„Trimitas“ karantino metu: pasirodymai skaitmeninėje erdvėje ir laukimo nuotaikos

„Trimito“ ir „Giunter Percussion“ koncertas „Drum&Brass“. © D. Matvejev

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, kaip ir kitos koncertinės įstaigos, šiuo metu yra uždariusios duris savo klausytojams, tačiau su jais ryšį palaiko skaitmeninėje erdvėje. Kiekvieną šeštadienį „Trimitas“ transliuoja koncertus internetu, kol muzikantai namie mokosi kūrinių partijas, o administracija pertvarko koncertinius planus.

Čia kaip muzikoje – po pauzės suskambantis garsas yra labiau girdimas.

Antanas Kučinskas

„Trimito“ direktorius Antanas Kučinskas sako, kad  kolektyvas gyvena laukimo nuotaikomis. „Visi suprantame, kad tai laikina situacija. Šiuo metu kolektyvo nariai individualiai namuose mokosi orkestrines partijas, administracija ir vadyba instensyviai pertvarko koncertinius planus. Kita vertus, karantiną suvokiu kaip pauzę, leidžiančią stabtelėti ir apmąstyti tai, kas nuveikta, kas vertinga ir kas nelabai reikšminga, skirti dėmesio vidiniams kolektyvo klausimams. Čia kaip muzikoje – po pauzės suskambantis garsas yra labiau girdimas. To linkiu savo kolektyvui ir visiems menininkams, išgyvenantiems šį karantino laiką“, – kalba A. Kučinskas.

Kovo pabaigoje orkestras pradėjo transliuoti koncertų įrašus internetinėje erdvėje. Klausytojai jau turėjo progą pamatyti ir išgirsti „Trimito“ ir pianisto Petro Geniušo teatralizuotą koncertą „XX a. rapsodija“. Antanas Kučinskas pripažįsta, kad virtualios transliacijos, vaizdo įrašai toli gražu neprilygsta gyvam koncertui, emocijoms, energijai, tvyrančiai jo metu, ir niekada to nepakeis. „Tai kažkas panašaus į reprodukcijos ir paveikslo santykį. Virtualioje medijoje visada trūksta kūniškumo ir tai reikia priimti kaip neišvengiamybę. Tai tiesiog kitoks koncertas – turintis stebinantį sklaidos potencialą. Įrašų peržiūrų kiekis pranoko visus lūkesčius. Tikiu, kad didžioji dalis virtuialių klausytojų, karantinui pasibaigus, taps naujais gyvų „Trimito“ koncertų klausytojais“, – mintimis dalinasi orkestro direktorius.

Balandžio mėnesį šiuo metu yra numatytos trijų koncertų vaizdo įrašų transliacijos. Koncertus bus galima stebėti šeštadieniais nuo 18 val. Nuorodos į koncerto vaizdo įrašą publikuojamos artėjant transliacijos datai „Trimito“ internetiniame puslapyje ir Facebook paskyroje. Nuorodos aktyvios ir koncertų įrašus suteikiama galimybė žiūrėti iki 22 val.

Antanas Kučinskas. © Kęstutis Pleita / VOXART.lt

Intriguojančios koncertinės programos

Artimiausiu metu, balandžio 4 d., numatoma „Trimito“ ir tarptautinę šlovę pelniusio perkusijos kolektyvo „Giunter Percussion“ transliacija. Jungtinis koncertas „Drum&Brass“ džiugins žanrų įvairove. Programoje – fanfariška Samuel Hazo „Olympiada“, muzikinė Marco Fordo kelionė į Lotynų Ameriką kūrinyje „Stubernic Fantasy“. Išgirsite itin kinematografišką Davido R. Gillinghamo „Concertino 4 perkusininkams ir pučiamųjų ansambliui“, egzotišką afrikiečių folkloro kūrinį „Wenda Kanawa“ (aranžavo „Giunter Percussion“), taip pat mistiško gamtos reiškinio – Mėnulio vaivorykštės – muzikinį atvaizdą Nathano Daughtrey kompozicijoje „Black Rainbow“.

Viena didžiausių intrigų – kompozitoriaus Lino Rimšos specialiai šiam koncertui parašytas kūrinys „March&Drum“. Kompozitorius garsėja pomėgiu laužyti dogmas ir peržengti žanrų ribas. Jis aistringai kuria teatrui, kinui, videoinstaliacijoms ir popmuzikai.

Šio koncerto nuoroda jau paskelbta, ją rasite ČIA. Nuoroda bus aktyvi tik balandžio 4 d. nuo 18 val. iki 22 val.

Balandžio 11 d. orkestras kviečia pasižiūrėti koncerto „Trimitas in Jazz“. Tai Lietuvoje analogų neturinti koncertinė programa, kai vienoje scenoje susitinka klarnetas, vibrafonas ir pučiamųjų orkestras. Vibrafonas ir klarnetas, atradę vienas kitą svingo eros saulėtekyje, tapo vienu subtiliausių ir reikšmingiausių muzikinių duetų, diktavusių madas įvairių epochų muzikos interpretacijoms. Koncerte skamba džiazo standartai ir legendinio Benny Goodman muzika, kurti naujai atgimsta orkestro „Trimitas“ aranžuotėse. Kartu pasirodo solistai Marius Šinkūnas (vibrafonas), respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas, ir Ąžuolas Paulauskas (klarnetas) – išskirtinis muzikantas, kompozitorius, multiinstrumentalistas ir dainininkas.

Koncertas „Trimitas in Jazz“. © „Trimitas“

Balandžio 18 d. jūsų dėmesiui – „Trimitas in Folk“. Koncerte susijungia liaudies dainų poetika, vingri melodika, autentiškai stilistikai artimas Loretos Sungailienės atlikimas su meistriškomis „Trimito“ bei trombonininko Vytauto Pilibavičiaus džiazo ir šiuolaikinės muzikos interpretacijomis. Programoje – originalios V. Pilibavičiaus kompozicijos ir jo aranžuotos lietuvių liaudies – kalendorinės, darbo, šeimos, karo – dainos iš įvairių Lietuvos regionų, taip pat džiazo improvizacijos lietuvių folkloro motyvais.

Ko nespėjo parodyti pavasarį, parodys vėliau

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ su džiaugsmu po karantino lauks klausytojų būsimosiose programose. Antanas Kučinskas sako, kad tuos suplanuotus koncertus, kurių nespėjo parodyti pavasarį, orkestras būtinai parodys vasarą ar rudenį. „Tai – koncertas, skirtas kino režisieriaus Federico Fellinio 100-mečiui, kuriame skambės Nino Rotos muzika, Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams skirtas koncertas, kuriam naują stambios apimties kūrinį kuria mūsų džiazo legenda Viačeslavas Ganelinas, programa su viena žymiausių pasaulyje teremino (el. muzikos instrumentas, kuriuo grojama nesiliečiant prie jo) atlikėjų Katica Illényi iš Vengrijos ir kt. Tad sekite mūsų naujienas tinklalapyje ir Facebook paskyroje“, – apie ateities planus pasakoja „Trimito“ direktorius.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments