Kultūros naktis’17: užbursiantys teatro, žodžio, cirko ir mados naratyvai

„SKRYDIS NR.12“. Organizatorių nuotr.

Šioje jau šįvakar, iš birželio 16-osios į 17-ąją, įvyksiančio festivalio „Kultūros naktis“ rekomenduojamų renginių ciklo dalyje VOXART kviečia atkreipti dėmesį į teatrinį vyksmą, žodį, madą ir cirką, kurių bendras vardiklis – savaip užburiantis naratyvas ir istorija.

 Renginiai Kultūros ministerijoje. Spektaklis „Nešk savo bulvę ir tikėk“ / M. Endriuškos nuotr.

Jaunųjų teatralų spektakliai Kultūros ministerijoje

Pirmą kartą festivalyje „Kultūros naktis“ dalyvausiančioje LR Kultūros ministerijoje Lietuvos muzikos ir teatro akademija pristato du spektaklius. Galėsite pamatyti režisierės Eglės Švedaitės ir LMTA III Vaidybos ir režisūros kursų studentų (kursų vadovas prof. Jonas Vaitkus) spektaklį „Nešk savo bulvę ir tikėk“. Debiutiniame režisierės spektaklyje pasakojama lietuvninko Antano ir lenkės Gražinos susitikimo istorija ir ironiškai žvelgiama į lietuvių ir lenkų nesusikalbėjimą, siekiama demaskuoti viešojoje erdvėje sklandančią tautinę neapykantą bei atkaklų tikėjimą stereotipais.

Milda Sokolovaitė, Miglė Remeikaitė, Severina Špakovska ir Mantas Meškerys pristatys spektaklį, arba kaip autoriai įvardina – performatyvūs skaitymai – „(NE)PRIKLAUSOMYBĖ“. Čia teatras suvokiamas kaip žaidimas, kuriame kiekvieną pasirodymo vakarą dalyvauja vis naujas aktorius. Aktoriui pateikiamas iki tol nematytas tekstas ir užduotis – čia ir dabar įkūnyti nežinomą personažą. Kaip nesurepetuotas vaidmens atlikimas pakreips istoriją? Kiek kūryba yra priklausoma nuo atsitiktinumo? Kur prasideda ir baigiasi (NE)PRIKLAUSOMYBĖ teatre ir gyvenime? Į šiuos ir kitus klausimus autoriai mėgins atsakyti drauge su žiūrovais kurdami unikalią teatrinę patirtį.

Spektaklis „Nešk savo bulvę ir tikėk“
Kada: 18.00; 01.00 val.
Kur: LR Kultūros minsterijos Baltoji salė, J. Basanavičiaus g. 5

Spektaklis „(NE)PRIKLAUSOMYBĖ“
Kada: 20:00 val.
Kur: LR Kultūros minsterijos Vitražų salė, J. Basanavičiaus g. 5

Menų spaustuvė. Organizatorių nuotr. 

„Menų spaustuvės“ teatrinis veiksmas

„Menų spaustuvė“ šiemet pristato visą vakaro ir nakties programą, kurioje ir teatrinis, ir muzikinis vyksmas. Norime pasiūlyti keletą spektaklių, kuriuos, manome, verta pamatyti. 20.00–21.20 val. „Atviras ratas“ pristato režisierės Ievos Stundžytės spektaklį „IDENTIFY“, kuriame nagrinėjama XXI a. žmogaus refleksija su savimi pačiu ir jį supančiais pasauliais. Aštuonių individų, susaistytų kraujo giminyste, bendros praeities ar, iš pirmo žvilgsnio, atsitiktiniais ryšiais, gyvenimo epizodai-istorijos, virsta keistu gyvenimo kaleidoskopu. Spektaklio cenzas – N16.

22.00–23.00 val. „Apeirono teatras“ pakvies į spektaklį-nespektaklį „Šiurpės“, kurio veikėjos-naratorės seks baisius, dažniausiai mirtimi pasibaigiančius pasakojmus. Virpančiame šviesos tamsos fone, ausis „pjaunančių“ vargonų garsų kakofonijoje naujam gyvenimui bus žadinamos lietuvių liaudies siaubo pasakos. Improvizuodamos ir laisvai keisdamos sceninio vyksmo vizualinį foną, garsinį apipavidalinimą, kaskart dėliodamos skirtingus loginius akcentus, trys aktorės – Greta Kazlauskaitė, Kristina Švenčionytė ir Eglė Kazickaitė – seną, archajišką tautosakos žanrą paverčia šiuolaikinės visuomenės veidrodžiu.

23.00–23.45 val. „Menų spaustuvės“ kieme Vilniuje debiutuojantis japoniškojo Butō šokio teatras OKARUKAS „Kultūros nakties“ festivalio metu pristatys specialiai erdvei ir kontekstui pritaikytą spektaklį-performansą „Hereafter“ („18 years later…“). Performansas sutelkia dėmesį į „Menų spaustuvės“ aplinkos istoriją, dabartį ir ateitį, jo veiksmas perkelia publiką į nežinomą ateities scenarijų po 18 metų, kuriame saujelė individų pabunda be jokių atminties pėdsakų. Įvairių transformacijų metu pradeda aiškėti persipynę įvairūs praeities fragmentai, net ir priešistorinės DNA atmintyje užkoduoti elementai bei dabarties ir ateities vizijos.

Kada: 20.00–00.00 val.
Kur: Menų spaustuvė, Šiltadaržio g. 6
BŪTINA registracija el.paštu: giedre@menuspaustuve.lt

„SKRYDIS NR.12“. Organizatorių nuotr.

Mados „SKRYDIS NR.12“

Projektas „SKRYDIS NR.12“ – jau dvyliktus metus džiugina mados dizaino gerbėjus. Vilniaus dailės akademijos Kostiumo dizaino katedros absolventų geriausių baigiamųjų darbų tradiciniame renginyje persipina kūryba, jaunatviška energija, svajonės, vaizduotė ir nuoširdus darbas, eksperimentinė dvasia žavi naujomis, dar nematytomis mados ir stiliaus idėjomis. Renginys tampa tarptautinis ir randa atgarsį kitose užsienio mokyklose. Renginio metu, kaip ir kasmet, bus parodytos per dvidešimt drabužių ir aksesuarų kolekcijų, kurios akins mados ir stiliaus naujovėmis, išradingumu ir nepakartojama Vilniaus dailės akademijos bei senamiesčio atmosfera. Renginio sumanytoja ir koordinatorė VDA KDK prof. Jolanta Talaikytė.

Kada: 19.30–21.30 val.
Kur: VDA Naujieji rūmai, Malūnų g. 5

Lietuvos muzikos ir teatro akademija.  Organizatorių nuotr.

Skaitymai „Balkone“

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos „Balkono“ teatro balkone (iš Gedimino pr. pusės) laiką stabdys 120 šiuolaikinės poezijos, prozos ir dramos minučių. Skaitymų metu bus įgarsinta Lietuvos jaunos kartos poetų, rašytojų ir dramaturgų kūryba – programoje: Aušra Kaziliūnaitė, Gabrielė Labanauskaitė, Saulius Vasiliauskas, Rokas Povilius, Indrė Bručkutė, Ramunė Brundzaitė, Diemantė Merkevičiūtė ir kiti. Pačių autorių bei LMTA aktorių skaitomus tekstus papildys muzikinės improvizacijos ir garso eksperimentai.

Kada: 18.00–20.00 val.
Kur: LMTA „Balkono“ teatro balkonas, Gedimino pr. 42

Organizatorių nuotr.

Naktinė žodžio misterija

„Naktinė žodžio misterija“ – tai šiuolaikinis teatrinis vyksmas, atskleidžiantis žiūrovams Reformacijos epochoje Lietuvoje gimusias ir skambėjusias tiesas. Aleksandro Špilevojaus režisuojamame performanse Reformatų bažnyčioje naujai atgims istorinės, M. Mažvydo laikus menančios pamaldos. Jose – ir chorai, ir elektroninė muzika, ir gyvi A. Jofės būgnų ritmai, ir netgi menininko avangardisto Č. Lukensko instaliacijos. Misterija leis patirti mūsų mažai pažįstamą istoriją moderniame amplua, kur realybė ir kūryba, muzika ir teatras, bažnyčia ir visuomenė persipins tarpusavyje. Kažkur tarp tikrovės ir vaidybos, tarp praeities ir dabarties, tarp mistikos ir buities, kažkur tame susikirtimo taške, neturinčiame konkrečių koordinačių, žmogus patiria tiesos išgyvenimą.

Kada: 20.00–21.20 val. ir 22.00–23.00 val.
Kur: Evangelikų reformatų bažnyčia, Pylimo g. 18

Visai šeimai skirta pasaka „Ieškoma: teisybė“. Organizatorių nuotr.

Lėlių spektaklis medžiuose

Visai šeimai skirtą pasaką „Ieškoma: teisybė“ Klaipėdos lėlių teatras sukūrė bendradarbiaudamas su lėlių teatro menininkais iš Prancūzijos, baigusiais lėlių teatro studijas Šarlevilyje. Spektaklyje vaidina Klaipėdos lėlių teatro aktoriai: Aušra Bakanaitė, Monika Mikalauskaitė, Vytautas Kairys, Erika Gaidauskaitė. Kūrybiniame spektaklio gimimo procese svarbų vaidmenį suvaidino ir laipiojimo po medžius instruktorė iš Prancūzijos Gaelle Girardot , kuri padėjo aktoriams prisijaukinti medžių „sceną“ ir „dekoracijas“. Spektaklyje vyksta melo ir tiesos sankirta, turinys provokuoja žiūrovus abejoti, mąstyti ir ieškoti savo atsakymų į klausimus. Pasakoje veikia išskirtinai tik iš gamtinių medžiagų sukurtos skirtingų tipų lėlės: kotinės, pirštininės, marionetės, kaukės, objektai. Visos jos – skirtingai valdomos ir turi savitas funkcijas bei paskirtį.

Kada: 19.00–20.00 val. ir 21.00–22.00 val.
Kur: Šventaragio slėnis
BŪTINA išankstinė registracija el. paštu: klaipedosleles@gmail.com arba tel. 846239932

Šiuolaikinio cirko eskizas „Try again“. Organizatorių nuotr. (aut. A. Shadrin).

Šiuolaikinis cirkas slėnyje

Šiuolaikinio cirko eskizo „Try again“ kūrėjai tyrinėja žmogaus gyvenimo kelio vingiuotumą: kaip tikėti ir netikėti pokyčiai aplinkoje, mintyse ir kūne veikia žmogų, kaip jis su šiais pokyčiais gyvena toliau. Pagrindinis kūrėjų tikslas šiam pasirodymui – papasakoti nuoširdžią istoriją apie žmogų ir sukurti pasaulį, kuriame gali atsitikti bet kas ir kur viskas yra įmanoma. Veiksmą pristato šiuolaikinio cirko trupė „Taigi cirkas“, kurią sudaro Konstantin Kosovec, Elena Nechiporenko ir kompozitorė Jūra Elena Šedytė. Praktikuojamos cirko disciplinos – oro akrobatika ant virvės, judesys.

Kada: 22.00–22.30 val. ir 00.00–00.30 val.
Kur: Šventaragio slėnis

Birželio 16-osios naktį iš penktadienio į šeštadienį vyksiančiam vienos nakties kultūros ir meno festivaliui „Kultūros naktis“ skirtame rekomendacijų cikle iš daugiau nei 110 renginių pristatome ir siūlome atkreipti dėmesį bei apsilankyti tuose, kurie „VOX ART“ redakcijai pasirodė įdomūs dėl gvildenamų aktualių temų, šiuolaikinės meno raiškos, medijų jungčių ar naujo požiūrio į meno objektą. Siūlome jaunų menininkų ir pripažintų kūrėjų maksimalizmą, eksperimentinę dvasią bei profesionalumą atspindinčius projektus.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments