Nacionalinis konkursas „Mano nata“: paskelbti geriausi moksleivių kūriniai

Dvyliktą kartą rengiamas nacionalinis moksleivų muzikos kūrinių konkursas „Mano nata“ publikai virtualiame koncerte pristatė šiais metais į finalą patekusius kūrinius. Transliacijos metu taip pat buvo paskelbti ir konkurso laureatai.
Kūryba man yra tarsi skydas, apsaugantis nuo beprasmiškos aplinkos radiacijos.
Dovydas Baltrimavičius
Iš 29 konkursui „Mano nata“ šiemet pateiktų kūrinių žiuri išrinko dvidešimt kompozicijų dviejose – jaunesniųjų ir vyresniųjų – amžiaus kategorijose. Šie kūriniai ir nuskambėjo šeštadienį įvykusiame virtualiame koncerte, kurį transliavo VOXART.lt. Konkurso iniciatoriaus Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kompozicijos katedros dėstytojo prof. dr. Ričardo Kabelio vadovaujama žiuri taip pat paskelbė ir šių metų laureatus.
Kaip teigia žiuri pirmininkas R. Kabelis, per dvylika metų konkursas pasiekė optimalias pateikiamų kūrinių apimtis. Jo geografijoje greta didžiųjų miestų pastebimos mažesnių miestų bei miestelių muzikos ir bendrojo lavinimo mokyklos.

„Kiekvienais metais kintančios ir nenuspėjamos konkurso tendencijos liudija gyvybingą lietuviškos muzikos kūrybos versmę. Viename konkurse nusveria kūriniai dideliems ansambliams, kitame jau vyrauja fortepijoninės miniatiūros. Kažkuriais metais autoriai tarsi susitarę kuria styginių kvartetui, dar kitais – išsiskiria vokaliniai ansambliai. Šiais metais išryškėjusiai duetų krypčiai – dvi marimbos, dvi arfos, du fortepijonai – oponavo du ryškūs soliniai kūriniai smuikui ir akordeonui“, – pastebi kompozitorius, konkurso „Mano nata“ iniciatorius.
Šių metų konkurso laureatai
Jaunesniųjų autorių kategorijoje 1-osios vietos laureatu tapo Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivis Laurynas Beinaris (g. 2009) už kompoziciją obojui ir styginiams „Šventykla“.
2-osios vietos laureatės diplomas už kūrinį dviem arfoms „Povo pasaka“ atiteko Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleivei Giedrai Julijai Tutkutei (g. 2006). 3-osios vietos laureato diplomas – Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos auklėtiniui Jokūbui Kulevičiui (g. 2007) už kūrinį fortepijonui „Šiaurės pašvaistė“.

Vyresniųjų autorių kategorijoje 1-osios vietos laureatu už kūrinį fortepijonui „Baltosios mišios“ paskelbtas Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos auklėtinis Dovydas Baltrimavičius (g. 2002).
2-osios vietos laureato diplomą pelnė Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos moksleivis Aistis Tamulevičius (g. 2004) už kompoziciją akordeonui „Šokantis drakonas“. 3-osios vietos laureatės diplomas – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos auklėtinei Ievai Raubytei (g. 2002) už kūrinį sopranui, obojui ir fleitai „Pluto“.
Konkurso jauniausio autoriaus diplomas atiteko Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos moksleiviui Martynui Bernotui (g. 2010). Greta profesionalių atlikėjų, savo kūrinius atliko ir keturi kūrinių autoriai. Geriausiu atlikėju iš jų žiuri išrinko Aistį Tamulevičių, atlikusį savo kūrinį akordeonui „Šokantis drakonas“.

Klausytojai taip pat gali išreikšti savo nuomonę ir išrinkti publikos simpatijų nusipelniusį kūrinį. Balsuoti galima transliacijos puslapyje iki birželio 19 dienos.
Moksleivių kompozicijas publikai parengė ir atliko Roberto Beinario vadovaujamas Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“. Kolektyvui talkino ir kviestiniai atlikėjai.
D. Baltrimavičius: kūryba – būdas pabėgti nuo tikrovės
Vyresniųjų autorių grupėje aukščiausią žiuri įvertinimą pelnęs Dovydas Baltrimavičius konkurse dalyvavo pirmą kartą, tačiau, atskleidžia moksleivis, jį stebi jau ne vienus metus: „Dalyvauti nusprendžiau gana spontaniškai, pagalvojau – kodėl gi nepabandžius?“
Kaip teigia jaunasis autorius, muzikos kūryba jam yra vienas iš efektyviausių būdų pabėgti nuo tikrovės. „Gal todėl ir linkstu į darnesnę muziką, jog galėčiau susikurti sau mielesnę ir palankesnę realybę. Kūrybos procese viskas priklauso tik nuo mano valios ir vaizduotės – net ir visi netikėtumai jau iškart numatyti. Galėčiau sakyti, jog kūryba man yra tarsi skydas, apsaugantis nuo beprasmiškos aplinkos radiacijos“, – atvirauja D. Baltrimavičius ir atskleidžia, kad, gavęs brandos atestatą, planuoja studijuoti muzikos kompoziciją.

Konkursui pateiktas kompozicijas nuotoliniu būdu vertino Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos katedros vedėjas prof. Vaclovas Augustinas, Londone muzikos magistro diplomą įgijęs kompozitorius Kristupas Bubnelis, ilgametis ISCM Lietuvos sekcijos vadovas, kompozitorius Vytautas Germanavičius, Niujorke gyvenanti kompozitorė Žibuoklė Martinaitytė-Rosaschi ir asociacijos LATGA prezidentė, kompozitorė Raminta Naujanytė-Bjelle.
Konkursas atskleidžia kūrybos mokymo tendencijas
Žibuoklė Martinaitytė-Rosaschi pastebi, kad šių metų konkurse „Mano nata“ dalyvavo iš tiesų labai skirtingų stilių ir žanrų kompozicijos. Jas žiuri vertino anonimiškai, žinodami tik jaunųjų autorių amžių. „Vienas iš kriterijų, kuris buvo svarbus ir lemiamas bent jau man – tai prigimtinis muzikalumas, kuris būna akivaizdus, nepriklausomai nuo įgytų muzikos komponavimo žinių ir įgūdžių. Tad kūrinius, kuriuos įvertinau aukščiausiais balais, išrinkti buvo gana paprasta. Jie labai išsiskyrė iš bendro konteksto, bet jų – vos keli“, – pasakoja kompozitorė.

Anot jos, šis konkursas yra itin prasminga iniciatyva: „Mano nata“ remia jaunųjų kompozitorių kūrybinę veiklą ir suteikia unikalią galimybę išgirsti kūrinius, atliekamus tikrų instrumentų, o ne kompiuterio. Juk tik išgirdus muziką gyvai įmanoma mokytis iš savo klaidų.“
R. Kabelis džiaugiasi, kad kasmet konkurso fondas pasipildo keliomis dešimtimis naujų autorių, o kūrinių skaičius kitais metais perkops pusės tūkstančio ribą. „Nacionalinis moksleivių muzikos kūrinių konkursas „Mano nata“ dokumentuoja lietuviškos muzikos kūrybos mokymo tendencijas ir yra atviras tyrėjams, atlikėjams bei įrašų leidėjams. Esu tikras, jog tarp šių kūrinių autorių yra ir tokių, kurie po kelių dešimtmečių taps XXI a. lietuvių naujosios muzikos klasikais ir pasaulyje pripažintais muzikos kūrėjais“, – įsitikinęs žiūri pirmininkas.

Nacionalinį moksleivių muzikos kūrinių konkursą „Mano nata“ remia Lietuvos kultūros taryba ir asociacija LATGA. Konkurso partneriai – Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija ir Lietuvos muzikos informacijos centras. Konkurso informacinis partneris – aktualios kultūros naujienų portalas VOXART.lt. Konkursą rengia viešoji įstaiga „Mano nata“.
Konkurso transliacijos įrašą galite pamatyti ČIA.