Į renginius kviečia vienintelis Vakarų Lietuvoje interdisciplinaraus meno festivalis „Plartforma“

XI tarptautinis menų festivalis „Plartforma“. Organizatorių nuotr.

Rugsėjo 14-21 d. Klaipėdoje vyks XI tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, šiemet įvairiose miesto erdvėse gvildensiantis tapatybės temą. Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų regionų ir valstybių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą.

Klaipėdoje šiuolaikinės raiškos projektų nėra tiek jau daug, ir „Plartforma“ yra vienas iš nedaugelio festivalių, pristatančių šiuolaikinio šokio, cirko ir performanso sintezę.

Goda Giedraitytė

Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, multimedijos projektų, performanso, naujojo cirko ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

Startuojant XI festivaliui, norom nenorom permąstai praėjusį dešimtmetį. Kas pasikeitė, kas išsaugota, kiek atrasta ir pažinta? Per dešimtmetį pristatyta daugiau nei 150 šiuolaikinio šokio, fizinio teatro, naujojo cirko, tarpdisciplininių projektų iš 22 pasaulio šalių. Per tą laiką Klaipėdoje užgimė nauji festivaliai, užaugo nauja žiūrovų karta, nugriautas paskutinis festivalio renginius glaudęs angaras buvusioje uosto teritorijoje. Natūralu, kad pokyčių verpetas verčia permąstyti ir festivalio formatą, nusibrėžti gaires ateinančiam dešimtmečiui.

Vizualaus šokio spektaklis „Žaidimas baigtas“. Organizatorių nuotr.

Matyt todėl ir šių metų festivalio tematine ašimi tapo tapatybės klausimai: hikikomori, translyčiai asmenys, moters statusas, aklųjų tamsos pasaulis – visa tai, kas tebėra neišmoktos pamokos, apie kurias kalba Aleksandr Špilevoj festivalio atidarymo spektaklyje-koncerte. Svarbu, kad mes, kaip ir „Neišmoktų pamokų” veikėjai, nepaskęstume kaltinimuose mokyklai ar mokiusiai kartai, bet permąstytume, kokias dideles spragas vis dar turime savęs ir savo pasaulio pažinime. 

Festivalio prodiuserė Goda Giedraitytė VOXART plačiau pristato XI-ąjį kartą Klaipėdoje vyksiančią „Plartformą“:

„Pagrindinis festivalio „Plartforma“ tikslas – interdisciplinaraus pobūdžio projektai: siekiame žiūrovams pristatyti būtent tokius pasirodymus, kurie būtų netradiciniai tiek turiniu, tiek pristatymo erdve. Be to, mums ypač svarbi menų sintezė bei šiuolaikinė pasirodymų raiška.

Spektaklis-koncertas „Neišmoktos pamokos“. Organizatorių nuotr.

Festivalio dalyvių atranką vykdome domėdamiesi, keliaudami ir stebėdami įvairius projektus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje; turime išties platų partnerių tinklą, su kuriais bendradarbiaujame sudarydami programą. Džiugu, jog kasmet į mus kreipiasi daugybė menininkų, kurie patys siūlo savo pasirodymus. Apskritai, Klaipėdoje šiuolaikinės raiškos projektų nėra tiek jau daug, ir „Plartforma“ yra vienas iš nedaugelio festivalių, pristatančių šiuolaikinio šokio, cirko ir performanso sintezę.

Žvelgiant retrospektyviai, šis, jau 11-asis festivalis, šiek tiek keičiasi. Natūralu: kinta ir miesto aplinka, kinta žiūrovai, komanda, įvaizdis, renginių lokacijos. Pamenu, pirmasis, 2005-aisiais įvykęs mūsų renginys buvo išties naujo vėjo gūsis pajūryje, nes tuo metu ant rankų pirštų buvo galima suskaičiuoti netradicinius ir šiuolaikinį meną pristatančius įvykius. Festivalį pradėjome kaip novatoriai šiuolaikinio meno lauke, teko užsiauginti ir savo auditoriją.

Muzikos ir žongliravimo magijos spektaklis „Žvaigždynai“. Organizatorių nuotr.

Šiandien kultūrinė aplinka mieste jau pasikeitusi, nes per pastarąjį dešimtmetį uostamiestyje užgimė šiuolaikinės muzikos, teatro festivaliai ir renginiai. Taigi dabar stengiamės daryti tai, ko nedaro kiti. Iš esmės esame bemaž vienintelis festivalis Lietuvoje, nesiorientuojantis tik į vieno meno žanro pristatymą“.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments