Choreografai Külli Roosna ir Kenneth Flak kviečia įsiklausyti į kūno siunčiamus impulsus

Külli Roosna ir Kenneth Flak. © Tiit Lukk

Rugpjūčio 17 – 22 dienomis Lietuvos šokio informacijos centras organizuoja jau tradicine tapusią šokio edukacijos savaitę „Dance.lt Summer Intensive“. Jos metu šokio lauko atstovai yra kviečiami registruotis į talentingų ir pasaulyje pripažintų šokio veidų seminarus bei kūrybines laboratorijas.

Mes ieškome būdų sustiprinti savo pojūčius ir pagilinti patirtis, kurias kas dieną jaučiame įvairiausiose situacijose.

Külli Roosna, Kenneth Flak

Net dvejus užsiėmimus, skirtus sensorinei technikai pristatyti, ves choreografų ir šiuolaikinio šokio atlikėjų duetas Külli Roosna (Estija) ir Kenneth Flak (Norvegija), kartu kuriantis jau daugiau kaip dešimtmetį. Savo darbuose jie nevengia tyrinėti pačių įvairiausių temų: nuo ekologijos iki totalitarinių režimų.

Ypatingą dėmesį susikaupimui bei gebėjimui įsiklausyti į savo kūną skiriantys kūrėjai Vilniuje parodys, kaip įgalinti vaizduotę bei sujungti aplinkos garsus su savo kūno siunčiamais impulsais. Menininkai trumpai pristato, kas laukia jų seminaruose apsilankysiančių šokio kūrėjų. 

Kokiomis sąvokomis galėtumėte apibūdinti savo šokio techniką? 

Mūsų šokio šerdis slypi kūno mechanikoje. Mes kūną suvokiame kaip daugialypį darinį, kažką, kas niekada nėra izoliacijoje, bet atsiranda iš interakcijos su aplinka ir susijungia su oda, kaulais ir pačiu kūnu, apie kurį mąstydami suvokiame save. 

Mes ieškome būdų sustiprinti savo pojūčius ir pagilinti patirtis, kurias kas dieną jaučiame įvairiausiose situacijose ne tik scenoje, bet ir už jos ribų. Keletas įrankių, kurių pagalba galima tai pasiekti – kvėpimas, padedantis susijungti su esamu momentu, pajusti buvimą čia ir dabar bei sensorinė technologija.

Külli Roosna. © Kris Moor

Ką laikytumėte pagrindiniais savo įkvėpimo šaltiniais?

Mūsų įkvėpimo šaltiniai –  tai fizinė mus supanti realybė bei vaizduotės galia. Vaizduotės, kuri kyla iš jau ankščiau paminėtų patirčių ir metodų. 

Kaip ir kada pradėjote dirbti kartu?

Abu savo karjerą pradėjome Nyderlanduose, kur kartu studijavome. 2008 metais Kenneth prireikė partnerės savo šokio spektakliui „Of Gods and Driftwood“ ir čia atsirado Külli. Nuo to laiko pradėjome bendradarbiauti: ir kaip choreografai, ir kaip šokėjai, ir bendruose projektuose, ir kitų kuriamuose darbuose. 

Kuo, jūsų manymu, šokis yra svarbus bendram kultūriniam klimatui?

Kaip šokio meno atstovams, mums yra suteikta galimybė tyrinėti kūną ir jo galimybes, judėjimą pačiais fundamentaliausiais būdais. Tai leidžia neprarasti smalsumo bei žaismingumo mūsų vykdomuose egzistencijos ir buvimo gelmių tyrinėjimuose. Turbūt pasaulis taptų dar nuostabesnis, jeigu daugiau žmonių turėtų galimybę daryti tai, ką darome mes.

Kenneth Flak. © Asmeninis albumas

„Dance.lt Summer Intensive“ metu vesite kūrybinę laboratoriją ir seminarą. Kokia jų specifika? 

Mes vesime du skirtingus užsiėmimus. Pirmiausia vesime šiuolaikinio šokio technikos pamoką, kurios tikslas – atrasti laisvumą žemiškame, kasdieniškame judėjime, išnaudoti kiekvieną kūno funkciją, remiantis jo anatomija. Visa tai, žinoma, papildysime vaizduotės įgalinimu ir šitaip kursime kūno ir minties vienį. Čia bus lavinamas dėmesys, judrumas, jėga, koordinacija, taip pat mokysimės pasitelkti ritmą bei išnaudoti erdvę, kurioje esame.

Mes visada pirmiausiai pradedame nuo pačių paprasčiausių judesių – tam, kad kiekvienas galėtų pajusti, kaip jo kūnas funkcionuoja, kokiais ryšiais jis yra supančiotas. Tokia švelni ir streso kūnui nesukelianti pradžia leidžia susitelkti į save, įsižeminti, pajusti buvimą čia ir dabar bei šitaip pasiruošti sudėtingesnėms užduotims. Po tokio apšilimo pereiname prie energingesnės, daugiau iššūkių keliančios užsiėmimo dalies, kurioje pristatome sudėtingesnius, daugiau techninių subtilybių reikalaujančius judesius.

Külli Roosna. © Asmeninis albumas

Taip pat vesime kūrybinę laboratoriją, kurią pavadinome „Responsive Body Workshop“ (liet. „Atsaką duodančio kūno kūrybinės dirbtuvės“). Šiame užsiėmime daugiau dėmesio skiriame pojūčiams, kiek patys gebame jausti aplinką. Su partnerio pagalba išplečiame judėjimo galimybes, galimų atlikti judesių diapazoną. Kuriame galimybes ne tik fiziniams, bet ir vidiniams, intuicijos vedamiems impulsams ir ieškome įvairiausių būdų, kaip kurti ne tik fiksuotą, bet ir improvizuotą šokio medžiagą. Vėlesnėje laboratorijos dalyje šiuos potyrius sujungsime su sensorine technika, kurios dėka galėsime ieškoti jungčių tarp judėjimo ir muzikos, tarp judesio ir garso. 

Vienas pagrindinių mūsų kuruojamos laboratorijos tikslų yra sugebėti vienu metu savo kūnu sekti ir garsinę, ir vaizdinę erdvę bei šitaip kurti jų vienovę.

Kenneth Flak. © Asmeninis albumas

„Dance.lt Summer Intensive“ organizuoja Lietuvos šokio informacijos centras. Visi užsiėmimai vyks rugpjūčio 17-22 d. „Menų spaustuvėje“, Šiltadaržio g. 6, Vilnius. Daugiau informacijos ir registracija: www.dance.lt.

Lietuvos šokio informacijos centro veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė. Projektą „Šokio, cirko aktualijos: analizė, naujienos, ugdymas“ dalinai finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments