Paaiškinti ir prisiimti atsakomybę valdžia nenori: ar meno kolektyvai namie sėdėjo be reikalo?

Antigonė
Spektaklis „Antigonė“. © Klaipėdos dramos teatras

Praeitą savaitę spaudos konferencijoje Seime kalbėjęs Sveikatos apsaugos ministras pareiškė Aurelijus Veryga, kad viso karantino metu meno kolektyvams nebuvo draudžiama repetuoti. Tai sukėlė nuostabą ir įplieskė nepasitenkinimą tarp kultūros lauko atstovų.

Kultūros ministerija teikė rekomendacijas scenos meno įstaigoms ir kolektyvams pagal šias bendrąsias rekomendacijas.

Mindaugas Kvietkauskas

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Seime A. Veryga pasakojo, kad Vyriausybėje, iškilus diskusijai dėl tam tikrų renginių atlaisvinimo, paaiškėjo, kad meno kolektyvams kyla klausimų, kaip organizuoti repeticijas ir veiklą. Toliau kalbėdamas Sveikatos apsaugos ministras paaiškino, kad niekada nebuvo uždrausta karantino metu kolektyvams repetuoti.

„Aš norėčiau tiktai priminti, kad tokia veikla nebuvo iš principo draudžiama. Renginiai buvo draudžiami, bet darbuotojai, kurie ateina į savo darbo vietą, laikydamiesi visų rekomendacijų, (…) galėjo dirbti. (…) Menininkai, be abejo, kad jie gali repetuoti, tiktai mes kalbam, kad nebuvo galima kviestis į renginį žiūrovų, o patys darbuotojai dirbti galėjo ir gali“, – kalbėjo ministras spaudos konferencijos metu.

Toks ministro pasisakymas neliko nepastebėtas kultūros bendruomenės. „Gerbiamas ministre Aurelijau Veryga, gal galite paaiškinti savo pasisakymą? Būriuotis, repetuoti vienoje patalpoje meno kolektyvams karantino metu buvo draudžiama. Bet, kaip supratau iš Jūsų žodžių, visgi tokia veikla NEBUVO draudžiama? Turbūt negalite, bet gal vis dėlto galite patikslinti?“ – Facebook‘e klausė šiuolaikinės muzikos prodiuserė Ingrida Alonderė, besidalindama Baisiogalos kultūros centro meno vadovo Pauliaus Kablio įrašu

Tarp sureagavusių į tokią žinią buvo ir Vilniaus miesto tarybos narys Audronis Imbrasas: „Dabar jis pasakoja pasakas ir apie tai, kaip, pasirodo, menininkai patys prisigalvojo, kad jiems repetuot negalima. Lauksim pasisakymų po mėnesio kito apie tai, kai, pasirodys, ir renginiai nebuvo draudžiami“, – ironizavo jis.

Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo ir nutarus paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, Vyriausybė kovo 14 d. nustatė (formuluotė patikslinta kovo 16 d.), kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje. Privaloma užtikrinti būtinųjų neatidėliotinų funkcijų atlikimą. Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Kultūros ministerija kovo 18 d. išplatino informaciją, kurioje jos žinioje esančioms kultūros įstaigoms nurodo karantino metu neorganizuoti posėdžių ir kitų darbo susitikimų, o, organizuojant veiklą, vengti žmonių artimo kontakto, t. y. organizuoti posėdžius, pasitarimus ir kitus darbo susitikimus nuotoliniu būdu, naudojant elektroninių ryšių bei telekomunikacijos priemones (vaizdo ir garso konferenciniu ryšiu ar kt. būdais). Kitoms įstaigoms ministerija primena laikytis Vyriausybės priimtų nurodymų. 

Aurelijus Veryga. © SAM

Sveikatos apsaugos ministerija: oficialių užklausų gauta nebuvo

Jeigu, kaip teigia A. Veryga, iš tikrųjų visu karantino laikotarpiu meno kolektyvai dirbti galėjo, gali būti, kad dėl šio „nesusikalbėjimo“ kultūros sektorius patyrė tam tikrų nuostolių, kurių galėjo išvengti. VOXART.lt dėl šios situacijos uždavė kausimus Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

Teiravomės, ar meno kolektyvai per karantino laikotarpį kreipėsi į ministeriją dėl išaiškinimo, ar gali organizuoti repeticijas, kodėl nebuvo pateiktos tikslesnės ministerijos rekomendacijos dėl panašios veiklos organizavimo. Taip pat, jei dėl šio „nesusikalbėjimo“ ir neišsamios ar net klaidinančios informacijos visuomenei iš tiesų buvo padaryta papildoma žala, ar A. Veryga ketina prisiimti atsakomybę? Jeigu meno kolektyvai galėjo dirbti viso karantino metu, ar perteklinių nurodymų tada nepriėmė Kultūros ministerija?

Apibendrintus atsakymus pateikė Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai. Jų teigimu, jokių oficialių užklausų dėl meno kolektyvų veiklos organizavimo gauta nebuvo. „Sulaukta tokio pobūdžio užklausų el. pašto adresu koronavirusas@sam.lt pašto, į jas buvo atsakyta tai dienai turimomis žiniomis, remiantis tuo metu SAM teikiamomis rekomendacijos ar operacijų vadovo sprendimais“, – teigiama atsiųstame paaiškinime.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, sprendimą gali priimti ir pats darbdavys. „Atkreipiame dėmesį, kad darbdavys taip pat yra atsakingas už savo darbuotojų sveikatą ir sprendimus dėl darbo organizavimo gali priimti, atsižvelgdamas į darbovietės darbo pobūdį bei galimą riziką plisti koronaviruso infekcijai“, – teigia ministerijos atstovai.

Mindaugas Kvietkauskas. © Liudo Masio nuotr.

M. Kvietkauskas: ministerija teikė rekomendacijas pagal bendrąsias rekomendacijas

Siekdami išsiaiškinti situaciją, panašius klausimus pateikėme ir kultūros ministrui Mindaugui Kvietkauskui: ar į Kultūros ministeriją per karantino laikotarpį kreipėsi meno kolektyvai, kodėl susiklostė tokia situaciją ir ar įvyko nesusikalbėjimas tarp ministerijų. Galiausiai, ar Ministro sprendimas dėl darbo ribojimo nebuvo perteklinis ir kas turėtų prisiimti atsakomybę?

Anot ministro Mindaugo Kvietkausko, scenos meno įstaigų veikla, taip pat ir repeticijos, yra darbinė veikla, todėl ją organizuojant nuo karantino pradžios galiojo Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai ir Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos, susijusios su bendraisiais darbo organizavimo klausimais. 

„Kultūros ministerija teikė rekomendacijas scenos meno įstaigoms ir kolektyvams pagal šias bendrąsias rekomendacijas. Švelnėjant karantino reikalavimams, gegužės 6 dieną buvo paskelbtos specialios Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių organizuojant meno kolektyvų veiklą“, – teigia M. Kvietkauskas VOXART.lt atsiųstame komentare.

Toks ministrų susidariusios situacijos vertinimas, regis, nepateikia aiškesnių atsakymų į kylančius klausimus. Taip pat parodo, kad atsakomybę prisiimti vengia tiek Sveikatos apsaugos, tiek Kultūros ministerijų atstovai.

Rekomendacijos meno kolektyvams

Gegužės 6 d. buvo paskelbtos naujausios rekomendacijos, kaip saugiai organizuoti meno kolektyvų – teatrų, chorų, orkestrų ir kitų – veiklą karantino metu. Kaip teigia Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai, pagrindiniai reikalavimai – išlaikyti saugų atstumą, laikytis higienos, o rizikos grupės asmenims nedirbti darbo vietoje arba riboti jų dalyvavimo repeticijose laiką.

Meno kolektyvams rekomenduojama pagal galimybes organizuoti darbą nuotoliniu būdu arba mažomis grupėmis iki 10 asmenų. Jeigu tai nėra įmanoma, rekomenduojama rengti repeticijas pamainomis arba užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kv. m plotą, tenkantį vienam atlikėjui, arba ne mažiau nei 2 metrų atstumą tarp atlikėjų. Jei repeticijų metu yra būtinas tiesioginis kontaktas ar mažesnis nei dviejų metrų atstumas, rekomenduojama trumpinti repeticijų laiką.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. © Gabrielius Jauniškis / LVSO

Rizikos grupių asmenims (vyresniems nei 60 m. amžiaus  arba sergantiems lėtinėmis ligomis) rekomenduojama nedirbti darbo vietoje arba riboti jų dalyvavimo repeticijose laiką.

Būtina užtikrinti, kad darbo vietose dirbtų ir repeticijose dalyvautų asmenys, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių, tokių  kaip karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan. Taip pat turi būti užtikrinta, kad nedirbtų ir repeticijose nedalyvautų asmenys, kuriems privaloma izoliacija izoliavimo laikotarpiu (išskyrus dirbančius nuotoliniu būdu).

Organizuojant repeticijas pamainomis, tarp jų rekomenduojama vėdinti (esant galimybei ne rečiau kaip kartą per valandą) ir valyti patalpas ir sudaryti sąlygas, kad skirtingų pamainų atlikėjai nekontaktuotų tarpusavyje.

 Šalia įėjimų į įstaigą ir įstaigos patalpose turi būti sudaryta galimybė rankų dezinfekcijai, darbuotojai ir atlikėjai turi laikytis asmens higienos. Dažnai liečiamus paviršius rekomenduojama valyti tam skirtu valikliu ne rečiau kaip 2 kartus per dieną.

Su visomis Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktomis rekomendacijomis, kaip organizuoti meno kolektyvų veiklą karantino metu, galite susipažinti ČIA.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments