Lietuvių filmai ir talentai dalyvauja pandemiją atlaikiusiame San Sebastiano kino festivalyje

„Sutemose“, kadras iš filmo.

Pasaulinė COVID-19 pandemija nenugalėjo vienos reikšmingiausių Europos kino švenčių – į kino sales kviečia ir prasideda San Sebastiano kino festivalis, vyksiantis iki rugsėjo 26 d.

Iššūkiu visam pasauliui tapę pandemijos metai paskatino iki šiol neregėtą festivalių solidarumą.

Lietuvos kino centras

Sudėtingais laikais konkuruodami su tūkstančiais filmų į programas atrinkti ir lietuvių bei bendros gamybos kino darbai, o aktorė Aistė Diržiūtė šiemet festivalyje ne pati sieks apdovanojimų, bet vertins pirmuosius naujų autorių kūrinius „New Directors“ konkurse.

Iššūkiu visam pasauliui tapę pandemijos metai paskatino iki šiol neregėtą festivalių solidarumą. Pagrindinis San Sebastiano kino festivalio konkursas pakvietė filmus, atrinktus į Oficialiąją Kanų kino festivalio programą, nes pastarieji neturėjo galimybės žiūrovų sulaukti fizinėse kino salėse. San Sebastiano programa parodys 17-ką Kanų deleguotų filmų, o tarp jų ir šešių šalių kino talentus suvienijęs režisieriaus Šarūno Barto darbas „Sutemose“. Filmo gamybos partnerės – Lietuva, Prancūzija, Serbija, Portugalija, Čekija ir Latvija. 

Aistė Diržiūtė. © LKC

Festivalio metu įvyks ir pasaulinė bendros ispanų ir lietuvių gamybos dokumentinio filmo „Omarų sriuba“ (rež. Pepe Andreu ir Rafa Molé) premjera, kurio scenarijaus bendraautorius ir koprodiuseris – dokumentinio kino režisierius Arūnas Matelis. Istorija, pasakojanti apie Islandijos Grindaviko mieste veikiančią legendinę, bendruomenei itin svarbią „Bryggjan“ kavinę ir jos likimą, San Sebastiane varžysis dėl „Irizar Basque Film Award“ apdovanojimo.

Lietuvių kūrėjai San Sebastiano filmų programose prisistato nuo 2013-ųjų. Konkursinėje „New Directors“ programoje pernai varžėsi Igno Jonyno darbas „Nematoma“, 2013 m. debiutinis jo filmas „Lošėjas“ tapo pirmuoju į šią programą patekusiu Baltijos šalių filmu.

2014 m. festivalyje rengtoje retrospektyvoje „Rytų pažadai. Rytų Europos autobiografija“ rodyti du lietuviški filmai: Šarūno Barto „Eurazijos aborigenas“ (2010) ir Kristinos Buožytės drama „Aurora“ (2013). Dėmesio festivalyje sulaukia ir Lietuvos studentų darbai – studentiškų filmų programoje buvo pristatyti trumpametražiai „Kupranugaris“ (rež. Laurynas Bareiša, 2016), „After Rave“ (rež. Kamilė Milašiūtė, 2014) ir „Pasakyk, kad neskaudės“ (rež. Marija Kavtaradzė, 2013).

„Omarų sriuba“, kadras iš filmo.

Lietuvių komandoms vis aktyviau dalyvaujant tarptautiniuose projektuose džiaugėmės ir bendros gamybos filmų pergalėmis: 2018 m. „New Directors“ programoje dalyvavo rusų ir lietuvių bendros gamybos drama „Pasaulio šerdis“ (rež. Natalia Meshchaninova, koprod. Dagnė Vildžiūnaitė (Just a moment), o 2016 m. estų, lietuvių ir latvių bendros gamybos filmas „Apsimetėliai“ (rež. Vallo Toomla, koprod.

Uljana Kim (Studio Uljana Kim). 2018 m. programoje „Zabaltegi-Tabakalera“ buvo galima pamatyti ispanų ir lietuvių bendros gamybos filmą „Risčia“ (rež.  Xacio Baño, koprod. Marija Razgutė (Čiobreliai, M-Films) 2018).

68-asis tarptautinis San Sebastiano kino festivalis, vyksiantis rugsėjo 18–26 dienomis, yra vienas reikšmingiausių „A“ klasės festivalių pasaulyje ir vienas svarbiausių Ispanijos kultūros renginių.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments