Rumunijos diktatūros stigmos – fotografo A. R. Laub parodoje „Mobilios bažnyčios“

Mobilios bažnyčios (2013-2017). © Anton Roland Laub
„Mobilios bažnyčios“ (2013-2017). © Anton Roland Laub

Vasario 13 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje vyks Anton Roland Laub parodos „Mobilios bažnyčios“ atidarymas, renginyje dalyvaus parodos autorius ir kuratorė Sonia Voss. Parodoje pristatomos dvi kūrinių serijos – „Paskutinės Kalėdos“ ir „Mobilios bažnyčios“.

Septynios bažnyčios buvo perkeltos nuo pamatų ant bėgių ir nuvežtos paslėpti už blokinių gyvenamųjų namų.

Šiose darbų serijose Rumunijoje gimęs fotografas A. R. Laub tiria Nicolae Ceaușescu politinį ir kultūrinį paveldą. Urbanistikos aspektu gvildenama Naujausioji Bukarešto istorija ir Ceaușescu diktatūros stigmos yra viena pagrindinių jo, kaip fotografo, nagrinėjamų temų.

„Mobilios bažnyčios“ – meninis tyrimas, apimantis fotografijas ir archyvinę medžiagą, atskleidžia mažai žinomą, bet stebinančią politinę ir urbanistinę Rumunijos istoriją. Praeito amžiaus 9-ajame dešimtmetyje Bukarešte „sistematizacijos“ programa pasiekė įkarštį: trečdalis istorinio centro buvo nugriauta, siekiant sukurti daugiau erdvės iškilsiantiems impozantiškiems rūmams ir plačioms gatvėms, skirtoms šlovinti režimą.

N. Ceaușescu pasižymėjo ir „užsispyrėliška“ panieka bažnyčioms, todėl siekiant jas išsaugoti, buvo imtasi neįtikėtinų priemonių. Septynios bažnyčios buvo perkeltos nuo pamatų ant bėgių ir nuvežtos paslepti už blokinių gyvenamųjų namų. Kiti religiniai pastatai, pavyzdžiui, Didžioji lenkų sinagoga, buvo užstoti socialistinių konstrukcijų. Išnykę iš plataus miestovaizdžio, įsiterpę tarp heterogeniškų Bukarešto urbanistinių elementų, šie pastatai iki šiol tęsia slaptus gyvenimus.

Paskutinės kalėdos. Anton Roland Laub
Nuotrauka iš serijos „Paskutinės Kalėdos“. © Anton Roland Laub

Kitoje fotografijų serijoje „Paskutinės Kalėdos“ atskleidžiamas Rumunijos kelias demokratijos link bei paslaptimi ir intriga apgaubto diktatoriaus N. Ceaușescu ir jo žmonos teismas. Prieštaringai vertinamas teismo procesas įvyko 1989 metų Kalėdų dieną karinės bazės biure Nr. 3. Procesas truko tik 55 minutes, nuosprendis – 1 minutę ir 44 sekundes.

Egzekucija įvykdyta per trumpiau nei 10 minučių. Visgi, nutarimas dėl tribunolo sudarymo buvo pasirašytas tik gruodžio 27 d., kai pora buvo mirusi jau dvi dienas. Menininkas kelia klausimą, ar tai buvo žmonių sukilimas ar inscenizuotas valstybės perversmas – coup d’état

Kauno fotografijos galerija vasario 15 d., šeštadienį, 15 val. taip pat kviečia ir į parodos autoriaus Anton Roland Laub kūrybos pristatymą.

Parodą kuruoja Sonia Voss. Kauno fotografijos galerijoje paroda veiks iki kovo 23 d. Parodą ir ją lydinčius renginius iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments