Išsiveržti iš vartotojiškos grožio sampratos Paluknio aerodrome kvies Snieguolės Dikčiūtės geoopera

Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos 25-erių metų sukakties proga rugpjūčio 27 d. 12 val. Paluknio aerodrome bus pristatyta kompozitorės Snieguolės Dikčiūtės gyvo garso ir veiksmo tapybos geoopera „Vitruvijaus žmogus“, arba „FI“. Kūrinys pakvies žiūrovus ir klausytojus pamatuoti savo grožio sampratos aukso pjūvį.

Kūrybinė, meninė raiška atskleidžia dvasinį įgalumą ir grožį.

Snieguolė Dikčiūtė

Fi (angl. Phi), dar vadinama aukso pjūvis arba dieviškoji proporcija – atkarpos dalyba į dvi dalis taip, kad didesniosios ir mažesniosios dalių santykis būtų lygus visos atkarpos ir didesniosios dalies santykiui. Randama gamtoje, taip pat nuo senų laikų architektūroje, mene bei kitose srityse naudojama proporcija, kurios reikšmė apytiksliai lygi 1,618, ir įkvėpė kompozitorę S. Dikčiūtę.

Anot kompozitorės, pasaulinė kultūros ir meno istorija mums pateikia daugelį pavyzdžių, įrodančių dvasinį žmogaus grožį, kuris nėra apčiuopiamas ir materialus, nors šiuolaikinėje visuomenėje jis dažnai siejamas su materialiomis vertybėmis. „Šiuolaikinė vartotojiška visuomenė slepia savo dvasinį neįgalumą. Kūrybinė, meninė raiška atskleidžia dvasinį įgalumą ir grožį. Geooperoje analizuojame ir siekiame atskleisti naują, savitą požiūrį į žmogaus kūną bei atrasti naują grožio sampratą, įgalinančią priimti kitokį – ypatingą – kūną tiek pačiam neįgaliajam, tiek visuomenei“, – pasakoja S. Dikčiūtė.

Snieguolė Dikčiūtė repeticijų metu. © Organizatorių nuotr.

Todėl, kaip teigia idėjos autorė, dar vienu kūrinio atspirties tašku, kviečiančiu permąstyti grožio sampratą, buvo pasirinktas Leonardo da Vinčio apie 1490 metus nupieštas tobulų proporcijų „Vitruvijaus žmogus“.

Geooperą „Vitruvijaus žmogus“, arba „FI“, atliks profesionalūs menininkai bei Lietuvos žmonių su negalia sąjungos muzikinio teatro trupės MTT nariai – Svetlana Rybakienė, Danielius Jurevič, Pranas Pliuška, Galina Jurevič, Irena Žemaitienė, Larisa Liubomirova, Kazimieras Styčinskis, Česlavas Rybakas, Ernesta Žemaitytė.

Geooperoje taikomi muzikos, dailės ir judesio terapijos metodai. Tokie integralūs muzikos kūriniai suteikia unikalią galimybę tarpsektoriniam bendradarbiavimui, juose naudojami specialūs komponavimo metodai ir priemonės, kurioms būdingi improvizacijos elementai, aleatorika, sonorika, grafinis užrašymo būdas, modalinė technika, veiksmo tapyba, pantomimos elementai.

Kūriniui tekstus sukūrė rašytojas ir chirurgas Gasparas Aleksa. Jie remiasi geometrinėmis bei matematinėmis kūno proporcijų išmatavimo formulėmis bei medicininiais terminais. Trylikoje scenų-eilėraščių atsikartoja cheminių formulių, iš kurių susideda žmogaus organizmas, refrenai. Juos  atliks aktoriai ir solistai Rasa Kulytė-Polini, Ieva Stašelytė, Evelina Jocytė, Saulius Čėpla, Darius Rakauskas.

Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.

Remiantis kūno dalių ir organizmo sistemų (kraujotakos) eskizais bei G. Aleksos tekstų inspiruota vizualizacija bus kuriama grafinė muzikos partitūra. Neįgaliųjų vežimėliais bei žmonių kūnais – veiksmo tapybos priemonėmis – bus ištapomos geometrinės ir abstrakčios figūros, cheminės formulės (dailininkė, meno terapeutė Audronė Brazauskaitė).

Gyvai tapomos ir ant angaro sienos transliuojamos formos (vaizdo menininkas Kęstutis Urbonas) taps žemėlapiu ir grafine partitūra  muzikantams – grupei „Brave Noises“ (Mantvydas Pranulis, Mindaugas Stumbras, Dominykas Snarskis). Judesio plastika patikėta pantomimos meistrui Virgiui Bortkevičiui, įkūnijusiam Vitruvijaus vaidmenį.

Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.

Gyvo garso ir veiksmo tapybos renginio metu Paluknio aerodromas taps savotiška izoliacijos erdve, iš kurios bus stengiamasi „išsiveržti“ ir virtualių medijų priemonėmis, ir realiu skrydžiu. Prasidėjęs ant žemės „Vitruvijaus žmogus“, arba „FI“, persikels į sklandytuvą, kurį pilotuos žinomas aktorius, geooperos režisierius Sakalas Uždavinys. 

Unikalus reginys bus filmuojamas ir transliuojamas ne tik ant angaro sienos, bet ir NMKC ir LŽNS integralaus meno platformoje, socialiniuose tinkluose bei kultūros naujienų portale VOXART.lt rugpjūčio 27 d. 12 val.

Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.
Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.
Pasiruošimas geooperai. © Organizatorių nuotr.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments