Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje – autorinės kūrybinės dokumentikos triumfas

Kadras iš filmo „Saulės miestas“.

14-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis Vilniuje šiemet vyks rugsėjo 21 – spalio 1 d., vėliau persikels į Klaipėdą ir Ukmergę (spalio 6-8 d.). Festivalyje bus parodyta apie 30 dokumentinių filmų; pristatytos pagrindinė ir specialioji programos, dvi autorinės retrospektyvos, dokumentikos programa vaikams.

Mums svarbiausi meniniai kriterijai – minties ir idėjų originalumas bei formos išskirtinumas, ir jais vadovaujamės jau daug metų.

Vilma Levickaitė

Festivalio rengėjai, sudarydami programą, kaip visad didžiausią dėmesį skyrė autorinei kūrybinei dokumentikai. Pagrindiniu festivalio leitmotyvu šiemet tapo lotyniška frazė Sacrum et profanum. Festivalio temą įkvėpė gruzino Rati Oneli debiutas „Saulės miestas“, kuris bus parodytas pagrindinėje festivalio programoje.

Festivalio retrospektyva – tai gilesnė pažintis su išskirtiniu dokumentinio kino kūrėju. Šiemet ji skirta menkai Lietuvoje žinomam legendiniam armėnų dokumentininkui Artavazdui Pelešianui (g. 1938 m.).  A. Pelešiano filmų retrospektyvą sudarys šeši trumpametražiai: „Mes“ (1969), „Gyventojai“ (1970), „Metų laikai“ (1972), „Mūsų amžius (1983), „Pabaiga“ (1992). Tai filmai, trinantys ribas tarp vaidybinio, dokumentinio ir eksperimentinio kino. Geriau suprasti A. Pelešiano pasaulėžiūrą ir kūrybos metodus padės festivalio atidarymo filmas – italo Pietro Marcello portretas „Pelešiano tyla“. Šis filmas – didelis P. Marcello laimėjimas, mat garsusis armėnų dokumentininkas pirmą kartą sutiko būti filmuojamas.

Specialioji festivalio programa nudžiugins britų aktorės Tildos Swinton gerbėjus. Programoje „Pasimatymai su Tilda“ pristatomi 6 dokumentiniai pasakojimai. Vienuose ji atsiskleidžia kaip įtraukianti istorijų pasakotoja („Laiškai iš Bagdado“, „Perprogramuoti sapnai“), kituose – kaip mąstytoja, aktyvi istorijos dalyvė (diptikas „Minant kadre“ ir „Nematomas kadras“), režisierė, filmo herojė, artima draugė („Metų laikai Kensi: keturi Johno Bergerio portretai“ ir „Derekas“). Iškyla jautrios, įžvalgios, pasauliui atviros moters paveikslas.

Kadras iš filmo „Išlikimo metodas“.

Naujausius dokumentinio kino pasakojimus festivalio žiūrovai ras pagrindinėje programoje. Jų laukia poetiškas meilės Niujorkui prisipažinimas („21 x Niujorkas“), kibernetinėse atakose paskendęs šių dienų pasaulis („Nulinės dienos“), kasdienė vieno Gruzijos miestelio kova už būtį („Saulės miestas“). Filmuose nagrinėjama, kaip atsikratyti vidinių demonų („Išlikimo metodas“, „Gelbėk mus nuo pikto“), siūloma kitomis akimis pažvelgti į gyvenimą ir mirtį („Kalabrija“). Daugeliui atradimu taps mažai kam girdėtas kompozitorius, pianistas, kasdienio gyvenimo filosofas Olegas Karavaičiukas („Olegas ir keistieji menai“).

Antroji festivalio retrospektyva skirta vienam įdomiausių lietuvių dokumentininkų, kūrusių ir sovietmečiu, ir nepriklausomybės  metais. R. Šilinis garsėjo pastabumu, drąsa kalbėti savaip, dar neprasidėjus pertvarkai valstybinėje santvarkoje, nevengė eksperimentuoti, ieškoti naujos vizualinės kalbos. R. Šilinio retrospektyvą sudarys trys rinktinės trumpametražių filmų programos, kuriose pristatomi 9 filmai: „Kur karalienės auksas?“ (1971), „Pasirašau, arkitektas…“ (1972), „Savojo Aš beieškant“ (1977), „Filme Juozas Baltušis“ (1979), „Post Scriptum senam filmui“ (1980), „Paveikslas“ (1981), „…buvome greta“ (1984), „Nojaus arka“ 1988), „Sala“ (1990). Programoje – svarbių Lietuvos kultūrai asmenybių portretai, socialinės, sporto tematikos filmai.

Su naujausiais lietuvių dokumentiniais darbais pažindinantis festivalis šiemet kviečia į Ramunės Rakauskaitės premjerą „Trys skrybėlės“. Tai istorija apie tris neprisitaikėlius: aktorių Valentiną Masalskį, filosofą Algį Mickūną bei dailininką Rimantą Olšauską. Jie visi kupini gyvenimo džiaugsmo ir polėkio, įdomūs savo mąstysena, darbais, tačiau kartu ir be galo skirtingi.

Kino centro „Skalvija“ vadovė Vilma Levickaitė VOXART skaitytojams plačiau pristato šių metų akcentus bei pasakoja, kaip festivalis kito per pastaruosius metus.

„Kasmet sudarydami programą ieškome įdomios kūrybinės dokumentikos. Mums svarbiausi meniniai kriterijai – minties ir idėjų originalumas bei formos išskirtinumas, ir jais vadovaujamės jau daug metų. Nerodome trafaretinių, plokščių filmų, kurie neprovokuoja mąstyti, neskatina jausti. Taip pat labai svarbu į VDFF programą įtraukti lietuviškos dokumentikos – šiemet surengsime dokumentininko Rimtauto Šilinio filmų retrospektyvą, bus ir premjera – Ramunės Rakauskaitės „Trys skrybėlės“ apie du menininkus Valentiną Masalskį ir Rimą Olšauską bei filosofą Algį Mickūną.

Kadras iš filmo „Pelešiano tyla“.

Šiemet daugelyje programos filmų pamatėme vieną bendrą bruožą – juose žmones vienija judėjimas sacrum et profanum koordinačių sistemoje. Daugiasluoksniai pasakojimai atveria šventumo ir pasaulietiškumo, dvasingumo ir vulgarumo dimensijas. Tarkim, filme „Saulės miestas“ žmonės dirba juodą darbą, turi netobulą kūną, siekia materialių dalykų, tačiau čia pat kuria, myli. Arba Olegas iš filmo „Olegas ir keistieji menai“ – jis išvis ne šio pasaulio gyventojas – jis muzikinis mediumas tarp mūsų dienų ir caro Nikolajaus II epochos. Dar galima paminėti „Išlikimo metodą“, kuriame menininkai suranda būdą, kaip sumažinti dvasines įtampas ir neutralizuoti pamišimą. Ir tas būdas yra kūryba. Filme „Gelbėk mus nuo pikto“ matome amžiną žmogaus kovą su neaiškios kilmės demonais, „Kalabrijoje“ – kelionę iš šiapus į anapus, „21 x Niujorkas” – meilės ilgesį ir bekraštį vienišumą viename didžiausių pasaulio megapolių.

Kaip keičiasi festivalis metams bėgant? Pastebėjome, kad susiformavo pastovių žiūrovų auditorija, kurie kasmet grįžta į festivalį ir žiūri ne po vieną filmą. Norėtume, kad ta auditorija didėtų. Festivalio koncepcija nesikeičia – ištisus metus domimės dokumentikos naujovėmis, autorinės dokumentikos kūrėjais, ieškome įdomių ir aktualių temų, netikėtų, akiračius praplečiančių pasakojimų. Labai vertiname susitikimus su filmų autoriais, džiaugiamės, kai kasmet į festivalį jų atvyksta vis daugiau.“

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments