Nauji projektai Nidos meno kolonijoje (1): Žilvino Landzbergo skulptūra viešojoje erdvėje

Ž. Landzbergo skulptūra NMK. © Julija Navarskaitė

Gegužės viduryje Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos lauko teritorija ėmė keisti savo pavidalą. Greta kitų tęstinių NMK projektų, laukinių augalų sodas pradėjo įgauti formą, o menininkas Žilvinas Landzbergas darbuojasi prie skulptūros viešojoje erdvėje. Taip pat prasidėjo nauja tyrimų ir rezidencijų programa, paremta erdviniais ir medžiagiškais procesais, – Neringos miško architektūros rezidencija, kuri skirta analizuoti mišką kaip infrastruktūrą.

Supratome, jog prieš kažkur įkurdindami skulptūrą, privalome suformuluoti ir apibrėžti kiekvienos zonos funkcijas.

Egija Inzule

VOXART.lt trijų straipsnių cikle pristatys naujuosius Nidos meno kolonijos projektus, kurie savaip atskleidžia ir formuoja gamtos, aplinkos bei Nidos meno kolonijoje vykstančių kūrybinių procesų santykį. Natūrali gamta čia tampa ir kontekstu, ir menine priemone, medžiaga – ne tik tyrinėjant darnios aplinkos kūrimą, bet kartu vystant Nidos meno kolonijos identitetą.

Skulptūra, kaip priemonė socialinių modelių kaitai

Menininkas, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas ir dažnas NMK svečias Žilvinas Landzbergas 2020 m. gegužę šiaurinėje NMK teritorijos dalyje pradėjo skulptūros viešojoje erdvėje realizaciją. Šis darbas perkuria ligšiolinius socialinius naudojimosi erdve modelius, kuriuos diktavo joje įrengta laužavietė, ir atveria NMK kiemą Eduardo Jonušo namų sodui bei netoliese einančiam takui. Parengiamieji projekto darbai vykdyti dar 2019 m., tad NMK komanda džiaugiasi galėdama pranešti pagaliau pasiekusi paskutinį etapą – skulptūros realizaciją.

Atidaus Landzbergo žvilgsnio į NMK aplinką paskatintas projektas katalizavo kolektyvines pastangas naujai įvertinti esamos erdvės kuriamą įspūdį. NMK pastatai iškilo 2011 m. ir 2016 m., tačiau juos supanti erdvė liko tarsi beveidė.

„Supratome, jog prieš kažkur įkurdindami skulptūrą, privalome suformuluoti ir apibrėžti kiekvienos zonos funkcijas – kitaip kūrinys neveiks ir paskęs automobilių stovėjimo aikštelės fone bei kiemo teritorijoje tvyrančiame abejingumo jausme“, – pasakoja Nidos meno kolonijos direktorė Egija Inzule.

Ž. Landzbergo skulptūra NMK. © Julija Navarskaitė

Anot direktorės, dėl šios priežasties su architektu Povilu Marozu ir botanike, ekologinio kraštovaizdžio architekte Vilma Gudyniene buvo parengtas planas iš esmės perkurti ir naujai suformuoti žaliąsias NMK teritorijos zonas. Šis procesas vyko koja kojon su Landzbergo skulptūros projektavimu.

Kol skulptūra bus baiga, jau dabar kviečia ją „prisijaukinti“

Skulptūrinę kompoziciją sudaro keraminiai ir betoniniai objektai. Dideli įvairių aukščių abstrakčių formų betoniniai pjedestalai yra komponuojami aplink specialiai pagamintą indą ugniai. Aiškiai struktūruotas ir kviečiantis užeiti skulptūrinis ansamblis šiai socializacijos zonai suteikia naują išvaizdą, sukuria aplinką, kuri skatina ir padeda atrasti kitokį santykį su viešąja NMK erdve.

Pjedestalai gali pasitarnauti poilsiui ar socialiniams susibūrimams – atlikti stalų, gultų ir pakylų funkciją. Į ansamblį taip pat buvo integruoti aplinkiniai pavėsį garantuosiantys medžiai. Šiuo metu dar grubios betoninės formos per vasarą bus nugludintos, o ilgainiui kompoziciją papildys ir keraminės skulptūros.

Pirmasis projekto etapas buvo įgyvendintas su Martyno Maziliausko ir Martyno Margevičiaus pagalba. Su nekantrumu laukiami galutiniai šio projekto rezultatai. O kol kas NMK svečius kviečia jau dabar prisijaukinti pjedestalus – improvizuoti ir atrasti savitą, jūsų poreikius atliepiantį jų panaudojimo būdą. 

Ž. Landzbergo skulptūra NMK. © Julija Navarskaitė

Žilvinas Landzbergas (gyvena ir dirba Vilniuje) Vilniaus dailės akademijoje studijavo skulptūrą, o „De Ateliers“ Amsterdame baigė magistro studijas. 2011–2013 m. jis vadovavo nepriklausomai projektų erdvei „Malonioji 6“ Vilniuje. Su instaliacija „R“ menininkas atstovavo Lietuvą 57-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje. Jo darbai buvo eksponuoti daugybėje tarptautinių grupinių parodų, tarp kurių – RIBOCA 1 (2018 m.), „About the Trees“ Paulo Klee centre Berne (2016 m.) ir „City Without Walls: Vilnius“ Liverpulio bienalėje (2010 m.). 2016 m. Landzbergas gavo Neringos savivaldybės meno stipendiją, 2014–2019 m. buvo NMK Tarybos narys. Jis kuruoja parodas, veda paskaitas ir noriai inicijuoja bendradarbiavimą imdamasis didesnio masto projektų.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments