Malonu, kai legalu: žinomi Lietuvos muzikai kviečia natas pirkti, o ne kopijuoti

Geniušas ir Narbutaitė
Petras Geniušas ir Onutė Narbutaitė. © Tomas Terekas / LMIC

Lietuvos muzikos informacijos centras skelbia socialinę kampaniją „Malonu, kai legalu“, kviečiančią visus muzikuojančius keisti šalyje nusistovėjusius įpročius ir įsigyti natas legaliai.

Pirkti natas yra tiesiog sąžininga ir įprasta civilizuotame pasaulyje.

Onutė Narbutaitė

Kampanijai „Malonu, kai legalu“ buvo sukurtas vaizdo klipas, kuriame nusifilmavo kompozitorė Onutė Narbutaitė, dirbusi su tokiais  ir pianistas Petras Geniušas. Lietuvai ir pasauliui puikiai pažįstami kūrėjai skatina visus grojančius – ir profesionalius, ir pradedančius muzikantus – susimąstyti apie neteisėtu būdu gautų natų naudojimo pasekmes, kurti tvirtą ir pozityvų ryšį su kūrinio autoriumi, įsigyjant natas legaliai. 

Anot Petro Geniušo, kiekvienas save gerbiantis atlikėjas į sceną neis su kopijuotomis natomis. Kūrinio atlikimas iš neteisėtai įsigytų natų, visų pirma, apima profesinės etikos aspektą. Profesionalus atlikėjas, kolektyvas ar norintis tokiu tapti neturėtų sau leisti to daryti, tai – ir prestižo klausimas. Kompozitorė Onutė Narbutaitė antrina pianistui ir sako, kad pas mus kompozitoriaus darbą, skirtingai nei į atlikėjo, dažnai žiūrima kaip į kokį atlygio nereikalaujantį laisvalaikio užsiėmimą.

„Pirkti natas yra tiesiog sąžininga ir įprasta civilizuotame pasaulyje. Partitūrų ir partijų skaitmeninimas, tinkamas parengimas atlikimui tai daug atskiro laiko ir dėmesio reikalaujantis darbas, kurio niekas neapmoka. Natų pardavimai – vienas iš būdų, padedančių kompozitoriui egzistuoti ir dirbti“, – mintimis dalijasi kūrėja.

Kampanijos „Malonu, kai legalu“ vaizdo klipas:

„Music Lithuania“ projekto vadovas ir socialinės kampanijos idėjos autorius Matas Drukteinis teigia, kad Lietuvos muzikos informacijos centras nori pabrėžti ryšį ir siektiną abipusę pagarbą tarp atlikėjo ir kompozitoriaus. Kaip atlikėjas tikisi gauti atlygį už koncertą ar pedagogas už darbą, taip ir kompozitorius nori, kad grojamos natos būtų pirktos, o jis gautų surinktų pajamų dalį.

„Norėjome sukurti pozityvią kampaniją ir klipą, kurie skleistų žinią ne tik atlikėjams, bet ir visuomenei. Apeliuojame į tarpusavio santykius: mylimo žmogaus, to, kurį gerbiame, mes dažniausiai stengiamės nenuvilti, nedaryti jam skriaudos. Per kūrybą, kūrinį kompozitorius ir atlikėjas suartėja, gimsta tam tikras magiškas ryšys. Ar verta jį griauti dėl kelių eurų? – retoriškai klausia M. Drukteinis. – Tikimės, kad ir klausytojai, atėję į koncertą, matydami atlikėjus ant scenos, atkreips dėmesį į natas ir susimąstys, ar jos naudojamos legaliai, ar visgi gautos neteisėtai.“ 

Prie socialinės kampanijos prisideda, taip pat įgyvendinti sumanymus klipui padėjo Lietuvos nacionalinė filharmonija, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykla, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Lietuvos kompozitorių sąjunga. Kampanijos kūrėjai tikisi, kad ilgainiui visos Lietuvos koncertinės įstaigos bei renginių organizatoriai atkreips dėmesį ir užtikrins, kad jų rengiamuose koncertuose muzika būtų atliekama iš teisėtai įsigytų natų. 

BehindTheScenes
Vaizdo klipo filmavimas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. © Tomas Terekas / LMIC

Šia kampanija norima skatinti diskusijas, sąmoningumo didinimą ir švietimo sektoriuje. Šalies ugdymo įstaigose taip pat turėtų būti užtikrinamas teisėtas intelektinės nuosavybės naudojimas, jaunajai kartai nuo mažų dienų formuojami teigiami įpročiai. 

Lietuvos muzikos informacijos centras vienas iš nedaugelio Lietuvoje užsiima kompozitorių natų bei muzikos leidyba. Siekiant plėtoti teisėtą natų prieigą, šiemet buvo pristatyta internetinė parduotuvė Musiclithuania.com, kurioje galima legaliai įsigyti šiuolaikinių Lietuvos kūrėjų natų, taip pat muzikos albumų ir vinilinių plokštelių. Čia galima rasti ne tik spausdintų leidinių, bet ir platų partitūrų bei partijų skaitmeniniu formatu pasirinkimą.

Daugiau apie „Music Lithuania“ skaitykite: Daugiau nebereikės kopijuoti: pristatyta Lietuvos kompozitorių natų parduotuvė internete.

BehindTheScenes2
Vaizdo klipo filmavimas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. © Tomas Terekas / LMIC

Visą vasario mėnesį, įgyvendinant kampaniją „Malonu, kai legalu“, internetinėje parduotuvėje bus taikomos įvairios akcijos ir specialios nuolaidos.

Lietuvos muzikos informacijos centro veiklas remia Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, asociacija LATGA. Legalios natų prieigos plėtrą finansuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programa.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments