Programa „Atvira erdvė“ atsinaujina ir kviečia teikti paraiškas

Naujojo cirko savaitgalis. © Dainius Putinas

Jauniesiems menininkams skirta Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė“ šiais metais keičia savo veidą. Šių metų programoje atsisakoma amžiaus cenzo bei skelbiamos atnaujintos kryptys, o Menų spaustuvės tarptautinė patirtis scenos menininkams atvers galimybę prie savo kuriamų projektų dirbti su užsienio mentoriais bei galutinius projektų variantus pristatyti Menų spaustuvės organizuojamuose festivaliuose.

Kūrėjams atsiveria galimybės ne tik išplėsti savo auditoriją, tačiau pabendrauti ir su užsienio scenos menų profesionalais.

Giedrė Putramentaitė

2003 metais, Menų spaustuvės iniciatyva startavo jaunųjų menininkų programa – „Ateinantys“, 2006 metais ši programa pakeitė pavadinimą ir tapo – „Atvira erdve“.  Beveik du dešimtmečius veikiančioje programoje save išbandė, savo kūrinius platesnei auditorijai pristatinėjo ne tik bebaigiantys mokslus scenos menų studentai, tačiau ir pirmuosius žingsnius meno pasaulyje žengiantys režisieriai, choreografai, dramaturgai.

Tarp tokių buvo Petras Lisauskas, Gabrielė Labanauskaitė, Jonas Verseckas, Artūras Areima, Agnius Jankevičius, Agnija Šeiko, Agnė Sabutytė, Vidas Bareikis, Ainis Storpirštis, Šarūnas Datenis, Antanas Dubra, Agnietė Lisičkinaitė, Jonas Tertelis, Aleksandras Špilevojus, Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius bei daugybė kitų vardų.

Naujojo cirko savaitgalis. © Dainius Putinas

Menų spaustuvėje jie kūrė pirmuosius savo darbus, eksperimentavo, mokėsi, klydo. Dalis darbų tapdavo Menų spaustuvės repertuarine programa, o kai kurie jų susilaukė ypatingo įvertinimo ir gavo Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimus. Džiugu, kad dalis šioje programoje dalyvavusių menininkų ir toliau kuria bei reziduoja Menų spaustuvėje, kaip ilgalaikiai rezidentai.

3 pagrindinės kryptys

Kiekvienais metais jauniems menininkams skirta programa kiek kisdavo, prisitaikydama prie metų aktualijų, bendro konteksto. Šie metai nėra išimtis. Programa „Atvira erdvė“ nuo šių metų koncentruosis į tris pagrindines Menų spaustuvės kryptis: šiuolaikinį cirką, vaikams ir jaunimui skirtus šiuolaikinius scenos menus bei gatvės teatrą netradicinėse erdvėse. Šiais, 2021 metais, „Atvira erdvė“ lauks šiuolaikinio cirko paraiškų.

Naujojo cirko savaitgalis. © Dmitrij Matvejev

Keičiantis šio projekto formatui taip pat atsisakoma ir amžiaus cenzo, nes skirtinguose žanruose veikia ne tik jaunimas, tačiau pagrindinis kriterijus, kad projektus turi teikti scenos menų profesionalai – išlieka. Tad nuo šiol „Atvira erdvė“ ne tik skatins savo projektus pristatyti ir vystyti jaunuosius menininkus, tačiau dėmesį koncentruos ir į būtent tokių žanrų kaip šiuolaikinis cirkas ar gatvės teatras vystymąsi Lietuvoje, o menininkams savo darbus pristatyti bus galimybė ne tik Menų spaustuvės erdvėje, tačiau ir vykstančiuose Menų spaustuvės kuruojamuose tarptautiniuose festivaliuose, kaip SPOT, KITOKS ar „Naujojo cirko savaitgalis“.

„Menų spaustuvės viduje jau kurį laiką galvojome, kaip plėtoti „Atviros erdvės“ programos idėją, kaip dar labiau prisidėti prie mūsų atstovaujamų žanrų, tad supratome, kad scenos menų kūrėjams turime sudaryti galimybes ne tik sukurti naujus kūrinius, tačiau turėti galimybę juos pristatyti ir Menų spaustuvės festivaliuose. Šiais metais lauksime paraiškų iš šiuolaikinio cirko kūrėjų, o jie savo kuriamus projektus turės galimybę pristatyti ne tik Menų spaustuvės erdvėje, bet ir rugsėjo mėnesį vykstančiame tarptautiniame šiuolaikinio cirko festivalyje „Naujojo cirko savaitgalis“. Taip kūrėjams atsiveria galimybės ne tik išplėsti savo auditoriją, tačiau pabendrauti ir su užsienio scenos menų profesionalais. “, – pasakoja Menų spaustuvės projektų koordinatorė Giedrė Putramentaitė.

Giedre Putramentaitė
Giedre Putramentaitė. © Dmitrij Matvejev

Šiuolaikinio cirko kūrėjų paraiškų laukiama iki kovo 14 dienos, paraiškas vertins Menų spaustuvės taryba. Detalesnė informacija ČIA.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments