Šiuolaikinio cirko „Cirkuliacija“ Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje

„Zirkus FahrAway“. Organizatorių nuotr. 

Kaune liepos 3 dieną kūrybinėmis dirbtuvėmis scenos menų atlikėjams prasidėjo šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“. Jau trečią kartą organizuojamo festivalio tikslas – skatinti profesionalaus šiuolaikinio cirko spektaklių atsiradimą Lietuvoje bei padėti scenos menų atstovams tobulėti cirko disciplinų srityse.

Tai – cirkas, tad aštrių emocijų ir svaiginančių reginių tikrai bus.

Gildas Aleksa

2017 m. pirmą kartą festivalio spektakliai bus pristatyti trijuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Šiais metais „Cirkuliacija“ pakvies susipažinti su lietuvių menininkėmis ir jų užsienyje pastatytais spektakliais. Viena iš jų – Marija Baranauskaitė ir jos trupė „Wet Kiss Company“, kurie pasirodys su spektakliu „COFFEEKLATCH“ (liet. „Kavos pliauškalai“), pasakojančiu apie kavą ir socialinius jos aspektus.

„Belgiškos kilmės“ trupė dirba su skirtingomis cirko disciplinomis: žongliravimu, „Cyr wheel“ (red. – akrobatika dideliame žiede), oro akrobatika, klounada ir kitomis, nuolat keičia, atranda, įtraukia naujas disciplinas į savo pasirodymus. Jų spektaklį bus galima išvysti liepos 8 d., šeštadienį, Kaune.

Kita festivalyje pristatoma lietuvių šiuolaikinio cirko menininkė – Monika Neverauskaitė, atvykusi su visu pasaulyje garsios Prancūzijos cirko mokyklos „Le Lido“ studijas baigiančiu tarptautiniu kursu. Trupė pristatys savo diplominį spektaklį „Myliu tave, bet…“, žadantį įtraukti ne tik cirko disciplinas, bet ir šokio, teatro, muzikos elementus, kurie ir gniauš kvapą, ir vers išspausti ašarą. Jis bus rodomas šapito – cirko palapinėje – liepos 8 ir 19 d. Vilniuje, 9 d. – Kaune, 14, 15 ir 16 dienomis – Klaipėdoje.

Taip pat kultūrinių mainų dėka į festivalį atvyksta duetas „Zirkus FahrAway“ iš Šveicarijos, atvežantys spektaklį „Kur yra Tobis?“ (8 ir 9 d. – Kaune bei 14, 15 ir 16 d. – Klaipėdoje).

Festivalio meno vadovas Gildas Aleksa:

„Pirmadienį prasidėjusios kūrybinės dirbtuvės džiugina ir užsiėmimų, ir užsiregistravusių scenos menininkų gausa. Vadinasi, šiuolaikinį cirką atranda ir jaučia jo aktualumą, reikalingumą bei galimybes vis daugiau žmonių. Čia dominuoja labai miela kompanija iš Belgijos – „Wet Kiss Company“, jie dalinasi akrobatikos, žongliravimo ir bufonados (red. – vaidyba, pagrįsta būdingųjų personažo bruožų akcentavimu, kraštutinybių išryškinimu) dirbtuvėmis.

Pastarasis žanras Lietuvoje yra visiškai primirštas ir apleistas, tad matome susidomėjimą net iš aktorių, kurie nesidomi cirku. Taip pat pakvietėme Oskarą Raską iš Suomijos trupės „Sirkus Aikamoinen“ (vieną šios trupės darbų bus galima pamatyti rudenį vyksiančiame Naujojo cirko savaitgalyje). Jo dirbtuvės, kurios itin susijusios su visumu mūsų festivalio tikslu, skirtos paskatinti dalyvius dalintis įgyta informacija su žiūrovais ir įgauti tinkamų įrankių išvystyti savo kūrybines idėjas cirko priemonėmis.

Kaip organizatorius turiu pasakyti, kad festivalio spektakliai (tai – spektakliai, meno kūriniai, o ne šou, kurio tikėtis nevalia) tikrai įdomūs, malonūs širdžiai, akiai, protui… Tai – cirkas, tad aštrių emocijų ir svaiginančių reginių tikrai bus. Šiemet festivalis turi labai aiškų savo tikslo įgyvendinimą. Iki šiol siekėme skatinti lietuviškos šiuolaikinio cirko produkcijos atsiradimą.

Vienoje konferencijoje buvo parodytas mūsų regiono cirko žemėlapis, nurodantis tik vieną profesionalią cirko atlikėją lietuvę – akrobatę Moniką Neverauskaitę. Žemėlapio sudarytoja tuoj pat atrado, kad turime dar vieną – svetur mokslus baigusią klounę–šokėją Mariją Baranauskaitę. Supratau, kad privalau jas pasikviesti į „Cirkuliaciją“. Norime suteikti galimybę pamatyti, ką kuria mūsų šiuolaikinio cirko artistės svetur, tuo pačiu ir Lietuvoje esantiems scenos menininkams padėti sulaužyti visas įmanomas ribas ir atverti akis į platųjį scenos menų lauką.“

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments