BEGASAS | PROGRAMA

PRISTATO

Tarptautinis ypatingų teatrų festivalis „Begasas“ 2020

International Special Theatre Festival “Begasas” 2020

PROGRAMA

PROGRAM

Gegužės 28 d. – birželio 1 d.

Spektaklius žiūrėkite VOXART.lt
Watch proadcasts of performances on VOXART.lt

Po spektaklių peržiūrų jungitės prie susitikimo su žiuri ir dalyviais platformoje ZOOM
Join the online meeting with jury and participants on ZOOM after each broadcast

GEGUŽĖS 28 D. | KETVIRTADIENIS

18:00 val.

Misterija „Skambantis miestas“

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos muzikinio teatro trupė MTT ir „Stalo Teatras (meno vadovė ir kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė; režisierė ir dailininkė  Saulė Degutytė)

Bendradarbiaujant Lietuvos žmonių su negalia sąjungos „Muzikinio teatro trupei“ ir profesionalių menininkų grupei „Stalo teatras“, pristatoma muzikinė misterija „Skambantis miestas“, skirta Lietuvos atkūrimo 100-mečiui paminėti.
Sostinė – tai šalies veidas. Vilnius – ne išimtis, nuo sostinės „sosto“ ir sklinda šalies gyvenimas. XIV a. pradžioje Vilniaus vardas dar niekur nebuvo minimas. Tuometinis Lietuvis valdovas, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas į Europą išsiuntė net septynis lotynų kalba parašytus laiškus. Antrajame laiške, datuojamame 1323 m. sausio 25 d., puikavosi Vilniaus vardas. Taigi Gediminas, kaip tas legendinis geležinis vilkas, skleidė garsą apie savo valstybę ir jos sostinę Vilnių po visą Europą.
Vilniaus, kaip multikultūrinio, daugiakonfesinio, internacionalaus, atviro bei humaniško miesto, atmosferą ir skambesį kuria profesionalūs aktoriai, muzikantai bei žmonės, turintys įvairių judėjimo apribojimų. Misterijos metu atliekamos audiovizualinės miniatiūros, parodančios miesto kasdienybę, kiekvienos nacijos, gyvenusios Vilniuje ypatumus, papročius, kiekvieno istorinio laikotarpio aplinką atspindintį garsinį foną. ,,Skambantis miestas‘‘ – ne tik naujas žvilgsnis į Vilniaus gyventojus, kultūrinį jų indėlį į miesto klestėjimą, tačiau ir proga praplėsti visuomenės suvokimą apie nevienodas žmonių  galimybes,  pažinti vieniems kitus, mažinti atskirtį, bendraujant meninėmis priemonėmis bendrame kūrybos procese.
Upė atneša vandenį, vanduo – gyvybę, gyvybė – žodį, garsą, aidą.
Spektaklyje naudojamos XIV–XVI a. popieriaus Lietuvoje vandens ženklų kopijos, XX a. pradžios Vilniaus nuotraukų fragmentai.

Po spektaklio peržiūros kviečiame jungtis prie diskusijos ir susitikimo su žiuri bei dalyviais ZOOM platformoje.


GEGUŽĖS 29 D. | PENKTADIENIS

18:00 val.

Spektaklis „Iš nevilties gelmių šaukiuosi tavęs

Taškento (Uzbekija) Judesio teatras Likas (režisierė Lilija Sevastjanova)

Trukmė: 42 min.

Spektaklio Iš nevilties gelmių šaukiuosi tavęs centre – Valera, jaunas žmogus sėdintis neįgaliojo vežimėlyje. Spektaklio dramaturgija paremta realiais įvykiais iš Valeros gyvenimo, kur kiekvienas sutiktas žmogus, padeda jam žengti naują žingsnį, padaryti naują atradimą, pakilti ant naujo laiptelio. Pats Valera taip pat pajėgus padėti kitam. Šokio kalba spektaklio dalyviai pasakoja, kaip sudėtingoje gyvenimiškoje situacijoje priimti gyvenimą kaip kūrybą, kurios tikslas – sielos transformacija.

Po spektaklio peržiūros kviečiame jungtis prie diskusijos ir susitikimo su žiuri bei dalyviais ZOOM platformoje.


GEGUŽĖS 30 D. | ŠEŠTADIENIS

18:00 val.

Audiovizualinis spektaklis „Gimimo mitas“

Kauno (Lietuva) Nepriklausomas plastinės dramos teatriukas (meno vadovas ir režisierius režisierius Virgis Bortkevičius, Aktorė Ernesta Žemaitytė)

Visi gyvenam mažiausiai trijuose būviuose: tokie, kokie esam iš tikro, tokie, kokiais save įsivaizduojam ir tokie, kokiais norėtume būti. Kokie mes ištikrųjų – neaišku. Kokiais save įsivaizduojam – klystame. Kokiais norime būti – apsigaudinėjam. Ir atrandam, kad kiekvienas iš mūsų – ne vienas žmogus, o visi trys, ir netgi kur kas daugiau.
Ernesta gimė su negalios simptomais. Kodėl? Kadangi žmogaus protas turi tokią savybę: nori viską žinoti, o ko nesugeba sužinoti, apgaubia mitais. Tai ir mes panorom atsakyti į šį klausimą, į kurį gali atsakyti tik dievas, ir sukūrėm mitą apie jos gimimą. O gal tai ne mitas?

18:30 val.

Judesio spektaklis Sename kine

Kelcų (Lenkija) Teatras Šypsena (meno vadovė ir režisierė Alicija Pilat)

Pantomimos ir šokių inscenizacija persipynusi juodai balto nebylaus kino tradicija. Tarpininku tarp scenų yra artistas, vaidinantis žinomą aktorių, filmo genijų Čarlį Čapliną. Senojo kino atmosferą sukuria juodai balti kostiumai, rekvizitai, muzika, artistų vaidyba, atkartojanti charakteringą Čaplino asmenybę.

Po spektaklių peržiūros kviečiame jungtis prie diskusijos ir susitikimo su žiuri bei dalyviais ZOOM platformoje.


GEGUŽĖS 31 D. | SEKMADIENIS

18:00 val.

Judesio spektaklis „Akmens sriuba“ (pagal Bruno Ferrero pasakojimą)

Vilniaus m. biudžetinės įstaigos dienos centro „Šviesa“ teatro studija TTT (meno vadovė ir režisierė  Silvijana Bilskytė)

Miestelyje gyvena tikri keistuoliai. Jie niekuo nepasitiki. Jie – atsargūs, bailūs ir labai godūs. Pasirodęs Nepažįstamasis sudrumsčia jų ramų gyvenimą. Keliautojas buvo labai įžvalgus. Nutaręs išvirti sriubą iš akmens, jis sugrąžina į miestelį vienybę ir bendrystę. Virdami sriubą, dėkite ką turite, bet nepamirškite įdėti svarbiausio – truputėlio meilės ir tikėjimo.

18:15 val.

Muzikinis spektaklis Trijų grašių opera (pagal Bertoldą Brechtą)

Integracinis teatras Azdako Sodas (Tbilisis, Sakartvelas; meno vadovas ir režisierius Ivane (Bacho) Gabruashvili)

„3 skatikai? Tik 3 skatikai?“ – šiuo pagrindinio operos personažo Bertholdo Brechto klausimu įsivaizduojamam draugui teisėjui Azdakui prasideda kūrinio veiksmas. Pjesės autorius B. Brechtas pasakoja istoriją apie elgetą, vagį ir prostitutę. Šie trys personažai aptaria skatiko kainą ir patį kūrinio autorių, kuris kartu yra ir teatrinio veiksmo dalyvis. Į šį pokalbį įsitraukia ir humaniškasis spektaklio personažas, kurį autorius sukūrė siekdamas teisingumo pasaulyje, valdomame neteisybės.
Spektaklio režisierius Ivane Gabruashvili teigia, kad scenoje vykstantis veiksmas yra artimas tikrovei –  jei tai vyktų šiandienos Sakartvele, personažų elgesys nieko nestebintų. Nieko nestebintų, jei personažai teisėjas Azdakas ir Brechtas kurtų, pieštų, skaitytų ar rašytų kartu su paprastais šalies žmonėmis, kurie nors ir grieždami dantimis gyvena neteisybėje – šalyje, valdomoje kriminalų. 

Po spektaklių peržiūros kviečiame jungtis prie diskusijos ir susitikimo su žiuri bei dalyviais ZOOM platformoje.


BIRŽELIO 1 D. | PIRMADIENIS

Skiriama Tarptautinei vaikų gynimo dienai

18:00 val.

Spektaklis Jis ir Ji – pasaka be moralo

Sopoto (Lenkija) Vargšas ryšių teatras (režisierius Jacel Spica, vadovė Paulina Lewandovska)

Istorija apie du žmonės, kurie susitinka netinkamu laiku. Savo santykius puoselėja aplinkoje, kuri ne visada yra jiems palanki. Tai pasakojimas apie meilę ir artumą su kitu žmogumi, apie poreikį būti kartu ir palaikyti vienas kitą.

18:30 val.

Teatrinis veiksmas Be ribų | Skirtas vaikų su autizmo sutrikimais palaikymui

Sumų krašto (Ukraina) kompleksinės reabilitacijos centro vaikams ir asmenims su negalia Vaikų teatro kolektyvas „Perliukai“ (režisierė Polina Serbin)

Gyventi savame pasaulyje, neadekvačiai mąstyti, turėti didžiulį potencialą… bet nebūti šiame pasaulyje priimtam, būti kažkieno uždarytam observacijoje. Žinoti apie pasirinkimo teisę, bet neturėti galimybės ja pasinauodoti. Apie tai šiame spektaklyje kalba ypatingi vaikai. Be žodžių, tik judesio plastikos priemonėmis, jie parodo ypatingų vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, kelią mūsų dideliame pasaulyje.

19:00 val.

Teatrinis gatvės veiksmas „Pamokymas apie Laimę“ (pagal ukrainiečių liaudies sakmę)

Sumų krašto (Ukraina) kompleksinės reabilitacijos centro vaikams ir asmenims su negalia Vaikų teatro kolektyvas „Perliukai“ (režisierė Tatjana Saveljeva)

Meilė, turtai, sėkmė! Kas svarbiausia žmogui? 

Draminiame gatvės veiksme ,,Pamokymas apie Laimę‘‘ aktoriai pasakoja mūsų planetos gimimo istoriją, žmonijos evoliuciją nuo pirmapradžių būtybių iki atsiskyrusių genčių, kur kiekvienas ieško savo tiesos ir stengiasi pranešti ,,teisingą‘‘ savo istoriją. Galiausiai nugali Meilė.

Po spektaklių peržiūros kviečiame jungtis prie diskusijos ir susitikimo su žiuri bei dalyviais ZOOM platformoje.