Andriaus Tapino kritikos sulaukė Lietuvos kultūros taryba (papildyta)

Andrius Tapinas. © Beatričė Mikelionytė / Laisvės TV

Žurnalistas Andrius Tapinas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino ir sukritikavo Lietuvos kultūros tarybos sprendimą skirti subsidijas dėl atšauktų ar perkeltų renginių įmonėms, planavusioms į Lietuvą atvežti Filipo Kirkorovo bei Michailo Šufutinskio pasirodymus.

Mes valstybės pinigais remiame verslinykus, kurie dėję ant visko ir veža čia veikėjus, kurie laižo minkštą vietą Putinui, palaiko kruviną diktatorių Lukašenką ir koncertuoja okupuotame Kryme.

Andrius Tapinas

Andrius Tapinas pasidalino 2020 m. lapkričio 24 d. Lietuvos kultūros sprendimu „Dėl kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos Subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams, patyrusiems nuostolius atšaukus kultūros ir meno renginius ar perkėlus renginius lėšų skyrimo“. Šiuo sprendimu 13665 eurų subsidija buvo skirta UAB „Bravo events“, ketinusiai Vilniuje ir Klaipėdoje surengti Filipo Kirkorovo koncertus, bei 16986 eurų UAB „Mon voyage“, organizavusiai Michailo Šufutinskio pasirodymus Vilniuje ir Palangoje.

Lietuvos kultūros taryba. © LKT

Įraše – kritika Lietuvos kultūros tarybai

„Kai galvoji, kad brudniau nebus, mūsų valdžios žmonės pasako – palaukit, žiūrėkit, kaip mes dar mokam nustebinti. Šituo raštu Kultūros taryba paskyrė daugiau kaip 30 000 eurų kompensaciją žmonėms, kuriems nepavyko atvežti į Lietuvą Kirkirovo ir Šufutinskio. Aš suprasčiau, kad tai būtų kompensacija už tai, kad jie daugiau niekada nevežtų Kirkirovo ir Šufutinskio į Lietuvą, bet, deja, taip nėra. Mes valstybės pinigais remiame verslinykus, kurie dėję ant visko ir veža čia veikėjus, kurie laižo minkštą vietą Putinui, palaiko kruviną diktatorių Lukašenką ir koncertuoja okupuotame Kryme. Kirkorovas dar rugsėjį nusifilmavo Lukašenką remiančiame klipe, spalį pavadino Krymą mylimiausia Rusijos vieta, sveikino nuostabiausią prezidentą su gimtadieniu. Bandiugų šansono karalius Šufutinskis irgi ne kartą koncertavo okupuotame Kryme“, – įraše nuomone dalijasi Andrius Tapinas.

Kaip pastebi įrašo autorius, koncertai nebuvo aštaukti, o tik perkelti. „Dar įdomiau, kad koncertai neatšaukti, o tik perkelti ir UAB Mon Voyage mums leis mėgautis Šufutinskiu Vilniuje ir Klaipėdoje balandį, o Bravo events atvežtas Kirkorovas dainuos „Ja za tebia umru“ birželį. Tad ir nuostolių lyg ir labai didelių nėra. Beje, Kirkorovo gastroles Lietuvoje remia „Aeroflot“ (didžiausia Rusijos oro linijų bendrovė – VOXART.lt). Ir Lietuvos kultūros taryba. Ir tuo pačiu šitos dvi kontoros gauna 30 000 eurų iš Lietuvos valstybės. Beje, „Mon Voyage“ įkurta mažiau nei prieš pusantrų metų ir joje dirba vienas žmogus, bet va prašau – imkit keliolika tūkstančių“, – piktinosi žurnalistas.

Dokumento fragmentas.

Andrius Tapinas taip pat atkreipia dėmesį, kad raštą pasirašė naujojo kultūros ministro Simono Kairio paskirta kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė, tuo metu ėjusi Lietuvos kultūros tarybos pirmininkės pareigas: „Atkreipkim dėmesį, kad šie du renginiai išskirti atskiru raštu, o ne bendrame sąraše, tarsi būtų tikėtasi, kad prasprūs nepastebėta. Kultūros ministre Simonai Kairy, labai norėtųsi išgirsti jūsų vertinimą dėl tokio nuostabaus Kultūros tarybos sprendimo.“

Įraše žurnalistas taip pat pastebi, kad tokią subsidiją gavo ir „Laisvės TV“. Paramos sumą sudaro 30 tūkst. eurų. „Atvirumo dėlei sakau, kad ir Laisvės TV yra gavusi kompensaciją už visus metus neįvykusių „Laikykitės ten“ filmavimų įvairiuose Lietuvos miestuose, bet paskutinį kartą kai tikrinau, mes nepalaikome kruvinų režimų ir nesifilmuojame okupuotame Kryme“, – rašo Andrius Tapinas.

S. Kairys: „Situacija absurdiška, tačiau turime gerą pamoką“

Įrašas netrukus sulaukė reakcijos bei komentarų ir iš žinomų kultūros atstovų, ir iš politikų. Kultūros ministras Simonas Kairys komentavo, kad jam „situacija, švelniai tariant, tikrai keista“.

„Viceministrės, kuri tuo metu buvo LKT pirmininkė, nekaltinčiau. Kaip mane informavo, šios įmonės ir atsidūrė atskirame LKT sprendime, nes dėl jų buvo didelių abejonių. Tačiau LKT šiuo atveju neatliko sau įprastos veiklos ir negalėjo vertinti paraiškų turinio, pasitelkiant ekspertus ir pan., ką visada daro. LKT buvo tiesiog vykdytojas. Šiuo atveju kalbame ne apie kultūros, o apie verslo subsidijų programą, kur galiojo tik ekonominiai ir teisiniai aspektai“, – komentare teigė ministras.

Anot jo, be abejo, situacija absurdiška, tačiau turime gerą pamoką: „Dabar subsidijas dalins EIM (Ekonomikos ir inovacijų ministerija – VOXART.lt), kur vėl gali atsitikti tokia situacija. Dėl viceministrės pilietiškumo neturiu jokių abejonių. Kad sprendimas blogas – tą galiu pripažinti, tačiau čia jau nuėjusios valdžios nuoplenas.“

Po įrašu pasisakė ir Lietuvos šokio informacijos centro direktorė Gintarė Masteikaitė: „Tai rezultatas, kai vienai vienintelei LKT programai buvo atsakyta ekspertinio vertinimo ir atsižvelgimo į prioritetus, plius šią idėją palaikant komerciniam sektoriui. Dar pavasarį sakiau, kad atversim pandoros skrynią, ji ką tik atsivėrė.“ Panašią nuomonę išsakė ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius, buvęs Seimo narys Arūnas Gelūnas: „Čia yra tikras košmariškas prasilenkimas su sveiku protu. Neabejoju, kad dabartinis kultūros ministras šią klaidą ištaisys.“

Simonas Kairys. © Liberalų sąjūdis

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis taip pat sureagavo į Andriaus Tapino įrašą ir situaciją pavadino akibrokštu. „Neturiu jokių argumentų, pateisinančių šį akibrokštą, nebent tą „sausą“ pasiteisinimą, kad lapkričio mėnesį galiojo teisės aktai, kurie nenumatė išlygų, pagal kurias būtų galima nesuteikti tokios pagalbos Lietuvoje registruotiems verslo subjektams. Tačiau tuomet galiojęs sprendimas administruoti lėšas per Kultūros tarybą, kuri pirmiausia privalo užtikrinti tinkamą finansuojamų kultūros projektų turinį, vertintinas kaip šios institucijos diskreditavimas, už kurį prisiimti atsakomybę turėtų tuometinė Vyriausybė, delegavusi šią funkciją. Be jokios abejonės, ši tvarka privalo būti peržiūrėta, kaip ir privalo būti peržiūrėtas sąrašas asmenų, kurių buvimas ES ir LT teritorijoje yra nepageidautinas“, – rašė politikas.

Kita vertus, kaip teigia V. Juozapaitis, valstybės pareigūnai, pasirašantys gal ir teisėtus, bet akivaizdžiai neteisingus ir pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis mažinančius dokumentus, turėtų prisiimti ir asmeninę atsakomybę, nurodant tokių dokumentų įgyvendinimo neigiamas pasekmes visuomenei.

„Juolab, kai kalbame apie labai jautrų kultūros ir kūrėjų sektorių, kuris betarpiškai susijęs Lietuvos Respublikos valstybės saugumu. Taigi, vienareikšmiai, Lietuvos ir Europos Sąjungos piliečiai jokiais būdais neturi finansuoti „kremlinių“ propagandistų, juolab, mūsų mokesčių mokėtojų ir Lietuvos kultūros žmonių sąskaita. Beje, jau su NSGK pirmininku Laurynu Kasčiūnu preliminariai sutarėme, kad kitą savaitę kartu su Kultūros komitetu šaukiame bendrą posėdį, į kurį pakviesime URM atstovus ir apsvarstysime galimas priemones tokiems akibrokštams užkardyti, o taip pat patikslinti kriterijus, pagal kuriuos yra sudaromi Lietuvos Respublikoje nepageidaujamų asmenų sąrašai“, – teigia Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.

VOXART.lt pokalbis su G. Masteikaite festivalyje “Muzika erdvėje”. © B. Mikelionytė / S. Maskoliūnaitė

Lietuvos kultūros taryba išplatino atsakymą

Reaguodama į viešojoje erdvėje kilusius klausimus, savo poziciją ketvirtadienį savo „Facebook“ paskyroje pateikė ir Lietuvos kultūros taryba.

„Visų pirma, norėtume pabrėžti, kad Lietuvos kultūros taryba neskyrė finansavimo UAB „Bravo Events“ ir UAB „Mon Voyage“ projektams, t. y. nefinansavo minimų atlikėjų pasirodymų. Visais minimais atvejais Lietuvos kultūros taryba skyrė kompensacijas atšauktų reginių organizatoriams. Teisinio pagrindo neskirti kompensacijų nebuvo – norėtume akcentuoti, kad ši programa buvo sukurta siekiant mažinti ekstremaliosios situacijos sukeltas pasekmes kultūros srityje ir nukreipta konkrečiai į renginių organizatorius. Todėl vertinant prašymus buvo atliekama tik renginių organizatorių pateiktų finansinių dokumentų patikra, o ne vertinta meninė ar kultūrinė renginių kokybė“, – rašoma pateiktame paaiškinime.

Kaip teigia Lietuvos kultūros taryba, subsidijos buvo išmokėtos visiems renginių organizatoriams, kurių pateikti patirtus nuostolius dėl atšauktų, perkeltų ar kitaip koreguotų renginių Lietuvoje ar užsienyje finansiniai dokumentai atitiko programos sąlygas. „Subsidijas nuspręsta išmokėti vos atlikus pateiktų prašymų ir finansinių dokumentų administracinę patikrą, nelaukiant kol bus patikrinti visi kitų organizatorių pateikti prašymai ir su jais pateikti finansiniai dokumentai. Prašymai buvo nagrinėjami prašymų pateikimo tvarka, atsižvelgiant į tai, kiek kiekviena organizacija pateikė prašymų ir jų pateikiamų nuostolius patvirtinančių dokumentų apimtis. Iš viso buvo priimta 10 Lietuvos kultūros tarybos sprendimų skirti subsidijas, jie visi yra prieinami www.ltkt.lt“, – aiškinama publikuotame įraše.

„Lietuvos kultūros tarybos veikloje vadovaujamės nuostata, jog veikiame prisidedami prie empatiškos, atviros, tolerantiškos ir smalsios visuomenės ir joje veikiančių bendruomenių formavimo. Vienareikšmiškai galime pasakyti, jog šiame kontekste minimų atlikėjų mintys ir veiksmai prieštarauja Lietuvos kultūros tarybos ir, tikime, Lietuvos visuomenės vertybėms ir Lietuvos kultūros tarybos konkursuose (t. y. finansavimo priemonėse, kuriose atliekamas ekspertinis vertinimas) finansuoti nebūtų“, – Lietuvos kultūros taryba.

Spalį vykęs festivalis MUZIKOS RUDUO. © Tomas Terekas

Subsidijoms – beveik 600 tūkst. eurų

Lietuvos kultūros taryba per praėjusius metus subsidijoms dėl atšauktų ar perkeltų kultūros ir meno renginių skyrė 598 363 eurų. Paramą gavo iš viso 66 kultūros ir meno renginių organizatoriai. Vienam juridiniam asmeniui galėjo būti skirta ne daugiau nei 30 tūkst. eurų. Didžiausia galima suma arba itin artima tokiai buvo skirta UAB „ELITAZ Grupė“, UAB „Charlie Oscar Lima Tango Interactive Entertainment“, UAB „Medusa concert“, UAB „Gyvas Garsas“, VšĮ „Laisvės TV“, UAB „Bravo events“, VšĮ „Vilniaus miesto opera“.

Subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams buvo skirtos realias išlaidas patyrusiems ir tai pagrindžiančius dokumentus pateikusiems atšauktų, nukeltų ar koreguotų renginių organizatoriams. Prašymus buvo kviečiami teikti Lietuvoje ir užsienyje dėl ekstremaliosios situacijos ir karantino atšauktų ar koreguotų kultūros ir meno renginių organizatoriai.

Kaip anksčiau skelbė Lietuvos kultūros taryba, siekiant kuo greičiau kompensuoti renginių organizatorių patirtus nuostolius, buvo nuspręsta subsidijas išmokėti vos atlikus pateiktų prašymų ir finansinių dokumentų administracinę patikrą, nelaukiant kol bus patikrinti visi pateikti prašymai ir su jais pateikti finansiniai dokumentai. Prašymai nagrinėjami prašymų pateikimo tvarka, atsižvelgiant į tai, kiek kiekviena organizacija pateikė prašymų ir jų pateikiamų nuostolius patvirtinančių dokumentų apimtis. Buvo žadama patenkinti visų tinkamus dokumentus pateikusių renginių organizatorių prašymus.

0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments