„Start FM“ ir LTMKS radijo eteryje – aplinkos įrašų kūrinių serija

Kūrinio įrašai. © Vitalij Červiakov

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) radijas inicijavo aplinkos įrašų kūrinių seriją, kuriai specialiai kūrinius sukūrė Audrius Šimkūnas, Arturas Bumšteinas ir Vitalij Červiakov. 2021 m. sausio 14 d. 20 val. LTMKS radijo platformoje vyks Vitalij Červiakov kūrinio „Balstogės Rasų Drujos“ premjera.

Traukinių, automobilių, lėktuvų triukšmai sumaišyti su miesto gamtos ir draugiškos kaimynystės atgarsiais jau tapo tipiniu šio mikrorajono garsynu.

Vitalij Červiakov

Laidoje taip pat bus galima išgirsti autoriaus kūrinio pristatymą ir jo sudarytą aplinkos įrašų kūrinių grojaraštį. Renginio nuoroda ČIA. 2021 m. sausio 15 d. 13 val. „Start FM 94,2“ eteryje vyks Vitalij Červiakov kūrinio „Balstogės Rasų Drujos“ pristatymas FM bangomis.

LTMKS radijas – garso meno platforma, inicijuojanti kūrybinius procesus bei klausymosi seansus. Radijo programa skirta eksperimentams, neatrastoms garso patirtims bei asmeninėms audio klajonėms. Projekto tikslas – tyrinėti garso meno apraiškas, burti menininkų bendruomenę Lietuvoje ir internete, skatinti garso meno formų tyrinėjimą, kūrinių sukūrimą ir sklaidą.

Kūrinys „Balstogės Rasų Drujos“

„Rankoje garso įrašytuvas su apsauga nuo vėjo, kišenėje telefonas su įjungtu GPS. Pradedu ėjimą nuo pėsčiųjų tilto ir apeinu „SODAS 2123“ teritorijos pakraščius, apkarksėtus varnų. Nusileidžiu į Balstogės gatvę ir kartu su lėktuvu virš galvos tęsiu liniją link traukinių bėgių ir šalia esančios vietinių pamėgtos sporto aikštelės. Aplenkdamas šunų vedžiotojus, kelkraščiu kylu link Rasų gatvės ir ties vaikų žaidimų aikštele bandau pripratinti ausis prie naujos automobilių plovyklos triukšmo. Kryžkelėje įsilieju į nuolatinį Drujos gatvės srovės ūžesį ir, persimetęs keliais žodžiais su praeiviais, vėl prieinu tiltą“, – apie savo garsinę kelionę pasakoja Vitalij Červiakov.

Kūrinio įrašai. © Vitalij Červiakov

Paskui kūrinio autorius ratu apeina Rasų trikampį. Įrašo dar vieną garso sluoksnį, surenka plika ausim girdimus garsus ir su kiekvienu bandymu tikisi pagauti kažką įdomaus. Į 10000 žingsnių ribą telpantis šiandienos pasivaikščiojimas keliauja į aplinkos garsų kolekciją. Visą tai kūrėjas kartoja tai iš naujo.

Anot Vitalij Červiakov, traukinių, automobilių, lėktuvų triukšmai sumaišyti su miesto gamtos ir draugiškos kaimynystės atgarsiais jau tapo tipiniu šio mikrorajono garsynu, kurio atkarpas iš skirtingų paros laikų ir dienų jis suveda į vieną garso takelį.

„Sluoksniuodamas, nieko nekeisdamas ir išsaugodamas laiko ir vietos santykį, atrenku ir pažymiu tik akcentus. Galbūt tuos naujus neuroninius tinklus, susidariusius ėjimo ir garso stebėjimo pagalba, pavyks išgirsti ir kažkam kitam“, – sako menininkas, gyvenantis ir kuriantis Vilniuje.

Kūrinio įrašai. © Vitalij Červiakov

Vitalij Červiakov Vilniaus dailės akademijoje baigė fotografijos ir medijų meno bakalauro ir skulptūros magistrantūros studijas, šiuo metu ten pat studijuoja meno doktorantūrą. Červiakov dalyvauja parodose ir organizuoja psichogeografinius performatyvius ėjimus, pagal paties sukurtas taisykles, parinktas atitinkamas lokacijas, grupės dinamiką ir skirtingas ėjimo veiksmo patirtis.

2015–2017 m. jis drauge su kitais kuravo meninio ir mokslinio tyrimo parodą Nacionalinėje dailės galerijoje „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“. Nuo 2011 m. dirba su įvairiais edukaciniais projektais, pasitelkdamas savo meninę praktiką.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments