Lankytojams duris atveria paroda „Buvusioji sostinė“

The Europeans (Sirvydai, Lietuva; 2019). © Rob Hornstra

Po daugiau nei mėnesio pertraukos Kauno fotografijos galerija vėl bus atvira žiūrovams. Nuo gegužės 12 d., 11 val. visi kviečiami į lėtosios žurnalistikos atstovų Rob Hornstra ir Arnoldo van Bruggeno parodą „Buvusioji sostinė“, kuri karantino laikotarpiu vyko ir virtualiai. Praėjusiais metais duetas iš Olandijos kurį laiką praleido Kaune – čia jie plėtojo projektą „Europiečiai“ Kauno fotografijos galerijos rezidencijos programoje. 

Globalizmo antplūdis, atviros sienos ir nauja moralė dažnai susikerta su konservatoriškų vertybių puoselėtojais.

„Buvusioji sostinė“

„Europiečiai“ yra naujas fotografo R. Hornstra ir rašytojo, režisieriaus A. van Bruggeno projektas. Ilgalaikio proceso metu keliaudami nuo vieno iki kito regiono bei nuo vienos temos iki kitos, jie kuria XXI amžiaus svarbių Europos regionų (Heartland) portretą. Hornstra ir van Bruggenas Europą mato drastiškų pokyčių priešaušryje. Populizmas ir autoritarizmas auga, rodosi, kad praeities vaiduokliai grįžta. Europa nuolatos keičiasi.

Panašu, kad finansų ir migracijos krizės buvo išvengta, tačiau politinės pasekmės, regis, tik prasideda. Kai kurios politinės jėgos siekia prieglobsčio vieningoje Europoje, kitos rėksmingai nusigręžia nuo jos. Europos Sąjunga yra mėgstamiausias nacionalinių politikų atpirkimo ožys, nors vis daugiau ir daugiau klausimų reglamentuojama Europos lygmenyje. Žiniasklaida ir politikais nepasitikima, ir šis nepasitikėjimas atrodo politiškai galingas, nors pagal apklausas ir statistiką dauguma Europos gyventojų dažnai jaučiasi laimingais ir klestinčiais.

„Buvusioji sostinė“ yra pirmasis projekto „Europiečiai“ pasakojimų apie regionus skyrius. Jis pristatomas kaip knyga, paroda ir virtualus turas. Buvusioji sostinė yra regionas, kuriame po naujai atgautos nepriklausomybės stiprėja nacionalizmas ir militarizmas. Stipraus, savito tapatumo paieškas sustiprina stingstanti ekonomika ir gyventojų skaičiaus mažėjimo pasekmės. Globalizmo antplūdis, atviros sienos ir nauja moralė dažnai susikerta su konservatoriškų vertybių puoselėtojais.

Robas Hornstra (g. 1975 m.) – fotografas, plėtojantis ilgalaikius dokumentinius projektus. Šiuo metu jis taip pat vadovauja Hagos karališkosios dailės akademijos fotografijos skyriui. Arnoldas van Bruggenas (g. 1979 m.) – rašytojas ir režisierius. Kartu su R. Hornstra jis sukūrė ilgalaikį „Sočio projektą“, tiriantį regioną, supantį Sočį – miestą, kuriame 2014 m. Vyko olimpinės žaidynės. Šią parodą 2016 m. kauniečiai ir miesto svečiai galėjo išvysti ir M. Žilinsko dailės galerijoje.

Įvertinus esamas aplinkybes, parodą „Buvusioji sostinė“ lankytojai kviečiami aplankyti nemokamai, tačiau įleidžiami tik su kaukėmis ir ne didesnėmis nei 2 žmonių grupėmis, išskyrus šeimas ar lankytojus su globėjais. Taip pat prašomi laikytis saugaus 2 metrų atstumo.

Paroda veikia iki birželio 14 d.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. 

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments