Daugiasluoksnė realybė Julijos Pociūtės parodoje „Greitas atsakymas“

Julija Pociūtė. Linija. © Galerija (AV17)

Nuo balandžio 15 d. galerijoje (AV17) pradeda veikti menininkės Julijos Pociūtės paroda „Greitas atsakymas“. Šioje parodoje autorė pristato naujausius savo kūrinius – instaliacijas, objektus bei video. Jie tęsia pagrindinę J. Pociūtės kūrybos temą – daugiasluoksnės realybės tyrinėjimus.

Parodos leitmotyvu ir tampa ryšys tarp gamtos ir socialinio pasaulio.

Galerija (AV17)

Siekiant žiūrovą įtraukti į vizualinį patyrimą, parodoje perteikiamas vaizdų, kaip atskirų realybės sluoksnių, dubliavimas. Tokiu būdu sukuriamas vizualios vibracijos laukas, kuriame permąstomas asmens ir aplinkos suvokimas. 

Parodos leitmotyvu ir tampa ryšys tarp gamtos ir socialinio pasaulio, o gal greičiau – tarp jų susidariusi atskirtis. Anot mokslininko J. Rouse, tokia atskirtis egzistuoja tik sukurtose sąvokose, kurios formuoja bendrą žmonijos suvokimą, todėl Vakarų kultūroje gana dažnai aktualizuojamos dichotomijos, kaip gamta ir kultūra, faktas ir vertybė ir t.t. Tokios atskirtys, pasak tvarumo filosofijos tyrinėtojų yra susijusios su šiandien matomais ekologiniais iššūkiais. Tai priverčia permąstyti tikrovę, kuriai stiprią įtaką daro į procesą, o ne į pasekmes orientuotas požiūris.

Kadras iš J. Pociūtės videokūrinio „Glostančios rankos“.

„Greitas atsakymas“ – tai efektyvus, spartus ar išmanus sprendimas santykyje su gamta, tačiau parodoje J. Pociūtė atsakymo nepateikia, o veikiau analizuoja, kaip atskiri suvokimo sluoksniai ir skirtingi reprezentaciniai mechanizmai persidengia, sukurdami įvairias konfrontacijas.

Skirtingų medijų kūryboje – tikrovė, iliuzija ir sovikimas

Savo kūryboje Julija Pociūtė naudoja skirtingas medijas: video meną, skulptūros ir dizaino elementus bei fotografiją. Derindama įvairias medžiagas, ji keičia žiūrovo suvokimą per patirtį ir priverčia permąstyti tikrovės ir iliuzijos principus. Savo meninėje praktikoje didelį dėmesį autorė skiria žmogaus dualistinei ir laikinai prigimčiai, kvestionuodama atminties įtaką dabarčiai. Menininkę domina istorinė atmintis, kaip realybės fiksavimo sistema, kurioje iliuzija tampa jos priešprieša. Jungiamos viena su kita, skirtingos realybės sukuria savitą daugiasluoksniškumą, kuris tampa pagrindiniu J. Pociūtės kūrybos principu.

Julija Pociūtė. „Apstulbusi akis“ (galerija „Meno parkas“). © Organizatorių nuotr.

Julija Pociūtė yra tarpdisciplininio meno kūrėja, 2007 m. magistro studijas baigusi Vilniaus dailės akademijoje. Nuo tada aktyviai kuria, nuolatos dalyvauja grupinėse parodose, meno festivaliuose bei yra surengusi virš dešimties personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje (Suomijoje, Danijoje, Vokietijoje ir kt.). Jos kūriniai priklauso Danijos, Ispanijos ir Lietuvos muziejų kolekcijoms.

Parodos kūrinių sukūrimą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda „Greitas atsakymas“ (AV17) galerijoje (Totorių g. 5, Vilnius) veiks iki gegužės 20 dienos.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments