Dėmesys žmogaus aistroms – tapybos parodoje „Apsėstieji“

Rolano Stankūno tapyba.

Vasario 9 d. 18 val. Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56, Kaunas), atidaroma pirmoji personalinė tapytojo Rolano Stankūno paroda „Apsėstieji“. Joje bus eksponuojami jo tapybos magistrantūros studijų metu sukurti portretai ir piešiniai.

Viskas, kas susiję su menine raiška, yra didžiulis iššūkis, tai – ėjimas prieš srovę savo individualiu keliu, vadovaujantis abstrakčiomis, aiškiai nenusakomomis nuojautomis.

Rolanas Stankūnas

Šioje portretų serijoje žmogus „nardinamas“ į neapibrėžtą, abstrakčią erdvę, kurioje jis netenka savojo „aš“, ištirpsta kitame, susilieja su aplinka, įvairiomis jį supančiomis energijomis, vibracijomis ir atmosferomis. Portretavimas pasitelkiamas kaip priemonė „pagauti“ šiuos chaotiškus, iracionalius impulsus, virsmus per estetinius afektus.

Jie paveikslo erdvėje tampa savarankiškomis esybėmis, kurios tarsi apsėda žmogų ir per jį reiškiasi, tampa matomomis. Jos paverčia žmogų kažkuo kitu. Tai – transformuojanti šešėlio, kaip svetimkūnio, galia. Paroda veiks iki kovo 4 d.

Tapytojas Rolanas Stankūnas:

„Man įdomiausia, kai gilindamasis į intuityviai kurtus darbus, tik po kurio laiko pradedi suprasti galimus jų atsiradimo motyvus, kodėl jie būtent tokie, kokie yra, kaip žmogaus pasaulėžiūra pasireiškia per iracionalią kūrybą. Kuriu ne todėl, kad norėčiau kažką pasakyti, parodyti, įteigti žiūrovui.

Aš tiesiog tapau, piešiu tai, kas mane traukia, nors dažnai pradžioje nežinau, kodėl. Mano kūrybiniame procese intuicija dominuoja prieš racionalumą. Pati atida žmogui, jo aplinkai, aistroms ir apsėdimams yra produktyvi kurianti galia.

Viskas, kas susiję su menine raiška, yra didžiulis iššūkis, tai – ėjimas prieš srovę savo individualiu keliu, vadovaujantis abstrakčiomis, aiškiai nenusakomomis nuojautomis. Kūrybiniame kelyje susiduriu su įvairiausiomis kliūtimis, bet tikėjimas, ryžtas vis dar dega manyje. Tuo džiaugiuosi labiausiai. Ir tai mane stumia į priekį.

Norėčiau, kad į parodą „Apsėstieji“ susirinktų atviri žmonės, kurie mąsto ne pagal išankstines nuostatas. Nenoriu būti nei su kažkuo lyginamas, nei vertinamas pagal tam tikrą formulę. Man kūryba nėra tas dalykas, kurį įmanoma sutalpinti į vieną apibrėžimą. Jos atsiradimą ir pobūdį lemia įvairiausi veiksniai. Viskas, ką aš matau, jaučiu, galvoju, vienaip ar kitaip palieka savo šešėlį paveiksluose.

Norisi suteikti progą žiūrovui atrasti savo individualų santykį su mano kūryba. Galbūt norėtųsi kaip tik išgirsti kito žmogaus interpretaciją, kuri mane patį nustebintų. Meno kūrinys man yra pradinis atskaitos taškas, iš kurio išsišakoja begalė interpretacijų.“

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments