Festivalyje „Druskomanija“ – sproginėjantys pirmi kartai

Druskomanija. VOXART.lt koliažas.

Vasaros pabaiga dažnam kelia bent šiokią tokią melancholiją, tačiau šiemet vasaros liūdesį išsprogdins „Druskomanijos“ pirmų kartų maratonas. Dėl objektyvių priežasčių pirmą kartą šis šiuolaikinės muzikos festivalis vyks ne gegužę, o rugpjūtį, tačiau neįprasta festivalio data tėra lašas „Druskomanijos“ pirmų kartų jūroje.

Ausis ir mintį provokuojančios temos, garsynai, formos ir dar daugybė kitų sproginėjančių pirmo karto patirčių.

„Druskomanija“

Festivalyje pirmi kartai ištiks ne tik klausytojus, bet ir kūrėjus – jie drąsiai neria į nežinomybę ir nepatirtus bandymus. Tarp naujų patirčių – ir nemuzikinės kūrybos rūšys: tai dokumentinis filmas, eksperimentinės radijo laidos su arbatinukų choru, Gilgamešo sapnais ir kita. O „Druskomanijoje“ skambėsianti muzika stebins kūriniu tiltui, dėmesiu moterų (kūrybinėms) galioms, kelionėmis į Indiją ir Dream-Yorką, 21 kūrinio ir 1 filmo premjera bei kitomis staigmenomis Vilniuje, Kaune, Druskininkuose ir Liškiavoje.

Šiemet festivalis startuoja nauju formatu. Keturios specialiai „Druskomanijai“ sukurtos radijo laidos skambės „START FM 94,2“ eteryje antradieniais ir sekmadieniais 19 val. Pirmoji radijo laida – jau rugpjūčio 11 d., kurioje aktorius ir muzikantas Gabrielius Zapalskis kalbins šių metų „Druskomanijos“ dalyvius ir pildys pirmų kartų prisiminimų galeriją. Radijo eteryje taip pat eksperimentuos Raimonda Žiūkaitė (rugpjūčio 16 d.), Greta Štiormer ir Daura Polonskytė (rugpjūčio 18 d.) ir Giedrė Nalivaikaitė (rugpjūčio 23 d.).

Deividas Jaroška. © Asmeninio albumo nuotr.

Pirmą kartą festivalis savo jaunatve provokuos Kauną. Rugpjūčio 25 d. (antradienį) Kauno menininkų namuose skambės programa „Druskomanija comes to KAUNAS. Intro“, kurioje – du skirtingi pasirodymai ir dvi premjeros. Pučiamųjų kvintetas NAIA atliks programą „It’s Gonna Be OK“ (liet. „Viskas bus gerai“), kurioje skambės Artūro Mikoliūno Kvinteto premjera. Vėliau į egzotišką Indiją bent garsais nukeliauti kvies naujas Aistės Vaitkevičiūtės kūrinys „The Mouth Of India“, kurį atliks Simona Chalikovaitė, Kristupas Gikas, Monika Kiknadzė ir Joana Daunytė.  

Trečiadienį ir ketvirtadienį „Druskomanija“ pirmais kartais stebins Vilnių. Rugpjūčio 26 d. (trečiadienį) „Skalvijos“ kino teatre įvyks pirmojo filmo apie „Druskomanijos“ festivalį premjera. Ilgametis festivalio dalyvis Gintaras Sodeika nuo 2004 m. slapta buvo ir jo metraštininkas. Video dienoraščiai šiemet nugulė į dokumentinį filmą „Steamboat“, kuriame šalia koncertų užfiksuoti ir festivalio užkulisiai, laisvalaikis bei afteriai. Prieš kino seansą atmosferą kurs Kristupo Giko ir Jūros Elenos Šedytės elektroakustinės improvizacijos, o po filmo festivalio atidarymą švęsime su Domanto Pūro sudėliota Lietuvos kompozitorių muzikos selekcija.

Albumo „SYNTH Porn“ viršelis.

Rugpjūčio 27 d. programa „Crossovers“ spragsės it tutti frutti saldainiai skirtingos muzikos žiežirbomis. Pirmą kartą Lietuvoje skambės kūrinys tiltui: Vingio parko tiltu gros keturi perkusininkai Domantas Razmus, Džiugas Daugirda, Dominykas Snarskis ir Ignas Kasikauskas. Jie atliks Dainoros Aleksaitės kūrinį „Patterns“. Iš karto po to veiksmas persikels į netoliese įsikūrusius Kompozitorių namus, kuriuose – dar trys naujos patirtys.

Pirmiausia – Ryčio Mažulio kūrinio violončelei ir elektroninei fonogramai „Solipse“ premjera Lietuvoje, kurią atliks Anton Lukoszevieze. Po jos skambės įprastai didžėjaus amplua pažįstamo Deivido Jaroškos pirmasis elektroakustinis kūrinys „Night In The Dream-York“ (atl. Lora Kmieliauskaitė, Dovydas Stalmokas, Donatas Butkevičius). Vakaro pabaigai – muzikinis performansas su „sintezatorių pornografija“, porn diskursą mene tyrinėjančio Agnès M albumo „SYNTH Porn“ pristatymas. 

Anton Lukoszevieze. © Michal Rasmus

Visą savaitgalį pirmų kartų energija pulsuos Druskininkuose. Rugpjūčio 28 d. (penktadienį) legendinėje kavinėje „Širdelė“ šviežio vėjo ausims įpūs šiuolaikinės muzikos ansamblis „Artisans“. Jis atliks Gintarės Valionytės, Mato Linkausko ir Frederico Rzewskio kūrinių premjeras. Vakarą užbaigs ekspresyvios džiazo improvizacijos, kuriomis dalinsis „Vilnius Jazz Young Power’19“ Grand Prix laimėjusi grupė „Kanalizacija“.

Šeštadienį „Druskomanija“ kvies (labai) vėlyviems pusryčiams, kuriuose – neformalūs pašnekesiai apie muziką, pirmus kartus ir kitas aktualijas. Pasistiprinti išties reikės, nes tolesnėje rugpjūčio 29 d. programoje – net trys koncertai. Pirmasis iš jų – „Hit“, kuriame smogs mušamųjų galia. Ansamblis „Giunter Percussion“ „Eglės sanatorijos“ salėje atliks specialiai festivaliui parašytas Mantvydo Pranulio, Mildos Venckutės, Agnės Mažulienės, Lino Rupšlaukio ir Maggie Wang kompozicijas.

Giunter Percussion. © Atlikėjų nuotr.

Kiek vėliau – moterų (kūrybiniam) balsui dedikuotas projektas „Nymphology“. Šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ narės atliks Monikos Sokaitės, Jutos Pranulytės ir Agnės Matulevičiūtės kūrinių premjeras, kuriose skleisis trys skirtingi moteriški pasakojimai. Šeštadienį kartu palydėti festivalis kvies į Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią, kurioje skambės atmosferinės Manto Mockaus muzikos pasirodymas „Again And“.

Paskutinę festivalio dieną – rugpjūčio 30-ąją – „Druskomanija“ tradiciškai plauks į Liškiavą. Švč. Trejybės bažnyčioje sekmadieniui reikiamą ramybę skleis moterų vokalinis ansamblis „Melos“. Koncerte „Minimal Voices“ jis atliks minimalizmui atstovaujančių ir prijaučiančių kūrėjų Ryčio Mažulio, Agnės Mažulienės, Karolinos Kapustaitės ir Dominyko Digimo kompozicijas. Paskutinis festivalio koncertas „Wires“ skambės Liškiavos vienuolyno salėje.

Nymphology. © Organizatorių nuotr.

Ištikimas „Druskomanijos“ partneris Šv. Kristoforo kamerinis orkestras atliks penkias premjeras – šiemet bakalauro studijas Vilniuje baigusių Ievos Parnarauskaitės ir Beatos Juchnevič kūrinius bei užsienyje studijuojančių Kristupo Bubnelio, Noros Marazaitės ir Raimondos Žiūkaitės kompozicijas.

Ausis ir mintį provokuojančios temos, garsynai, formos ir dar daugybė kitų sproginėjančių pirmo karto patirčių – palydint vasarą Kaune, Vilniuje ir Druskininkuose. Iki greito susitikimo!

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments