Žvilgsnis į geologinę ateitį K. Jadevičiūtės parodoje „Ateities fosilijos“

Kamilė Jadevičiūtė. ATEITIES FOSILIJOS.

Vasario 17 d., trečiadienį, Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) be atidaromojo renginio pradės veikti grafikės Kamilės Jadevičiūtės kūrybos paroda „Ateities fosilijos“.

Į fosilijas čia žvelgiama kaip į Žemės mediją, įrašą. Originalas, kopija, atspaudas – fosilijas bei grafiką jungiančios sąvokos.

Paroda „Ateities fosilijos“

Keletą metų kultūriniame bei moksliniame lauke nerimsta diskusijos antropoceno tema. Siūloma išskirti naują geologinę epochą, kurios centre atsiduria žmogus. Antropoceno idėjos šalininkai teigia, kad žmogaus veikla yra tarsi geologinė jėga, daranti įtaką Žemės ciklams bei paliekanti žymę stratigrafiniuose žemės sluoksniuose.

Jaunosios kartos menininkė Kamilė Jadevičiūtė kūrė naująją parodą „Ateities fosilijos“ šių diskusijų fone, į temą žvelgdama per litografiją. Parodos autorė – viena nedaugelio Lietuvos grafikos meno atstovių, savo kūryboje konceptualiai puoselėjanti itin sudėtingą, nykstančią litografijos techniką. Litografija (gr. lithos – akmuo +  grapho – rašyti) – tai grafikos spaudos technika, kai atspaudas daromas nuo klinties – nuosėdinės uolienos, susidariusios prieš šimtus milijonų metų nusėdus karbonatiniam dumblui arba mikroorganizmų kalcitinių skeletų liekanoms.

Kamilė Jadevičiūtė. ATEITIES FOSILIJOS.

Paralelė tarp fosilijų ir grafikos

Parodą sudaro du litografijų ciklai „Ateities fosilijos“ bei „Plastiglomeratas“ (2017-2018), kurie litografijos technika kalba apie žmonių paliekamus pėdsakus Žemės sluoksniuose bei brėžia paralelę tarp atspaudo (estampo) ir fosilijų. Į fosilijas (lot. fossilis – iškastinis) čia žvelgiama kaip į Žemės mediją, įrašą. Originalas, kopija, atspaudas – fosilijas bei grafiką jungiančios sąvokos.

Mineralizacijos (organinės medžiagos virtimas neorganine – mineraline) būdu, fosilijos susidaro iš organinių gyvūnijos ir augalijos liekanų, aktyviai veikiant bakterijoms. Tokiu būdu gaunama fosilija yra originali suakmenėjusi organizmo kūno dalis. Pakeitimo būdu pamažu ỹra organizmo medžiagos ir jos pakeičiamos uolienos mineralais, taip gaunama fosilija yra tikslus akmeninis originalo modelis / kopija. Aplink tokią fosiliją susidaro jos formos atspaudas. Tada taip susidariusi fosilija yra tarsi atlieja savo formoje.

Serijai „Ateities fosilijos“ sukurti buvo panaudoti sulūžę ir dėl to brokuoti litografiniai akmenys. Aptrupėję netaisyklingos formos litografiniai akmenys savo gamtišku medžiagiškumu primena apie savo geologinę kilmę. Litografijai naudojamos klintys pasižymi ypač smulkiu grūdėtumu, dėl to kasant jas randamos ypač gerai išlikusios fosilijos. 

Serija „Plastiglomeratas“ prasidėjo nuo vaikščiojimo Nidos pajūriu ir objektų rinkimo. Žvilgsnį patraukė ryškiaspalvės šiukšlės ir kiti objektai, panirę smėlyje. Plastikas, jūrinės virvelės, akmenukai, nugludinti medžio gabaliukai – šie radiniai tapo kūrinio inspiracija. Objektai patraukė dėmesį savo klaidinančia išvaizda. Atsidūrę gamtoje objektai yra asimiliuojami, perkeičiami, nyksta riba tarp kultūros ir gamtos. Kamštelis primena akmenį, virvelė – medžio šakelę. Projekto pavadinimui pasiskolintas Patricia Corcoran, Charles J. Moore ir Kelly Jazvac terminas – plastiglomeratas. Plastiglomeratas – tai antropoceną žyminti uoliena; konglomeratas iš plastiko lydinio su smėliu, akmenimis, kriauklėmis. 

Kamilė Jadevičiūtė. ATEITIES FOSILIJOS.

Eksponatą paskolino ir VU Geologijos muziejus

Ekspoziciją papildo eksponatas iš Vilniaus universiteto Geologijos muziejaus – smiltainis su ruzgomis (bangelėmis). Šis smiltainis susiklojo kaip upių sąnašos (smėlis) prieš 1,4–1,3 mlrd. metų. Suakmenėjusios vandens suformuotos bangelės primena, kad egzistavo pasaulis prieš mus – jis egzistuos ir po mūsų. Parodos autorė ir rengėjai dėkoja Vilniaus universiteto Geologijos muziejui bei dr. Eugenijai Rudnickaitei už paskolintą eksponatą.

Atspaudai kurti bakalauro studijų Vilniaus dailės akademijoje metu (dėstytojas prof. Kęstutis Vasiliūnas). Parodos autorė Kamilė Jadevičiūtė šiuo metu tęsia studijas grafikos magistrantūroje (dėstytoja doc. Marija Marcelionytė-Paliukė).

Kamilės Jadevičiūtės kūrybos paroda „Ateities fosilijos“ Pamėnkalnio galerijoje vyks iki kovo 6 d. Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments