„Monologai“ kompozitoriaus Vytauto Barkausko atminimui

Vytautas Barkauskas. © Dmitrijus Matvejevas

Pernai balandžio 25-ąją netekome kompozitoriaus Vytauto Barkausko. Pagerbdama šio kūrėjo, nuoširdaus bičiulio ir ištikimo koncertų lankytojo atminimą, Lietuvos nacionalinė filharmonija šį sekmadienį kviečia prisiminti šviesaus atminimo V. Barkausko kūrybą ir paminėti kompozitoriaus mirties metines bei 90-ąsias gimimo metines. Internetu skambės koncertas „Monologai“.

Barkauskui buvo itin svarbus ryšys ne tik su klausytojais, kurie šioje muzikoje visuomet atranda netikėtų posūkių ir charakterių, bet ir su atlikėjais.

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Pernai amžinybėn iškeliavęs Nacionalinės premijos laureatas profesorius Vytautas Barkauskas buvo vienas žymiausių ir produktyviausių šiuolaikinių lietuvių kompozitorių. Nemažai jo kūrinių atlikta tarptautiniuose festivaliuose ir koncertuose įvairiose Europos, Amerikos, Azijos šalyse, jie gyvuoja ne tik Lietuvos, bet ir žinomų užsienio šalių muzikantų – Gidono Kremerio, Lotharo Faberio, Jurijaus Bašmeto, David Geringo, Philippe’o Graffino’o, Joachimo Greinerio, „Salzburg Camerata“ ir kitų – repertuaruose.

Avangardo šauklys, pasukęs postmodernizmo link

Septintajame dešimtmetyje kompozitorius buvo tarp aktyviausių naujųjų kompozicinių technikų propaguotojų, avangardo šauklių Lietuvoje. Vėliau pasuko postmodernizmo link, dar ryškiau siekė emocionalumo, dažnai pasireiškiančio jau kūrinių pavadinimais. Jo kūryboje dera emocingumo ir racionalumo, matematinio mąstymo, logikos, komponavimo sistemų koreliavimo bruožai su efektingo koncertiškumo ir atpažįstamų žanrų idėjomis.

Lietuvos kamerinis orkestras ir Robertas Šervenikas. © Dmitrijus Matvejevas

Barkausko muzikos kelias per pasaulį prasidėjo nuo Partitos smuikui solo (1967). Ji simboliškai skambės ir koncerte „Monologai“. Daugiau kaip prieš 50 metų inspiruota Aleksandro Livonto, išvesta į pasaulį Gidono Kremerio, šimtus kartų ji skambėjo įvairių smuikininkų repertuare visuose žemynuose. 1976-aisiais, po Kremerio atliktos „Partitos“ festivalyje „Mozartwoche“, leidinyje „Salzburger tageblatt“ rašyta: „Tai publikos daliai, kuri mėgsta tik Mozartą ir nieko daugiau, kūrinys buvo tarsi gydomasis šokas.“

Koncerte, pagerbiančiame kompozitoriaus Barkausko atminimą ir 90-ąsias jo gimimo metines, bus atlikti kelis dešimtmečius kurti opusai – nuo minėtos Partitos smuikui iki „Dviejų monologų“ altui solo. Į programą įtraukti ir „Monologas“ obojui solo, „Concerto piccolo“ styginiams, „Intymi kompozicija“ obojui ir styginiams bei Koncertas altui ir kameriniam orkestrui.

Buvo svarbu ryšys ir su žiūrovais, ir su atlikėjais

Barkauskui buvo itin svarbus ryšys ne tik su klausytojais, kurie šioje muzikoje visuomet atranda netikėtų posūkių ir charakterių, bet ir su atlikėjais, kurie iki šiol groja Barkausko kūrinius kaip vertingus unikaliu modernios raiškos ir žmogiškosios emocijos turiniu. „Viskas išplaukia iš kūrybinių ryšių su atlikėjais. Manau, autoriui labai svarbu, kad atlikėjas savo noru imtųsi atlikti jo kūrinį ne tik per premjerą. Pabrėžčiau man itin svarbią jungtį – atlikėjo norą konkretų kūrinį groti ir publikos norą jo klausytis. Tada ir eina kūrinys per pasaulį“, – sakė kompozitorius.

Vytautui Barkauskui 80. © LNF archyvas / Dmitrijus Matvejevas

Šiame koncerte pasirodys ryškūs Lietuvos muzikai, Nacionalinės filharmonijos suburtos pagerbti visiems pažįstamą ir artimą kūrėją. Koncertuos Lietuvos kamerinis orkestras, solistai Džeraldas Bidva (smuikas), Jurgis Juozapaitis (altas), Robertas Beinaris (obojus), diriguos ištikimas V. Barkausko kūrybos atlikėjas ir propaguotojas Robertas Šervenikas.

Koncerto „Monologai“ įrašą kviečiame žiūrėti balandžio 25 d., sekmadienį, 19 val. internetu www.nationalphilharmonic.tv, Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTubekanalu.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments