Sujungti kultūros dalyvius sieks nauja platforma „ARTTICE“

Parodos atidarymas „Ideas Block“ erdvėje. © Liucija Dervinytė / „Ideas Block“

Šių metų pradžioje kūrybinės erdvės „Ideas Block“ įkūrėjai Liucija Dervinytė ir Roberto Becerra sukūrė bei pristatė platformą „ARTTICE“. Tai – skaitmeninė erdvė, kurioje registruojasi ir savo puslapius kuria įvairių sričių kūrėjai, muzikantai, kūrybinių industrijų projektų vadovai, kultūros ir meno lauko tyrėjai, taip pat meno organizacijos ir institucijos bei galerijos ar renginių erdvės.

Mažos kūrėjų grupės yra gan uždaros, todėl nebūtinai yra pažįstamos ar komunikuoja tarpusavyje.

Liucija Dervinytė

Ši platforma veikia kaip profesinė kultūros ir meno žmonių teritorija, skirta skirtingų meno sričių kūrėjų bendradarbiavimui. Ji suteikia galimybes rasti partnerius, dalintis inspiracijomis ir atveria platesnes galimybes meno žmonėms būti matomiems. Anot iniciatorių, turbūt artimiausias jau egzistuojantis skaitmeninis analogas būtų „LinkedIn“ platforma, kurioje taip pat dalijamasi profesinėmis žiniomis, akcentuojama ne pramoginė, o darbinė socializavimosi pusė.

Liucija Dervinytė prisimena, kad „ARTTICE“ platformos idėja kilo remiantis asmenine patirti, ją iniciatoriai vystė keletą metų. „Matėme, jog, atsikrausčius į naują šalį ar keliaujant, prireikia nemažai laiko atrasti kultūrinėms erdvėms, renginiams ar užmegzti kontaktams su individualiais kūrėjais. Organizuodami kultūrines veiklas „Ideas Block“ kūrybinėje erdvėje pastebėjome, jog nėra taip paprasta rasti naujų kūrėjų. Tuo tarpu šalyje besilankantiems kūrėjams, norintiems suorganizuoti pasirodymus, koncertus ar parodas, ne visada pavyksta surasti erdvių tai įgyvendinti. Taip pat matėme, jog šalyje egzistuojančios mažos kūrėjų grupės yra gan uždaros, todėl nebūtinai yra pažįstamos ar komunikuoja tarpusavyje“, – patirtimi dalijasi „Ideas Block“ direktorė.

„Ideas Block“ erdvė. © Liucija Dervinytė / „Ideas Block“

Kaip sako „ARTTICE“ kūrėjai, buvo nagrinėtos ir kitos, jau egzistuojančios, panašaus tipo platformos: „Dažnai jos yra skirtos tam tikrai konkrečiai sričiai ar tos srities atstovaujamai grupei, pavyzdžiui, vizualiesiems menams, galerijoms. Šiuo atveju mes siekiame atverti daugiau galimybių tarpkultūriniam bendradarbiavimui bei pristatyti kultūros lauko įvairovę.“

Pristatydami platformą, iniciatoriai pasakoja, kad kiekvienas „ARTTICE“ naudotojas gali susikurti savo ar savo kolektyvo, įmonės ar grupės puslapį. Jame apibūdina savo kūrybinę veiklą, įdeda darbų pavyzdžius bei jau turimus kūrybos puslapius, nurodo kontaktinius duomenis. Taip pat pamini, kokiuose bendruose projektuose būtų nusiteikęs dalyvauti. Kolaboracijų ieškantis menininkas paieškos lauke gali suvesti norimą rasti meno sritį ir platforma pateiks visus tokia veikla užsiimančius užsiregistravusius kūrėjus ar jų grupes. Be to, platforma yra puiki erdvė kultūros institucijoms skelbti savo organizuojamus konkursus ar projektus, viešinti programas ar skiriamas stipendijas.

Viena iš platformos skilčių – „Renginiai“. Joje galima registruoti savo organizuojamus mokymus, parodas, koncertus bei pačiam rasti ir jungtis prie tokio pobūdžio renginių. Karantino metu kontaktinių renginių organizavimas apribotas, todėl pasikeitus situacijai ši skiltis turėtų pildytis kultūros ir meno įvykiais ir tapti meno renginius vienoje vietoje jungiančiu puslapiu. Visuomenė galės naudotis platforma ne tik menininkų profilių apžvalgai, bet ir renginių pasirinkimui.

„Arttice“ puslapis.

Įvardydama, kokias kultūros bendruomenės problemas mato Lietuvoje ir kaip platforma jas padėtų spręsti, L. Dervinytė sako, kad iššūkiai yra gan universalūs bei randami ir kitose šalyse. „Galimai vienas iš pagrindinių iššūkių – viešai prieinamos informacijos trūkumas, kuri padėtų susidaryti aiškų kultūros srities vaizdą: kiek ir kokių kūrėjų, kultūros lauko profesionalų, organizacijų ar kultūros erdvių egzistuoja tam tikroje vietoje, kokios veiklos ar paslaugos yra vykdomos, kokios egzistuoja galimybės bendradarbiavimui, finansavimui ar profesiniam tobulėjimui, – sako viena iš „ARTTICE“ iniciatorių. – Dažnai kultūros srityje dominuoja jau žinomi vardai, egzistuoja nedidelės uždaros grupės, susiskirstymas tarp akademinio, „pripažinto“ meno bei mažiau įsitvirtinusių, neakademinių, pradedančių ar ne tiek daug kontaktų turinčių kūrėjų. Šia platforma tikimės atverti duris kuo įvairesniems kultūros lauko atstovams bei skatinti atvirumą kultūros lauke.“

Šiuo metu platformos erdvėje formuojasi įvairialypė bendruomenė. 70% narių sudaro individualūs kūrėjai, 10% meno ir kultūros sričių specialistai, 15% organizacijos. Tarp užsiregistravusių yra ir Meksikos galerija, ir menininkas iš Argentinos, ir lietuvė, gyvenanti Australijoje.

„Mes esame nusistatę ambicingą viziją – norime tapti tarptautiniu kultūros tinklu, skirtu įgalinti ir skatinti meno žmones, garsinti jų kūrybą. Aš tikiu, jog ši platforma išaugs ir taps naudingu įrankiu kūrėjams jungtis, o kultūrai vystytis“, – sako vienas iš platformos iniciatorių Roberto Becerra.

Roberto Becerra. © Tomas Terekas / „Muzika erdvėje“

Pati platforma atvira bendradarbiavimui. Iniciatoriai kviečia „ARTTICE“ naudotojus komentuoti ir siūlyti platformos tobulinimus: „Taip siekiame įtraukti pačius platformos dalyvius į jos vystymą. Kiekvienas jau užsiregistravęs dalyvis turi galimybę išsiųsti kvietimus savo kolegoms kūrėjams, jungtis į nemokamą kultūros ir meno bendradarbiavimo tinklą.“

Visi kūrėjai bei kultūros sektoriaus darbuotojai, norintys prisijungti prie besikuriančios skaitmeninės bendruomenės, kviečiami registruotis.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments