Į Vilnių grįžta festivalis „Kreivės“ – erdvė alternatyviai LGBT kultūrai

Organizatorių nuotr.

Ketvirtadienį, rugsėjo 14 d., prasideda Vilniaus LGBT festivalis „Kreivės“. Jį kino teatre „Skalvija“ (A. Goštauto g. 2) 18.30 val. atidarys „Kreivių trumpikės“ – trumpametražiai filmai. Jau ketvirtą kartą ši iniciatyva visuomenei pristato LGBT bendruomenės kultūrą, kuria erdvę alternatyviam LGBT kinui, skaitymams ir bendravimui.

Festivalio leitmotyvai yra du – trumpametražių filmų konkursas bei translytiškumas su specialia programa „Transpektyvos“.

Jūratė Juškaitė

Festivalio metu bus parodyta per dvidešimt LGBT filmų, pirmą kartą surengta Konkursinė trumpametražių filmų programa, kurios žiūri narė – ir filmo „Sangailės vasara“ režisierė Alantė Kavaitė. „Į festivalio programą įtraukiame kūrėjus, kurie sunkiau atranda kelią į viešąją erdvę, taip nuolat plečiame socialinį–kultūrinį lankytojų akiratį ir tyrinėjame LGBT istoriją“, – teigia vienas iš festivalio organizatorių Augustas Čičelis.

Žiūrovai galės plačiau susipažinti su translytiškumo tema – lankytojų laukia speciali ilgo metro filmų programa „Transpektyvos“ (programoje – ir garsusis „Havanos tranzitas“), rengiami „Kreivos“ poezijos skaitymai, kuriuose dalyvaus poetės Aušra Kaziliūnaitė, Gabrielė Labanauskaitė, savo ar kitų sukurtą poeziją skaityti kviečiami ir festivalio lankytojai.

Kino centre „Skalvija“ veiks menininko iš Ukrainos Antono Karyuko paroda „Vaidmenyse“, kurioje autorius, pasitelkdamas 1954–1956 m. Lietuvoje leisto žurnalo „Kinas“ iliustracijas, svarsto, kaip kultūrinės klišės veikia viešąją nuomonę. Prie festivalio jungiasi ir iniciatyva „Gender Wrongs“ – LGBT krepšinio komanda, Vilniuje rengianti vakarėlius ir už paaukotas lėšas vykstanti į krepšinio turnyrus užsienyje. Festivalis vyks rugsėjo 14 – 18 dienomis. 

Festivalio viešųjų ryšių koordinatorė Jūratė Juškaitė:

„Filmai buvo atrenkami, galvojant tiek apie meninę vertę, tiek apie galimybę suteikti erdvę jauniems LGBT menininkams. Pernai, atrinkinėdami filmus filmfreeway.com platformoje, buvome „užversti“ pasiūlymais iš jaunų trumpametražių filmų režisierių. Dalis šių filmų buvo tikrai įdomūs tiek temos vystymo, tiek menine prasme. Festivalio leitmotyvai yra du – jau minėtas trumpametražių filmų konkursas bei translytiškumas su specialia programa pavadinta „Transpektyvos“.

Translytiškumo tema neretai „pasimeta“ LGBT akronime, žmonės apie translyčius asmenis žino labai mažai, net ir LGBT bendruomenėje. Mūsų atrinkti ilgo metro filmai yra tikrai įdomūs, jautriai rodantys įvairias kultūrines praktikas ne tik iš Vakarų valstybių. Pavyzdžiui, filmas „Panelė Rosewood“ pasakoja apie performanso menininkę iš Niujorko, kuri savo pasirodymuose žaidžia su padorumo ribomis ir taip įtraukia žiūrovus į savo performansą. „Havanos tranzitas“ pasakoja apie daugiasluoksnę Kubą ir socialistinę revoliuciją, pasitelkdamas transseksualių žmonių istorijas.“

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments