Klaipėdos dramos teatras karantino metu: spektakliai internete, „Padėkos kaukių“ transliacija ir siekis išlaikyti ryšį

Spektaklis „Mūsų klasė“. © Kemel Photography

Klaipėdos dramos teatras šį laikotarpį palydi šūkiu „Gyvenimas tęsiasi, teatras taip pat, tik kinta forma“ ir žiūrovams parengė spektaklių videorepertuarą.

Ypač karantino sąlygomis žmonėms svarbu neprarasti poreikio kultūrai, mes turime jį kurti.

Tomas Juočys

Netrukus, kai Lietuvoje įsigaliojo karantinas, Klaipėdos dramos teatras paskelbė, kad spektaklius nemokamai rodys internete. Žiūrovai virtualiai jau galėjo pamatyti režisieriaus Povilo Gaidžio spektaklį „Paradas“ pagal Aleksandro Galino pjesę (vertė G. Grajauskas), Jono Vaitkaus pagal Gintaro Grajausko pjesę pastatytą spektaklį „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“, taip pat latvių režisieriaus Elmārs Seņkovs „Mama drąsa“, sukurtą pagal Bertoldo Brechto pjesės „Motušė Kuraž ir jos vaikai“ siužetą.

Kokius spektaklius dar galite pamatyti iš namų?

Visgi teatro parengtame videorepertuare dar liko spektaklių, o atsižvelgiant, kad karantinas, žadama, dar bus pratęstas, teatras pasiruošęs ir toliau sudaryti galimybę nemokamai stebėti spektaklius iš namų. „Taip, videorepertuaras bus pratęstas. Kokie ateityje spektakliai bus rodomi, dar nenuspręsta – visos naujienos bus paskelbtos feisbuko paskyroje“, – teigia Klaipėdos dramos teatro atstovė ryšiams su visuomene ir žiniasklaidai Akvilė Melkūnaitė.

Iš suplanuotų spektaklių žiūrovai galės kovo 25 d. 12 val. išvysti spektaklį vaikams „Džiunglių knyga. Mauglio broliai“. Šis režisierės Kamilės Kondrotaitės spektaklis pasakoja visiems mums puikiai pažįstamą Rudyardo Kiplingo istoriją apie Mauglį, žmonių vaiką, kurį Indijos džiunglėse užaugino vilkai.

Spektaklį vaikams „Džiunglių knyga. Mauglio broliai“. © Algirdas Kubaiitis

Kovo 26 d. 18.30 val. turėsite progą išvysti Povilo Gaidžio „Elzės žemė“. Pagal jaunos rusų dramaturgės, įvairiausių literatūrinių premijų laureatės Jaroslavos Pulinovič pjesę sukurtas spektaklis pasakoja tikrą istoriją apie žmonių gyvenimą ir santykius nedideliame Sibiro kaime. Pjesės herojė Elzė – Rusijos vokietė, patyrusi nelengvą gyvenimą karo ir pokario metais, sulaukusi 76-erių pirmą kartą įsimyli.

Tarptautinei teatro dienai Klaipėdos dramos teatras yra paruošęs net keletą staigmenų. Kovo 27 d. 16 val. žiūrovai galės pamatyti, teatro komandos nuomone, geriausio 2019 metų Klaipėdos dramos teatro spektaklio – Oskaro Koršunovo „Mūsų klasė“ (dramaturgas Tadeusz Słobodzianek) – vaizdo įrašą. Spektaklyje pasakojama apie 1941-aisiais mažame Lenkijos Jedvabno kaime įvykusią tragediją. Vietiniai žydai, Jedvabno gyventojai, buvo uždaryti daržinėje ir sudeginti gyvi. Jų žudikai nebuvo iš pragaro atvykę monstrai, o patys paprasčiausi žmonės – žydų kaimynai ir bendraklasiai, kadaise galbūt sėdėję viename suole. Kartu žaidę, krėtę išdaigas, kartu svajoję, kuo bus užaugę. „Mūsų klasė“ nėra įprasta pjesė apie gėrį ir blogį, apie aukas ir budelius. Čia kiekvienas personažas vertas nors ir nedidelės žmogiškos užuojautos. Ir kiekvienas neša vis sunkėjančią savo gyvenimo klaidų naštą.

Spektakliai transliuojami Klaipėdos dramos teatro interniatiniame puslapyje nurodytu laiku.

„Padėkos kaukės“ bus išdalintos transliacijos metu

Kasmet tarptautinę teatro dieną Klaipėdoje rengiamas apdovanojimų renginys „Padėkos kaukės“ šiemet teatre neįvyks. Tačiau ceremonija ir nominacijų laimėtojų paskelbimas persikelia į ekranus: kovo 27 d. 19.30 val. bus transliuojama internetu Klaipėdos dramos teatro Facebook paskyroje ir televizijoje „Balticum TV“.

Klaipėdos dramos teatras pabrėžia, kad šventė teatralams, žiūrovams reikalinga ir itin brangi šiuo metu, kai negalima susitikti teatre. Tad Klaipėdos teatrai parengė trumpus sveikinimų vaizdo įrašus, o kūrybinė komanda – aktoriai Liudas Vyšniauskas ir Arnoldas Eisimantas – ruošia šventės paminėjimą. „Padėkos kaukių“ laureatus paskelbs choras „Aukuras“, grupė „Garbanotas“, Darius Žvirblis. Visa transliacija truks apie 30 min.

„Padėkos kaukės“ apdovanojimų renginys 2018 m. Klaipėdos dramos teatre. © Algirdas Kubaiitis

Tomas Juočys: teatrai nepanikuoja, mes ruošiamės kitiems darbams

Klaipėdos dramos teatras – vienas pirmųjų ir vienas iš nedaugelio Lietuvos teatro įstaigų, pasiūliusių žiūrovams stebėti spektaklių įrašus internetu. Teatro vadovo Tomo Juočio teigimu, tai – galimybė ne tik išlaikyti ryšį, bet dar labiau suartėti su žiūrovais ir kartu parodyti, kad galimas ir toks „alternatyvus“ bendravimas.

„Ypač karantino sąlygomis žmonėms svarbu neprarasti poreikio kultūrai, mes turime jį kurti. Apskritai, eiti į teatrą, žiūrėti spektaklius yra tam tikras įprotis, kurį stengiamės formuoti. Todėl nenorime daryti priverstinės pertraukos, ypač tiems, kuriems reikia teatro. Taip pat norisi „praskiesti“ informacijos srautą: vietoj niūrių programų pabandyti kiek nors patiems formuoti kultūros srautą. Labai tikiuosi, kad žiūrovai „pasitenkins“ videoįrašais, bet, atsiradus galimybei, norės pamatyti spektaklius gyvai. Antras žingsnis galėtų būti virtualūs aptarimai: žiūrovams kyla klausimų, pasitenkinimų, nusivylimų, todėl galėtume pabandyti chat’o formatą, kur daugiau papasakotume tiek spektaklio istoriją, tiek priežastis, kodėl jį kūrėme, kodėl tokia tema, sprendimai. Galbūt videorepertuaras kažkokia forma galės išlikti ateityje. Daug dalykų tiesiog gali tapti neišvengiamais ir mums gera proga tai suvokti, kažkiek tam pasiruošti“, – kalba T. Juočys.

Jeigu karantinas užsitęstų ilgiau nei dabar planuojamos dar dvi papildomos savaitės, teatro vadovas viliasi, kad jo sąlygos švelnės ir teatras galės bent toliau tęsti repeticijas. Tokiu atveju, svarsto T. Juočys, būtų galima žiūrovams teatrą pristatyti „giliau“, procese – tiek kūrybiniame, tiek techniniame, vadybiniame: „Iš esmės, tai buvo sena idėja labiau suartėti su žiūrovais. Gal dabar ir bus ši galimybė. Jeigu teks dirbti nuotoliniu būdu, ieškosime kitų komunikavimo formų. Tai savotiškas įdomus iššūkis mums. Norime žiūrovams pasakyti paprastus dalykus: teatrai nepanikuoja, mes ruošiamės kitiems darbams, kviečiame visus drausmingai išlaukti karantino pabaigos ir pristatysime savo kūrybos planus, kurie tikrai negrius. Tai principinė idėja: nemažinti kūrybinių planų.“

Tomas Juočys. @ Algirdas Kubaitis

Kitos kultūros įstaigos jau skaičiuoja ir viešai skelbia, kokius finansinius nuostolius patirs dėl koronaviruso pandemijos. Teatro vadovas sako, kad kol viskas dar vyksta, sunku įvertinti tikrus nuostolius, todėl skaičiavimų dar nėra atlikę. „Gegužės mėnesį turėjo įvykti premjera, kuri nusikelia, nukelti tarptautiniai renginiai ir nežinome, ar pajėgsime juos įgyvendinti visišku pajėgumu. Grąžinti bilietai turėtų sudaryti apie 10 000 eurų kiekvieną savaitę – kiek tęsis karantinas, tiek ir bus negautų pajamų. Todėl dar kartą ir pabrėžiu, kad svarbiausias tikslas – išlaikyti kūrybinius planus, neleisti mažinti teatro potencialo. Tai labai svarbu net globalia prasme: jei regresas pasieks ne tik finansus, ekonomiką, bet ir kultūrą, tai bus pagrindinis gilios krizės rodiklis. Visos išsivysčiusios šalys tą žino ir elgiasi adekvačiai“, – įspėja Tomas Juočys.


VOXART.lt rekomenduoja kultūros ir meno turinį, kurį galima žiūrėti ir klausytis iš namų:

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras ribotą laiką leis žiūrėti spektaklius virtualiai

Nacionalinis dramos teatras kviečia klausytis pokalbių su teatralais

Susipažinkite su plačiu lietuvių muzikos peizažu Lietuvos muzikos informacijos centro grotuve

„Muzikalkė“ gyvai transliuos visiems atviras muzikos pamokas

MoMA siūlo mėgautis šiuolaikiniu menu ir plėsti žinias iš namų

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments