Kultūros projektų vertinimas – lyg įtempto siužeto filmas

Gruodžio 8-ąją įvyko pirmasis kultūros finansavimo eksperimento „Geriausia paraiška“ etapas. Tiesiogiai transliuojamo projektų pristatymo ir ekspertų komisijos vertinimo darbo metu iš pateiktų paraiškų buvo renkamas vienas paramą gausiantis kultūros ir meno projektas.
Šiame etape konkursui buvo pateiktos 15 paraiškų, kurias vertino dešimties asmenų ekspertų komisija.
„Geriausia paraiška“
Kiekvienais metais kyla mažesnis ar didesnis pasipiktinimas dėl kultūros projektų finansavimo. Todėl „Geriausios paraiškos“ iniciatoriai – Kultūros vadybininkų asociacija kartu su portalu VOXART.lt – pakvietė į šį procesą pažvelgti iš įvairių perspektyvų. Tikimasi, kad renginys paskatins konstruktyvias ir kultūros bendruomenės, ir visuomenės diskusijas, platesnį procesų suvokimą bei suteiks naujų požiūrio perspektyvų.
Šiame etape konkursui buvo pateiktos 15 paraiškų, kurias vertino dešimties asmenų ekspertų komisija. Ši per vieną valandą turėjo vieningai, konsensuso būdu nuspręsti, kuriai iš pateiktų paraiškų skirti finansavimą – 3000 eurų. Po įtemtų diskusijų, tarpinių balsavimų, pateiktų argumentų, iškeltų dvejonių, komisija vis dėlto vieningo sprendimo nepriėmė ir šiame etape finansavimas nebuvo skirtas nei vienam iš pateiktų projektų.
3000 eurų suma keliaus į 2-ojo etapo paraiškų konkurso fondą, kuriame dėl finansavimo besirungiantys kultūros ir meno projektai galės pretenduoti jau 6000 eurų paramą. Jeigu ir antrojo konkurso metu komisija vieningo sprendimo nepriims, visa suma grįš į Lietuvos kultūros tarybos, finansuojančios šį renginį, sąskaitą.
Tiesioginės transliacijos metu buvo pristatytos visų pateiktų projektų paraiškos, kuriose buvo prašoma koncentruotai pristatyti idėją, jos įgyvendinimą, įvardinti turimus ar planuojamus partnerius, papildomus projekto finansavimo šaltinius, jei tokie yra, preliminarų biudžetą bei numatomą sklaidą. Taip pat buvo peržiūrėti autorių atsiųsti, idėją atskleidžiantys mintutės trukmės vaizdo įrašai. Vertinimo komisija savarankiškai turėjo galimybę susipažinti ir su projekto teikėjo ar kūrybinės grupės portfolio.
Vertinimui buvo pateikti projektai iš įvairių kultūros ir meno sričių atstovų. Finansavimo buvo prašoma dramos ir šokio spektaklių ar performansų sukūrimui arba sklaidai, muzikos koncertų pristatymui, įrašų leidybai, vaizduojamojo meno kūrinių sukūrimui, parodų pristatymui, kino filmų gamybai, edukaciniams ar socialinę atskirtį patiriančioms bendruomenėms skirtiems projektams.
Spręsdama, kam skirti finansavimą, vertinimo komisija turėjo vadovautis viena esmine eksperimento organizatorių padiktuota vertinimo nuostata – suma turi atitekti projektui, kuris, komisijos narių nuomone, iš kitų pateiktų padarytų didžiausią poveikį kultūrai ar pasirinktai tikslinei auditorijai, būtų įgyvendintas sėkmingiausiai. Tai yra, kultūrai ir menui skirta paramos suma būtų panaudota efektyviausiai.
Kiekvienas komisijos narys galėjo ir pasirinko papildomus asmeninius kriterijus, kurie padėtų priimti sprendimą. Diskusijų metu išryškėjo paraiškos kokybės – išsamaus ir praktiško idėjos pristatymo, argumentavimo, minties raiškos aiškumo, biudžeto tikslumo ir net raštingumo – vertinimo aspektai. Komisija taip pat svarstė, kiek realu projektą įgyvendinti visa apimtimi, paskyrus numatytą sumą. Taip pat buvo diskutuota, galbūt sumą padalinti ir finansavimą skirti keliems projektams, tačiau tokios idėjos atsisakyta.

Jau svarstymo pradžioje pradėjo ryškėti keli lyderiai: viešosios įstaigos „Liūdni slibinai“ pateikta kūrybinė ir mokslinė laboratorija „Mes taip nesitarėme“, menininko Deniso Kolomyckio šokio spektaklis „Lucid Dream“ ir šiuolaikinio šokio atlikėjos Marijos Baranauskaitė projektas „Pasaulis aplink sofą“. Vis dėlto, nors trūko nedaug, per skirtą laiką komisija prie vieningo sprendimo nepriėjo.
Transliacijos pabaigoje ir žiūrovų, ir dalyvių, ir pačios komisijos laukė staigmena. Eksperimentą komentavo, paraleles ir skirtumuss su realiu finansavimo modeliu vedė bei įspūdžiais dalijosi kultūros kritikas ir buvęs Lietuvos kultūros tarybos narys Vaidas Jauniškis, Lietuvos kultūros tarybos administracijos direktorius Mindaugas Bundza bei menininkas, cirko artistas ir projektų vadovas Gildas Aleksa.
II-ojo paraiškų konkurso etapo projektų pristatymas ir viešas vertinimas vyks gruodžio 15 d. 19 val. Kultūros ir meno projektų paraiškas galima teikti iki gruodžio 14 d. 16:45 val. Iki šio termino organizatoriai laukia ir vertinimo komisijos narių paraiškų. Daugiau informacijos ČIA.