Festivalis „Muzika erdvėje“ skelbia šių metų temą ir kviečia kompozitorius teikti kūrinių koncepcijas

„Muzika erdvėje“, 2019. © Tomas Terekas

Rugsėjo 10–13 dienomis tradiciškai Vilniuje įvyks tarptautinis įvietintų kūrinių festivalis „Muzika erdvėje“ – vienintelis toks šiuolaikinės muzikos festivalis Lietuvoje. „Muzika erdvėje“ skelbia šių metų temą ir kviečia pavienius kompozitorius ar kūrybines grupes teikti kūrinių koncepcijas konkursui.

Tikimės, kad kompozitoriai taip pat pateiks netikėtų įžvalgų apie valstybės ir visuomenės raidos procesus nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios.

Agnė Matulevičiūtė

Nuo 2014 metų viešosios įstaigos „Meno genas“ organizuojamas ir sostinės erdves įgarsinantis festivalis šiemet skiriamas Lietuvos nepriklausomybės 30-mečiui. Skelbiama šių metų tema – „Žmogus ir valstybė: Homo lituanicus“. Kompozitoriai kviečiami nagrinėti paskutinių trijų dešimtmečių ryškiausius procesus bei įvykius, demokratijos ir pilietinės visuomenės kaitą. Ieškoti temų, kurios atskleistų žmogaus, bendruomenių, visuomenės ir institucijų, politikų bei valstybės santykį, taip apmąstant viso to reikšmę šiandieninei ir būsimai mūsų tautos, Lietuvos raidai.

Festivalio meno vadovai Agnė Matulevičiūtė ir Matas Drukteinis sako, kad ši tema iš tiesų tampa dar svarbesnė šioje nepaprastoje pandemijos situacijoje, kai dar dažniau  kvestionuojami valdžios sprendimai, aptariamas visuomenės elgesys, išryškėja svarstymai apie demokratijos pažeidimus ar piliečių diskriminavimą. 

„Galvojome, ar nereikėtų koreguoti festivalio temos, kad ji atlieptų dabar vykstančius įvykius, tačiau nusprendėme, kad kylančios problemos gali puikiai apibrėžti, ko mes, kaip šalis ir tauta, pasiekėme per savo moderniosios valstybės gyvavimo metus, – pasakoja Agnė Matulevičiūtė. – Tuo labiau, kad rudenį taip pat turėsime svarbų su festivalio tema sietiną įvykį – Seimo rinkimus.“

„Muzika erdvėje“, 2019. © Tomas Terekas

Matas Drukteinis sako ypač pasigedęs tinkamo Lietuvos 30-mečio paminėjimo. Anot jo, dėl to kaltas ne tik paplitęs koronavirusas. Tai buvo galima pastebėti ir daug anksčiau, pažvelgus į planuojamą renginių tinklelį. Vis dėlto šios datos paminėjimas yra itin svarbus, kaip teigia vienas iš festivalio organizatorių. 

„Tiek asmeninis, tiek šalies jubiliejus, manau, iš tiesų įvyksta kiekvieno žmogaus galvoje, kai jis turi galimybę apmąstyti ir įvertinti nueitą distanciją, galbūt priimti tam tikrus vertybinius sprendimus, sau suformuluoti naujas vizijas, tikslus ir troškimus. Visa pompastika, šventės ir vėliavėlės – tik simboliai. Todėl ir kompozitorius, ir Vilniaus miesto bendruomenę norime pakviesti šiais metais švęsti intelektualiai. Suvokti, ko mūsų visuomenė pasiekė ir ko dar gali pasiekti, kaip keitėsi šalies ir žmogaus santykis ir koks jis yra dabar. Kokias matome problemas ir kuo galime pasidžiauti. Gražiausia dovana Lietuvai ir sau – racionaliai įvertinti, ką turime ir kokie esame pasaulio kontekste, suformuluoti veržlias vizijas ateičiai“, – kalba Matas Drukteinis.

„Praeitų metų „Muzika erdvėje“, nagrinėjusi visuomenėje paplitusius stereotipus, parodė, kad muzikos raiškos priemonėmis galime sėkmingai atskleisti socialines problemas, pateikti įdomių ir nekonvencionalių įžvalgų. Kompozitoriai pristatė įvietintus kūrinius apie moderniąją tėvystę, gamtos ir technologijų santykį, spaudimą menininkui atliepti visuomenės poreikius ir kitas temas. Šiais metais tikimės, kad kompozitoriai taip pat pateiks netikėtų įžvalgų apie valstybės ir visuomenės raidos procesus nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios“, – pasakoja Agnė Matulevičiūtė. 

„Muzika erdvėje“, 2019. © Tomas Terekas

Konkursui paraiškas gali teikti ir Lietuvos, ir užsienio menininkai, dalyvių amžius neribojamas. Konkursui galima teikti naujų kūrinių idėjas ir anksčiau įgyvendintus kūrinius, jeigu jie yra adaptuoti festivalio formatui bei temai. Konkurse atrinktiems kūriniams bus skirtos lėšos jiems įgyvendinti festivalio metu.

Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments