Valstybės smūgis pelno nesiekiančioms organizacijoms – pasinaudoti subsidijomis galės ne visi

© Laura Urbonavičiūtė / VOXART.lt

Vyriausybės parengtame gelbėjimo pakete VOXART.lt pastebėjo spragą, dėl kurios subsidijomis negalės pasinaudoti asociacijos teisine forma veikiantys juridiniai asmenys. Primename, kad Seimas ypatingos skubos tvarka antradienį priėmė pakeitimus, skirtus darbo vietoms išsaugoti ir padėti gyventojams bei sektoriams, patiriantiems ekonominių sunkumų dėl susidariusios situacijos.

Galimybės išplėsti subsidijas gaunančių darbdavių ratą dar bus vertinamos.

Anksčiau jau apžvelgėme Vyriausybės patvirtintas priemones darbdaviams ir darbuotojams: Valstybės pagalba: kokiomis priemonėmis galės pasinaudoti kultūros sektorius?

Rengiant straipsnį buvo pastebėta, kad Užimtumo įstatyme yra nustatyti tam tikri ribojimai, kokias sąlygas atitinkantys darbdaviai gali pasinaudoti Valstybės skatinimo priemonėmis. Tarp kitų punktų nurodyta, kad pretenduoti gali tik tie darbdaviai, kurie „nėra valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, profesinė sąjunga, religinė bendruomenė (bendrija) ar asociacija“.

Šią savaitę Seimo priimtose Užimtumo įstatymo pataisose minėti ribojimai darbdaviams nebuvo pakoreguoti. Subsidijų darbdaviams ribojimas pagal teisinę formą labiausiai aktualus juridiniams asmenims, veikiantiems asociacijos principu. Tarp tokia teisine forma veikiančių juridinių asmenų – bemaž visos meno kūrėjų, kultūros, meno ir kūrybinių industrijų įstaigas vienijančios organizacijos. Taip pat yra tokia forma veikiančių nevalstybinių teatro įstaigų, trupių, ansamblių, daugybė organizacijų, veikiančių ir kitose srityse.

Apie tai pasiteiravus, situaciją patvirtino ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė. „Teisės akto projekte subsidijos darbo vietų išlaikymui prastovos metu dėl ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo, asociacijoms nėra numatytos. Galimybės išplėsti subsidijas gaunančių darbdavių ratą dar bus vertinamos“, – atsakyme teigė ministerijos atstovė.

Į VOXART.lt užduotus klausimus, kodėl tokia spraga atsirado ir kada ji bus sutvarkyta, tikslesnės informacijos ministerijos atstovė nepateikė.

Lietuvos kompozitorių sąjungos, kurios teisinė forma – taip pat asociacija, pirmininkas Mykolas Natalevičius sako, kad tokiais atvejais kaip šis, norėtųsi kiek įmanoma labiau palaikyti vieniem kitus ir išvengti dviprasmiškų situacijų. „Pagalba asociacijoms yra pagalba jų nariams. Tokiu būdu kylanti nelygybė, ypač sudėtingų situacijų sąlygomis, kelia didelių klausimų“, – sako M. Natalevičius.

Anot jo, šiuo metu Lietuvos kompozitorių sąjunga vertina patiriamus nuostolius, prognozes ir balandžio pradžioje darys sprendimus: „Situacija šią savaitę keičiasi kiekvieną dieną. Dėl teisinių klausimų tarsimės su kitomis asociacijomis ir reaguosime kartu.“

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments