Visoje Lietuvoje nuo penktadienio draudžiami vieši renginiai, apribojama kultūros įstaigų veikla (PAPILDYTA)

Viešas renginys. © Lietuva.lt

Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisijos siūlymu, kovo 12 dieną vykusiame Vyriausybės pasitarime nuspręsta uždrausti tiek uždarose patalpose, tiek atviroje erdvėje vyksiančius viešus renginius visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, taip pat riboti kultūros ir meno įstaigų veiklą.

Draudimas įsigalioja kovo 13 d., penktadienį, 7 val. ryto ir galios iki kovo 27 dienos.

Visgi atviroje erdvėje būtų galima organizuoti tokius renginius, kuriuose dalyvauja iki 100 žmonių, jie nebus skirti rizikos grupėms priskiriamiems visuomenės nariams, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms. Organizatoriai taip pat turės užtikrinti, kad tokių renginių vietose bus sudaryta galimybė žmonėms stovėti bent per 1 metrą vienas nuo kito, bus užtikrintos rankų higienos priemonės renginio vietoje.

Draudimas įsigalioja kovo 13 d., penktadienį, 7 val. ryto ir galios iki kovo 27 dienos. Esant reikalui, ribojimai galės būti pratęsti valstybės lygio Ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu.

Taip pat Vyriausybės posėdyje nuspręsta visų meno ir kultūros įstaigų veikloje riboti fizinių lankytojų aptarnavimą. 

Nors kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas posėdyje iškėlė nuostolių kompensavimo organizatoriams klausimą dėl atšauktų renginių, į kuriuos jau yra parduota bilietų, Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis priminė, kad tai force majeure situacija ir organizatoriai turėtų prisiimti atsiradusius nuostolius arba ieškoti kitokių išeičių iš šios situacijos.

Saulius Skvernelis: sprendimai privalomi tiek valstybės, tiek privačioms institucijoms

Po Vyriausybės pasitarimo surengtoje spaudos konferencijoje premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad tos priemonės, kurias rengiamasi taikyti, galbūt kai kuriais atvejais yra drastiškos, tačiau, anot jo, nuoseklūs žingsniai nuo pat krizės pradžios, rodo, kad reikėjo tokiu keliu eiti.

Ministras pirmininkas pabrėžė, kad Ekstremalių situacijų komisijos vadovo sprendimai yra privalomi visoms šalies institucijoms – tiek valstybinėms, tiek privačioms, ir priminė, kad už sprendimų nevykdymą gali grėsti teisinė atsakomybė.

„Yra aiškiai numatyta administracinė atsakomybė už nurodymų, susijusių su ekstremalios situacijos padėtimi, nevykdymą. Dar daugiau, kalbant jau apie galimą užkrato arba viruso platinimą arba nesilaikymą tam tikro režimo, teisės aktai numato ir baudžiamąją atsakomybę“, – įspėjo S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovas taip pat priminė patiems rūpintis savo sveikata ir imtis prevencinių priemonių: „Mes prašome žmonių, rekomenduojame žmonėms, kaip ir anksčiau buvo priimta, nesilankyti be reikalo, vengti socialinių kontaktų, vaikščioti viešose, uždarose patalpose, vietose, kur galimos tam tikros rizikos užsikrėsti šituo virusu“. 

Aurelijus Veryga: tokias priemones rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

Pasak valstybės lygio Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos, masinių renginių ir susibūrimų ribojimas yra priemonės, kurias, kaip tinkamas siekiant stabdyti COVID-19 ligos plitimą, rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

„Iki šiol rekomendavome spręsti dėl galimybių atsisakyti masinių reginių uždarose patalpose. Tačiau, stebėdami situaciją Europoje ir pasaulyje, imamės ne rekomendacinių, bet privalomų sprendimų, kad užkirstume kelią viruso plitimui visuomenėje. To nepadarę dabar, vėliau galime ir pavėluoti, tad privalomi reikalavimai galios visiems, be jokių išimčių“, – sako ministras A. Veryga.

Masinius renginius ir susibūrimus daugelis Europos Sąjungos (ES) šalių jau riboja. Austrija, Čekija, Slovėnija jau yra uždraudusios renginius, kuriuose daugiau kaip 100 dalyvių, Danija planuoja tokių priemonių imtis artimiausiu metu, kai kurios kitos šalys riboja masinius renginius, kuriuose dalyvauja daugiau kaip 500-1000 žmonių (Švedija, Belgija, Prancūzija, Vokietija, Rumunija, Liuksemburgas, Šveicarija), apie visų renginių ribojimą neįvardinant konkrečių dalyvių skaičiaus yra paskelbusios Italija, Kipras, Lenkija, Airija.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments