„Titanike“ – princesė virtualioje erdvėje

Organizatorių nuotr.

Jau šį antradienį, rugsėjo 19 d. 18 val., Vilniaus dailės akademijos galerijoje „Titanikas“ (Maironio g. 3) įvyks tapytojos Dovilės Bilkštienės vieno kūrinio „Princesė“ pristatymas ir diskusija apie meną, virtualią erdvę ir jos vartotojus.

Princesės įvaizdžiui lietuvių sąmonėje neišvengiamai didelę įtaką padarė žirnis.

Dovilė Bilkštienė

Dar prieš metus internetiniams bičiuliams ir virtualiems pažįstamiems buvo išsiųstas atviras kvietimas bendradarbiauti ir pasiūlyta tapti meno kūrinio bendraautoriais. Kvietime klausta: kokias asociacijas kelia žodis „princesė“? Projekte savanoriškai sudalyvavo daugiau nei 50 įvairaus išsilavinimo, skirtingoms amžiaus kategorijoms ir socialinėms grupėms atstovaujančių asmenų (menininkai, architektai, žurnalistai, verslininkai ir kt.).

Sumanymo esmė slypi tame, kad D. Bilkštienei naudojant kiekvieno apklaustojo nuomonę (komentarą) kuriant „Princesę“, niekas, be pačios autorės, nežinojo, kokia forma tai bus realizuota. Reaguodama į komentaruose išdėstytas „princesės“ asociacijas, menininkė sukūrė meno kūrinį. Tad „Princesės“ pristatymas yra ne tik interaktyvus performansas, kurio metu žiūrovai turės unikalią progą pamatyti pagal internetinius komentarus sukurtą meno kūrinį, bet ir malonus susitikimas, kurio metu kiekvienas galės pasisakyti apie savo būsenas internete bei požiūrį į meną. Šį kartą viskas vyks ne virtualiai, o gyvai.

Renginyje dalyvaus komentarais apie kultūros aktualijas pagarsėjęs menotyrininkas Ernestas Parulskis. Vakaro svečiams jis primins senovinio, devinto dešimtmečio socialinio tinklo iniciatyvas bei artefaktus, kurie paradoksaliausiu (ir šiek tiek juokingu) būdu susišaukia su „Titanike“ pristatomu D. Bilkštienės paveikslu. Gerą nuotaiką susirinkusiai auditorijai užtikrins dainininkė Migloko.

Tapytoja Dovilė Bilkštienė VOXAR dalinasi mintimis apie kūrinį:

„Princesė – labai plati sąvoka, turinti šimtus asociacijų. Viena vertus, šis žodis atspindi moteriškumą, trapumą, grakštumą, magiją, jaukų pasakų pasaulį. Kita vertus, tai yra taip pat ir suvaržymų, žiaurumo bei dirbtinumo sinonimas. Skirtingame kontekste princesės sąvoka įgauna skirtingą reikšmę, kuri gali būti tiek teigiama, tiek neigiama. Būtent dėl šio universalumo ir pasirinkau princesės temą savo meno kūriniui. Sulaukiau nemažai įvairių ir skirtingų asociacijų, iš kurių dalis buvo lengviau nuspėjamos, o kai kurios net labai originalios bei netikėtos. Vienas dalykas, kuriuo tikrai įsitikinau projekto metu – princesės įvaizdžiui lietuvių sąmonėje neišvengiamai didelę įtaką padarė žirnis“.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments