„Muzika erdvėje“ dienoraštis: Juta Pranulytė ir Snieguolė Dikčiūtė

Vilniaus m. nakvynės namai. VOX ART nuotr.

„Kūrinio dienoraščio“ rubrikoje toliau tęsiame pažintį su festivalio „Muzika erdvėje“ kūrybiniu procesu, jo dalyviais. Šiame dienoraščio puslapyje – Jutos Pranulytės ir Snieguolės Dikčiūtės refleksijos, rengiant muzikines kompozicijas ir ruošiantis jų pristatymui.

Žmonės skaitė savo kūrybos poeziją bei prozą, dainavo mėgstamas dainas, dalinosi mintimis apie meilę, grožį, gerumą, tikėjimą.

Juta Pranulytė

JUTA PRANULYTĖ. „Giesmės be namų“

Rugpjūčio 17, ketvirtadienis.

Norėjau dirbti su socialinę atskirtį patiriančiais žmonėmis, skatinti jų kūrybiškumą, pasitikėjimą savimi, palaikyti optimizmą. Kaip kūrėjai, man įdomu pažinti kiekvieną žmogų asmeniškai ir taip susipažinti su benamių žmonių kūryba, mėgstamomis dainomis, muzika, kultūra. Jaučiau, kad čia slypi kažkas autentiško ir tikro, paprasto ir turiningo. Kreipiausi į Vilniaus miesto nakvynės namų administraciją, buvau šiltai sutikta pavaduotojos Audronės, kuri palaikė projekto iniciatyvą, plačiai atvėrė duris ir supažindino su nakvynės namų veiklomis.

Rugpjūčio 22, antradienis.

Suorganizavome du susitikimus, kūrybinius užsiėmimus su nakvynės namų gyventojais Vilkpėdės ir Kojelavičiaus gatvėse esančiuose filialuose. Užsiėmimų metu grupėje atlikome muzikinius (paprastus kūno perkusijos bei balso) pratimus, išmokome keliabalsę dainą. Taip susipažinau su užsiėmime dalyvavusiais žmonėmis ir jų galimybėmis. Prašiau kiekvieno pasisakyti: žmonės skaitė savo kūrybos poeziją bei prozą, dainavo mėgstamas dainas, kiti pasakojo apie savo mėgstamą muziką ar kitas veiklas, dalinosi mintimis apie meilę, grožį, gerumą, tikėjimą.

Rugpjūčio 31, ketvirtadienis.

Renginio metu pristatysiu kompoziciją „Giesmės be namų“, skirtą garso įrašui (benamių žmonių dainos ar tekstai), saksofonui ir būgnams. Iš susitikimų metu sukauptos medžiagos atsirinkau paveikiausias dainas, tekstus bei mintis. Norėjau įtraukti kiek galima daugiau žmonių, nes kiekvieno jų patirtis – skirtinga. Padainuotos dainos ar perskaityti eilėraščiai atskleidė man gražių, kūrybiškų žmonių asmenybes. Dainų įrašai, persmelkti humoro, ironijos ar skausmo, labai intymūs ir kupini turinio, kuris yra šios kompozicijos inspiracija ir taps pamatine dalimi. Atsirinkusi tinkamą medžiagą, ją apdirbusi, paruošiau garso įrašus, kuriuos atnešiau į repeticiją – kūrybinę dirbtuvę su džiazo muzikantais Kazimieru Jušinsku (saksofonas) ir Dominyku Snarskiu (būgnai).

Mūsų darbo principas buvo grįstas improvizuotomis tinkamo garso ir muzikinės išraiškos paieškomis bei gyvu kompoziciniu procesu (šį procesą vadinu „kompozicine choreografija“). Muzikinė instrumetų medžiaga yra „išvedama“ iš balso įrašų, atsispiriant nuo tonalinio plano, tekstinio turinio ar nuotaikos, taip pat kalbos ar rečitavimo ritmikos, šiuos šaltinius papildant, atliepiant ar priešinant instrumentiniam atlikimui. Kompozicijos forma ir priemonės yra sudėliotos bendro kūrybinio proceso metu, tačiau atlikėjams yra paliekama erdvė laisvai improvizacijai atlikimo metu.

Renginys vyks rugsėjo 12 d., antradienį, 18.00–19.30

Performanso „eMIGRACIJA“ repeticija. VOX ART nuotr.

SNIEGUOLĖ DIKČIŪTĖ. „eMIGRACIJA“

Rugpūčio 6, sekmadienis.

25-rius metus dirbu žmonių su negalia integracijos, socializacijos ir psichosocialinės gerovės (meno sveikatai) gerinimo srityje. Kai pakvietė dalyvauti „Muzika erdvėje“, supratau, kad prie projekto prisijungsiu organiškai savo tęstine veikla.

Rugpjūčio 28, pirmadienis.

Susitikome su Lietuvos žmonių su negalia sąjungos nariais, turinčiais judėjimo bei kompleksinę negalias. Aptarėme, kaip jų problemos, su kuriomis susiduria visuomenėje, taip pat jų asmininė kūryba (poezija bei muzika), galėtų atsispindėti muzikinėje interakcijoje. Muzikavome ir rinkome autorinius tekstus, kalbėjomės apie migraciją (judėjimą) ir emigraciją, jų įvairius ryšius. Kaip žinia, žmonės su negalia kitose šalyse turi ryškiai geresnes socialines bei ekonomines sąlygas. Iš to kilo idėja organizuoti muzikinę interaktyvią eiseną stoties link.

Rugpjūčio 29, antradienis.

Kad visuomenė geriau suprastų meno terapijos vertę, organizuosiu atvirą muzikos terapijos sesiją, kurioje galės dalyvauti visi iš anksto užsiregistravę. Sesijos metu analizuosime sveikatinimo – muzikos, dailės ir teatro terapijos – ypatumus, plėtojant tarpsritinės meno terapijos pažinimo kompetencijas. Praktiškai supažindinsiu su minėtos terapijos metodų taikymo galimybėmis. Kviečiu visus dalyvauti!

Renginys vyks rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16.00–18.00

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments