Jautriai pažymėjo kompozitoriaus V. Bartulio netekties metines

Petras Geniušas ir Dalia Kuznecovaitė. Kadras iš vaizdo įrašo.

Šiandien, sausio 30 d., suėjo lygiai metai, kai Lietuva neteko išskirtinio kompozitoriaus ir aktyvaus kultūros veikėjo Vidmanto Bartulio. Šiai asmenybei atminti Lietuvos nacionalinė filharmonija pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame kompozitorių prisimena maestro Petras Geniušas ir Valstybinio Vilniaus kvarteto primarija Dalia Kuznecovaitė. Jie kartu taip pat atlieka V. Bartulio kūrinį „Muzika“.

Jis sugebėjo nedidelėmis apimtimis, tarkim, su nedidelėmis melodijomis, nedideliu balsų išdėstymu, pasiekti patį gražiausią skambesį.

Petras Geniušas

Pianistas P. Geniušas vaizdo įraše atviravo, kad V. Bartulis jam buvo tikras kūrėjas ir įvairiapusė asmenybė. „Jis idealiai įkūnijo tą tipą žmogaus, kuris savyje suderina daug ką. Kadangi genijus savyje turi ne vieną savybę – daug turi. Visų pirma, jis buvo kūrybiškas. Jo pats mąstymo būdas buvo tiesiog – galėjo „iš oro“ sukurti kažką. Jis buvo nepaprastai saviironiškas, turėjo puikų humoro jausmą. Buvo kuklus, bet, kita vertus, jis puikiai suvokė savo talentą ir misiją. Jis dirbo Kauno filharmonijoje. Iš tikrųjų, būdavo, paskambini tiesiog tartis dėl koncertų – jis buvo atsakingas už Filharmonijos koncertinę veiklą, – ir atsiliepia tau, tarkim, Bramsas ar Bethovenas. Tai man toks jausmas visada būdavo: tas klasikas, kompozitorius, kurį aš taip gerbiu, atsiliepia ir jis toks būdavo mielas su žmonėmis. Jis inspiravo ir savo muzika, ir savo asmeniu“, – V. Bartulį prisiminė atlikėjas.

Vidmantas Bartulis © Arūnas Baltėnas / LMIC

Kaip pasakojo P. Geniušas, kompozitoriaus muzika yra paprasta, bet tas paprastumas – genialus: „Jis sugebėjo nedidelėmis apimtimis, tarkim, su nedidelėmis melodijomis, nedideliu balsų išdėstymu, pasiekti patį gražiausią skambesį“. 

Pagroti V. Bartulio kūrinį „Muzika“ atlikėjai pasirinko spontaniškai. „Kartą vienoj muzikos mokykloj buvo vaikų koncertas, aš išgirdau Bartulio dainą, kuri vadinasi „Muzika“. Dainavo vaikų choras, sopranas, mokytoja akomponavo. Mane taip sukrėtė, sujaudino ta daina – savo melodija, žodžiais, harmonija. Mes repetavom visai kitą (kūrinį). Bet čia yra muzika ir pats Bartulis yra muzika. Šitame kūrinyje jis irgi nebandė būti originalus, jis tiesiog buvo“, – kalbėjo P. Geniušas.

„Man šitas kūrinys iš viso yra kaip malda, meditacija. Tai tikrai ypatingas kūrinys – paprastas, bet fantastiškas“, – pridėjo D. Kuznecovaitė ir paskaitė poetės Marijos Katiliūtės eilėraštį, pagal kurį buvo ir sukurtas V. Bartulio kūrinys „Muzika“.

V. Bartulis – ryški Lietuvos kultūros pasaulio asmenybė

Kaip apie kompozitorių rašo Lietuvos muzikos informacijos centras, Vidmantas Bartulis (1954-2020) – grynosios ir taikomosios, kamerinės ir simfoninės, instrumentinės ir vokalinės, sceninės ir studijinės, teatro ir kino, elektroninės ir multi-media muzikos autorius. Jis išsiskyrė iš lietuvių kompozitorių ypatingu produktyvumu, žanriniu universalumu, stilių bei manierų įvairove.

Kompozitorius baigė Lietuvos valstybinės konservatorijos (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija) prof. Eduardo Balsio kompozicijos klasę. Dėstė Kauno J. Gruodžio aukštesniojoje muzikos mokykloje, dirbo Kauno dramos teatre muzikos dalies vadovu, vėliau – Kauno dramos teatro vadovu. Ilgus metus buvo Kauno valstybinės filharmonijos vadovo pavaduotojas meno reikalams. 2001-2007 m. vadovavo Lietuvos kompozitorių sąjungos Kauno skyriui bei naujosios muzikos festivaliui „Iš arti“. Taip pat jis yra buvęs ir Lietuvos kultūros tarybos nariu. V. Bartulio kūriniai skambėjo įvairiuose naujosios muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. Kūryba buvo įvertinta ne vienu apdovanojimu, o 1998 metais kompozitoriui buvo paskirta Lietuvos Nacionalinė kultūros ir meno premija. 2005 m. V. Bartulis išrinktas iškiliausiu Kauno miesto menininku.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments