančią kolekciją sudaro beveik 200 tūkst. kūrinių iš viso pasaulio, ji apima paskutinių 150 metų laikotarpį. Kolekciją sudaro paveikslai, skulptūros, plakatai, fotografijos, architektūros, dizaino kūriniai, filmai, performansai ir kitų meno formų pavyzdžiai. Muziejaus kolekcijoje galima rasti ir per 300 lietuvio Fluxus meninio judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno darbų.

Internete MoMA sudaro galimybę susipažinti su daugiau nei 84 tūkst. kūrinių iš kolekcijos, jų autoriai – per 26 tūkst. menininkų.

Modernaus meno istorija vienoje vietoje

Kas yra modernus menas? Kas būdinga tokiems meno judėjimams ir stiliams kaip siurrealizmas, kubizmas, dadaizmas, fovizmas, minimalizmas ar popartas? Ką apibūdina terminas „konceptualus menas“? MoMA pasiruošusi atsakyti ne tik į šiuos klausimus, bet ir išsamiai, su pavyzdžiais, bei įtraukiančiai papasakoti fotografijos, dizaino, kino istoriją ir kitas temas.

MoMA mokymosi puslapyje galėsite ne tik tyrinėti meno istoriją pagal atskiras temas, bet pasinaudoti mokymosi patarimais ir parsisiunčiama medžiaga. Visos priemonės skirtos ne tik savarankiškam tobulėjimui, mokytojai kviečiami jomis naudotis ir pamokose.

Instaliacija „View of the Marie Josée and Henry Kravis Studio“, MoMA. © Iwan Baan / MoMA

Nemokami nuotoliniai kursai

Šiuolaikinio meno pažinimo ribas praplės ir MoMA nuotoliniai kursai. Šiuo metu siūlomi devyni nemokami kursai, kurie apima įvairias nuo meno mokymo strategijų mokytojams ir edukatoriams iki pažintinių ir praktinių dizaino, piešimo, kūrybiškumo ugdymo ir kitų užsiėmimų. Kursai apima vaizdo, garso įrašus, tekstinį turinį, kuriame – ne tik teorinė medžiaga, bet ir pokalbiai su kūrėjais, parodų kuratoriais, meno edukatoriais bei virtualūs apsilankymai menininkų studijose.

Kad mokymasis būtų dar paprastesnis ir negąsdintų kartais sunkiai suprantami meno terminai, muziejus turi paruošęs ir su menu susijusių terminų žodyną, kuriame paaiškinimai iliustruojami konkrečiais pavyzdžiais iš MoMA kolekcijos.

Mokymąsi ir pažinimą paįvairinantis videoturinys

Muziejus pabrėžia, kad jų misija – padėti suprasti, mėgautis ir vartoti mūsų laikmečio meną. Tai galima daryti ne tik MoMA erdvėse, jų tinklalapyje, bet ir videoturinio gausiame Youtube kanale.

Mokytis tapymo technikų jums padės vaizdo įrašų serija „In the Studio“. Gal norite pabandyti tapyti tokiu būdu kaip Pablo Picasso ar Jackson Pollock? Įvairių garsių dailininkų technikas rodo Corey D’Augustine. Taip pat galėsite pasinaudoti kitais naudingais patarimais, mokydamiesi tapyti, bei sužinoti reikalingus terminus su videopavyzdžiais.

Kitose vaizdo įrašų serijose „How to See“ ir „The Way I See It“ muziejus kviečia geriau pažinti įvairius meno judėjimus, menininkus, kultūros reiškinius, apie kuriuos pasakoja ne tik MoMA kuratoriai, meno kritikai ir patys menininkai, bet ir garsūs kitų profesijų atstovai – nuo aktorių iki kosmologų. Jie taip pat atsakys į klausimus, kaip žiūrėti pirmuosius pasaulyje filmus, stebėti šokio performansą ar „Oskarų“ apdovanojimus, kaip suprasti redimeidus, 70-ųjų kontrkultūros meną ar rusų avangardą.

MoMA kanale taip pat galite rasti parodų pristatymus, videopasakojimus apie šiuolaikinio meno kūrinių konservavimo ir prižiūrėjimo ypatumus, interviu su menininkais ir kitus be galo intriguojančius vaizdo įrašus.

MoMA siūlo klausytis

Kam labiau artimas garso formatas, muziejus taip pat turi paruošęs platų turinio pasirinkimą.

MoMA Audio kviečia klausytis pokalbių su menininkais, kuratoriais ir kitais pašnekovais apie muziejaus kolekciją ir specialias parodas. Čia rasite įrašų, kuriuose pristatomos atskiros nuolatinės ekspozicijos dalys, pasakojama apie Niujorko menininkinkus, kalbama apie kūrybos priemones ir procesą. Taip pat – specialus grojaraštis, skirtas vaikams.

Tinkalaidėje „A Piece of Work“ pristatomi keisti, įdomūs, didelio visuomenės dėmesio ar kritikos susilaukę šiuolaikinio meno kūriniai. Laidas veda įžymi amerikos komikė, aktorė ir iliustratorė Abbi Jacobson. 

Audioformatu taip pat rasite ir kartu su BBC kuriamos laidos „The Way I See It“ įrašus. Čia įvairių sričių atstovai – aktoriai, muzikai, mokslininkai ir kiti – pasakoja, kaip jie supranta, kokias asociacijas kelia ar kaip inspiruoja skirtingų judėjimų, stilių ir krypčių šiuolaikinio meno kūriniai.

Laiko juostoje – ir muziejaus, ir šiuolaikinio meno raida

Lyg viso to, kas išvardinta anksčiau, būtų maža, MoMA pateikia ir interaktyvią muziejaus istoriją. 9 dešimtmečius apimančioje laiko juostoje keliaujama per eksponuotas parodas, reikšmingus įvykius ir kolekcijos kūrinius. Galime stebėti, kaip nuosekli vieno muziejaus veikla apima ir atspindi beveik visą šiuolaikinio meno raidą – istoriją ir dabartį. Ne veltui MoMA laikoma viena įtakingiausių meno institucijų pasaulyje, kiekvienais metais pritraukianti mases lankytojų ne tik iš JAV.


VOXART.lt rekomenduoja kultūros ir meno turinį, kurį galima žiūrėti ir klausyti iš namų:

Susipažinkite su plačiu lietuvių muzikos peizažu Lietuvos muzikos informacijos centro grotuve

Klaipėdos dramos teatras karantino metu: spektakliai internete, „Padėkos kaukių“ transliacija ir siekis išlaikyti ryšį

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras ribotą laiką leis žiūrėti spektaklius virtualiai

Nacionalinis dramos teatras kviečia klausytis pokalbių su teatralais

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments