Rugsėjo pradžioje įvyks jubiliejinis 40-asis Nidos fotografų seminaras

Renginio afiša.

Rugsėjo 4–10 d. fotomenininkai, kaip ir kasmet, jau keturiasdešimtąjį kartą rinksis į Nidos fotografų seminarą. Jubiliejinėje programoje – 16 teorinių paskaitų, 13 menininkų prezentacijų, 4 parodos, 3 meistriškumo dirbtuvės, leidinių mugė, fotografų darbų peržiūros, dokumentinių filmų seansai bei gausybė smulkesnių ir spontaniškų įvykių.

Paskaitos, meninės dirbtuvės, įvairių parodų atidarymai, mugės ir kiti neformalūs susitikimai paprastai sulaukia apie 300 žmonių, turinčių vienokį ar kitokį santykį su fotografija.

Vilma Samulionytė

Šiųmečio renginio metu taip pat bus įteikta Neringos savivaldybės įsteigta Nidos mero premija. Neringos savivaldybė nusprendė taip įvertinti fotografus ir atsidėkoti jiems už ilgalaikį bendradarbiavimą ir nuoseklų krašto garsinimą.

Teorinės paskaitos yra tapusios pagrindine Nidos seminaro ašimi ir tai leidžia menininkams ne tik suvokti savo kūrybą platesniame vizualiosios kultūros kontekste, bet ir susipažinti su naujomis kūrybos interpretacijomis bei vertinimais.

Seminaro dalyviai šiemet klausysis tokių Lietuvos akademinio pasaulio lyderių, kaip Erika Grigoravičienė, Agnė Narušytė, Natalija Arlauskaitė, Jolita Liškevičienė, Nerijus Milerius, Virginijus Kinčinaitis ir kt. įžvalgų. Tarp teorinių paskaitų itin laukiama ir lektorė iš Didžiosios Britanijos Liz Wells.

Teorines paskaitas seminare keis popietiniai vizualiniai menininkų prisistatymai, kuriuose autoriai ne tik demonstruos savo sukurtus darbus, bet kartu ir kalbės apie kūrinių atsiradimo intencijas bei prielaidas, arba tariant paprastai, atskleis savo darbo virtuvę. Šiuose susitikimuose bus galimybė pabendrauti su gerai žinomais fotografais Algirdu Šeškumi, Arūnu Baltėnu, susipažinti su jaunais autoriais: Geiste Kinčinaityte, Kotryna Ūla Kiliulyte ir kitais. Kaip dažniausiai nutinka, seminare labiausiai laukiami menininkai iš užsienio.

Ir šiemet čia išvysime tikrai svarbių ir aktualių fotografinio lauko veikėjų. Vyks susitikimas su konceptualios fotografijos klasiku, kuratoriumi, fotografijos kritiku bei leidėju Joachimu Schmidu iš Vokietijos, jau daugiau nei 30 metų laužančiu fotografijos meno stereotipus bei pristatančiu vis naujas ir dar neatskleistas fotografinės kūrybos galimybes.

Galerija „Caravan“: Jan Williams ir Chris Teasdale. Organizatorių nuotr.

Kūrybinis duetas iš Italijos Paolo Woods ir Gabriele Galimberti pristatys savo tiriamąjį fotografijų ciklą, kuriame papasakos apie „nematomą“ finansų cirkuliaciją šiandieniame pasaulyje. O izraelietis Shaaron Ya‘ari – jo parodą neseniai galėjome pamatyti Nacionalinėje dailės galerijoje – pristatys savo kūrybą, paremtą rastais ir pasiskolintais fotografiniais vaizdais.

Vieną popietę fotografai turės galimybę susitikti su Nidos fotomenininkų seminaro iniciatoriumi, lietuviškos fotografijos patriarchu Antanu Sutkumi. Nuolatiniams seminaro lankytojams intrigą ruošia kuratorius Donatas Stankevičius. Jis įrengs fotografinę instaliaciją, žyminčią seminaro kelią nuo paprasto draugų ir bičiulių susirinkimo iki tarptautinio renginio, skirto vizualiajai kultūrai.

Algio Griškevičiaus parodos „Ritualai“ darbus kuratorė Vilma Samulionytė išlaisvins iš įprastinių eksponavimo vietų ir perkels į Nidos gatves bei kraštovaizdį. Žiūrovams bus pasiūlyta starto aikštelėje Gintaro galerijoje-muziejuje susipažinti su A. Griškevičiaus kūrybos metodais ir pasiėmus žemėlapį keliauti po apylinkes atrandant išraiškingus autoriaus vaizdus. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje bus atidaryta užsienyje kuriančių jaunų Lietuvos menininkų paroda „Už sienos“.

Joje dalyvauti kuratorius Gytis Skudžinskas pakvietė Ievą Baltaduonytę, Vytautą Kumžą, Visvaldą Morkevičių, Paul Paper, Valų Sonovą. Šie autoriai jau dabar garsina Lietuvos fotografijos vardą užjūryje, bet retai matomi savo tėvynėje. Jų kūryba integravosi į pasaulinius fotografijos procesus ir nebepaklūsta lokalioms fotografinės raiškos taisyklėms. Nidos istorijos muziejuje bus atidaryta šiemet fotomenininkų gretas palikusio žymaus keliautojo bei fotografo Pauliaus Normanto paroda. Simboliška, kad ir pirmoji P. Normanto paroda prieš 36 metus buvo surengta Nidoje.

Nekanoniškus dokumentinius filmus seminare rodys ir pristatys  Lina Kaminskaitė-Jančorienė. Programoje filmai, netelpantys į tradicines dokumentinio kino kategorijas. Nesutilpimas kanone leis naujai pažvelgti į „dokumentalumo“ sampratas nevaidybiniame lietuvių kine, jų formavimosi kontekstus bei kūrėjų vaizdo ir garso panaudojimo strategijas.

Rugsėjo 6–7 d. seminaro dalyviai bus pakviesti į fotografijos leidinių mugę, kurioje galės įsigyti fotoalbumų už leidyklų kainas. Šioje mugėje pristatomi ne tik pagrindiniai fotografijos leidėjai, bet ir mažesnės įstaigos ar pavieniai autoriai, publikavę savo knygas. Tad norintieji čia išvys visą spektrą lietuviškų fotografinių leidinių. O taip pat galės susipažinti ir su latviškomis bei lenkiškomis fotopublikacijomis.

Dalis renginių Nidos fotografų seminare bus uždari, tik iš anksto užregistruotiems dalyviams, skirti profesiniam fotomenininkų tobulėjimui. Festivalis „Kaunas Photo“ Nidoje pristatys specialias darbų peržiūras, kuriuose jauni autoriai galės parodyti savo darbus tarptautiniams festivalių, leidyklų, galerijų ekspertams, sulaukti kritinių pastabų ar paskatinimų, o gal, sėkmės atveju, ir pasiūlymų konkretiems ateities projektams.

Trys menininkai seminaro metu ves meistriškumo dirbtuves. Prancūzė Claire Laude pasakos apie fotografijos ir instaliacijos sąsajas, mokys darbus eksponuoti išnaudojant erdvinius sprendimus, taip išplečiant fotografijos turinį ir raiškos galimybes. Gintautas Trimakas analoginės fotografijos dirbtuvėse išryškins senųjų technikų privalumus ir neribotą galimybių lauką. Su knygos kūrimo ir gamybos praktika bus galima susipažinti Gyčio Skudžinsko kūrybinėse dirbtuvėse.

Vakarais ir naktimis, kaip ir visuomet Nidos fotomenininkų seminare, bus rengiami neformalūs pokalbiai, pasidalijimai patirtimi bei informacija, o keletą jų papuoš ir naktinės fotografijos peržiūros viešose ir specifinėse Nidos kurorto erdvėse.

Nidos fotografijos seminaro koordinatorė Vilma Samulionytė:

„Seminaro metu vykstančios paskaitos, meninės dirbtuvės, įvairių parodų atidarymai, mugės ir kiti neformalūs susitikimai paprastai sulaukia apie 300 žmonių, turinčių vienokį ar kitokį santykį su fotografija.

Kalbant apie iššūkius, organizuojant seminarą jų yra išties labai daug: pradedant programos sudarymu ir baigiant žmonių, galinčių organizuoti renginius, paieška.“

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments